28 sep 2018 7972 afişări Comentează şi tu Liga 1
Dinamo - Sepsi 0-0. Debut nefericit pentru Niculescu în "Ştefan cel Mare"! "Câinii" au jucat doar o repriză ALEXANDRU DOBRE/ MEDIAFAX FOTO.

Dinamo - Sepsi 0-0

Echipele de start:

• Dinamo: Penedo – Corbu, Mezague, Katsikas, Popovici – Cooper (Gomelt 46), Grigore (Subotic 73) – Hanca (Sorescu 59), Nistor, Salomao – D. Popa
  • Rezerve: Eşanu, Delorge, M. Popescu, Moldoveanu
  • Sepsi: Niczuly – De Moura, Viera, Jovanovic, Sato – Velev, Vaşvari – Drăghici (Hamed 84), I. Fulop, Nouvier (Mensah 74) – Tandia (Karnitski 90)
  • Rezerve: Fejer, Rus, Ursu, F. Ştefan

Fotbaliştii dinamovişti nu i-au putut oferi o victorie lui Claudiu Niculescu la primul său meci în "Ştefan cel Mare". Dinamo a remizat, scor 0-0, cu Sepsi OSK după o partidă în care alb-roşii au jucat doar o repriză.

Primele 45 de minute ale partide pot fi catalogate drept cele mai slabe din acest acest sezon al Ligii 1 Betano. Primul şut pe poartă a fost trimis de Sepsi abia în prelungirile primei reprize. Totuşi, execuţia a fost una destul de slabă şi Penedo nu a avut emoţii.

Repriza a doua a fost mai animată, dar nimeni nu a putut trece în avantaj. Sepsi şi-a încercat norocul de câteva ori, dar Penedo nu a fost pus sub presiune constantă de oaspeţi.

De cealaltă parte, Dinamo a reuşit să aibă ocaziile mari ale meciului, dar a rămas cu un mare zero pe tabelă. Salomao, Nistor, Popa şi Sorescu au avut cele mai mari ocazii ale meciului, dar Niczuly a scos absolut toate mingile trimise pe spaţiul porţii

Minutul 90+3 Final de meci. Dinamo - Sepsi 0-0.

Minutul 79 Gazdele irosesc o nouă şansă de a marca, iar Niczuly iese din nou la rampă. Salomao a rămas singur în partea stângă a careului, dar a şutat fix pe direcţia portarului lui Sepsi.

Minutul 74 Şi Sorescu ratează o şansă importantă! Mijlocaşul a fost lansat ideal şi lăsat singur cu Niczuly, dar dinamovistul a tras direct în portarul lui Sepsi.

Minutul 72 Ce execuţie slabă a avut Salomao! Portughezul a întors un adversar în careu, dar a şutat foarte mult pe lângă.

Minutul 66 Dinamo trece pe lângă deschiderea scorului. Centrarea lui Nistor, de pe stânga, l-a găsit detinatat pe Grigore, dar mijlocaşul a reluat cu capul mult peste poartă.

UPDATE | Citeşte şi: Noi detalii despre transferul lui Gicu Grozav la Dinamo. Care e situaţia celui căruia suporterii vor să-i plătească prima de instalare

Minutul 51 Prima ocazie mare a lui Dinamo are loc în repriza secundă. Niczuly a degajat greşit, mingea a ajuns la Nistor, care a pasat până la Daniel Popa. Balonul a fost ajuns de Niczuly, care a putut respinge până la Salomao, cel care a şutat în portarul lui Sepsi, iar faza s-a stins.

Minutul 48 Drăghici a şutat de la distanţă, dar direct în braţele lui Niczuly.

Minutul 46 A început repriza secundă, iar Niculescu a schimbat la pauză. Cooper i-a lăsat locul pe teren lui Gomelt.

Minutul 45+1 Pauză! Dinamo - Sepsi 0-0.

Minutul 34 Tot Nistor iese la rampă şi, din poziţia centrală, a şutat mai bine de la 25 de metri, dar tot pe lângă poarta lui Niczuly.

Minutul 29 Nistor driblează un adversar, dar are mingea pe piciorul stâng, iar balonul trimis către poartă a trecut mult pe lângă.

UPDATE | Citeşte şi: I-a chemat degeaba alături de el! VIDEO | Claudiu Niculescu, debut fără prea mulţi suporteri în Ştefan cel Mare

Minutul 17 Drăghici îl deschide bine pe Fulop în dreapta careului, dar mijlocaşul şutează aproape paralel cu poarta. Sepsi arată mult mai bine decat Dinamo, până în acest moment.

Minutul 14 Daniel Popa a încercat să marcheze de la jumătatea terenului, dar mingea s-a dus multe pe lângă poartă. Atacantul nu a avut de ales, întrucât era cel mai avansat diamovist, undeva la 60 de metri de poarta lui Niczuly.

Minutul 10 Dinamoviştii nu arată prea bine la debutul lui Niculescu la Dinamo, iar Sepsi pare că are iniţiativa în startul partidei. Nu au avut loc ocazii notabile până în acest moment.

Minutul 1 A început prima partidă a lui Claudiu Niculescu, în "Ştefan cel Mare", din funcţia de antrenor principal la Dinamo. Din păcate, fanii nu s-au îngrămădit la stadion pentru a vedea debutul idolului "câinilor".

Dinamo şi Sepsi se află în situaţii diametral opuse. Bucureştenii se clasează pe locul 10, cu 10 puncte după 9 etape, în timp ce oaspeţii sunt surpriza plăcută a începutului de sezon. Ocupă poziţia a patra, cu 15 puncte, la 3 lungimi de liderul clasamentului, FCSB.

Dinamo nu trece prin cel mai bun moment, are 3 înfrângeri consecutive în Liga 1, dar speră ca numirea unui nou antrenor să aducă o schimbare pozitivă în privinţa jocului şi a rezultatelor. Claudiu Niculescu este convins că Sepsi va pune probleme echipei sale şi îşi pune în gardă elevii, spunând, la conferinţa de presă premergătoare partidei, că e nevoie de motivaţie pentru a învinge.

Ne aşteaptă un meci extrem de dificil cu Sepsi, ştiu ce adversar vom avea în faţă. Le cunosc foarte bine antrenorul şi nu degeaba se află pe acel loc în clasament. Noi trebuie să câştigăm cu orice preţ, pentru că venim după o perioadă nu tocmai bună şi trebuie să spargem gheaţa. Eu mă bazez pe dorinţa jucătorilor de a arăta că ceea ce s-a întâmplat până acum a fost un accident”, a declarat Claudiu Niculescu.

De partea cealaltă, Sepsi este neânvinsă în ultimele 4 partide, iar jocul prestat de echipa lui Eugen Neagoe dă încredere că poate obţine un rezultat pozitiv în ”Ştefan cel Mare”.

În privinţa meciurilor directe, din cele 4 confruntări, Dinamo a câştigat două, Sepsi una, iar o partidă s-a terminat la egalitate.