Dunărea Călăraşi - FC Hermannstadt s-a încheiat! Euro-gol reuşit în minutul 90+4

25 nov 2018 12438 afişări Comentează şi tu Liga 1

Meciul Dunărea Călăraşi - FC Hermannstadt din etapa a 16-a a Ligii 1 Betano s-a încheiat cu scorul de 0-1. În minutul 22, portarul gazdelor, Cătălin Straton, a părăsit terenul accidentat, el având probleme la braţul drept, locul său fiind luat de Lungu.

Golul victoriei sibienilor a fost marcat de Dumitriu, în minutul 90+4, cu un şut din afara careului, de la 20 de metri, fără nicio şansă pentru goalkeeper-ul trupei lui Dan Alexa. În urma acestui rezultat cele două echipe au făcut rocada în clasament. Sibienii au urcat pe locul opt, cu 18 puncte, iar Dunărea e acum pe poziţia a zecea, 17 puncte.

Min. 90+5: Meciul s-a încheiat.

Min. 90+4: Dumitriu a marcat cu un şut de la 25 de metri, fără şanse pentru portarul Lungu.

CLICK AICI PENTRU A VEDEA EXECUŢIA FABULOASĂ

Min. 46: S-a reluat partida de la Călăraşi.

Min 45: Prima repriză a fost prelungită cu opt minute. Tabela a rămas intactă. Scorul la pauză e 0-0.

Min. 1: A început meciul.

Dunărea: Straton - Gligorov, Dobrosavlevic, Wallace, Mendy - Kanda, Bourceanu, Honciu - Carnat, Ndiaye, V. Alexandru
Rezerve: C. Lungu, Şeroni, V. Munteanu, C. Puşcaş, Stelian Cucu, G. Simion, H. Keyta

Hermannstadt: Căbuz - Company, C. Pîrvulescu, A. Dandea, I. Stoica, D. Tătar - Serendiuc, Dâlbea, L. Dumitriu - J. Tsoumou, Blănaru
Rezerve:  B. Abdurahimi, A. Hergheligiu, F. Acsinte, B. Rusu, N. Mijušković, T. Niga

Cele două echipe s-au mai întâlnit în Liga 1 doar în turul sezonului regulat, la data de 5 august 2018, scor 1-1, meci jucat pe arena din Târgu Mureş, golurile fiind marcate de Blănaru, respectiv Dobrosavlevici.

"Tot lotul este valid. Ne aşteaptă un meci extrem de greu, cu o echipă care are un antrenor tânăr, pe Dan Alexa, din valul ăsta nou de antrenori. Dunărea este o echipă bine organizată, disciplinată... Am văzut şi ultimul meci al ei, cel de la CFR, a jucat bine, chiar a avut o ocazie mare să marcheze. Şi în celelalte jocuri au fost bine organizaţi, stau bine în teren.

Repet, ne aşteaptă un meci extrem de greu. Nu cred că Dunărea joacă un fotbal urât. Este nou-promovată, Dan ştie foarte bine ce jucători are, ce calităţi au... Şi eu cunosc foarte bine calităţile jucătorilor mei. Fiecare joacă aşa cum decide, îşi face cum vrea tactica. Important e să adunăm puncte acum. Degeaba joci frumos, dar n-aduci puncte. Este un meci de 6 puncte.

Nu pot spune că noi suntem favoriţi, sau ei. Dunărea are două puncte în faţa noastră şi e neînvinsă în ultimele etape. Şi noi am avut un parcurs destul de bun, mă refer la ultimele trei meciuri din campionat, plus cel din Cupa României. Dorim să rămânem neînvinşi”, a spus Vasile Miriuţă, antrenorul sibienilor, într-o conferinţă de presă.