Doar trei au trecut testul lui Becali! Ei sunt fotbaliştii care mai primesc şanse la FCSB, după egalul cu Voluntari: "Au mişcat!"

3 mar 2019 4020 afişări Liga 1

Gigi Becali (60 de ani) a şi lăudat fotbalişti de la FCSB, nu doar a criticat, după egalul de la Voluntari, 2-2 cu echipa lui Cristiano Bergodi. Dacă Stan, Matei, Roman şi Stoian au fost făcuţi praf, la polul opus s-au aflat Hora, Tănase şi Moruţan, care, în opinia patronului roş-albaştrilor, "au mişcat".

În partida de la Voluntari, pentru FCSB au marcat Florin Tănase şi Ioan Hora, atacantul ajungând la 4 goluri marcate pentru FCSB. La pauză, Mihai Teja l-a trimis în teren şi pe Olimpiu Moruţan. "Tănase a mişcat, Moruţan când a intrat s-a zbătut mult. Mi-a mai plăcut Hora, şi el a intrat bine în meci", a spus Gigi Becali, printre critici, sâmbătă seara, la DigiSport.

"Sunt vreo trei jucători care n-au ce căuta aici. Mai contează dacă a riscat cu schimbările la pauză? Nu e o echipă de fotbal! Poţi să ai vreo valoare dacă iei trei puncte cu ultimele trei clasate? Hai, mă, nene... (râde în hohote, întrebat dacă în playoff vor avea rezultate). L-am luat pe Stan, un meci n-am câştigat cu el. Matei, la Astra era fotbalist. Acum, parcă e un copil de mingi. Doamne fereşte! Nu ştiu, domnule... Tragem la titlu, dar cum să putem să-l luăm? Poate vrea Dumnezeu. Şi dacă îl luăm, ce facem cu el? O echipă care nu bate Voluntariul, Chiajna şi Călăraşiul, poate să se califice în Liga Campionilor? Păi ne ducem la balamuc. Ăştia nu sunt fotbalişti!", a spus Gigi Becali, sâmbătă seara, la DigiSport.

FC Voluntari - FCSB s-a terminat 2-2, după ce Tănase (14, penalty) şi Hora (48), respectiv Armaş (28) şi Căpăţînă (45+1) au marcat. În urma acestui rezultat, FCSB rămâne pe locul doi în clasament, cu 49 de puncte, în timp ce FC Voluntari e penultima, cu 21 de puncte. În plus, Pintilii s-a accidentat în prima repriză şi a ieşit de pe teren înainte de pauză, în minutul 41.