Dinamo obține a 12-a victorie consecutivă contra lui FC Voluntari. Toate cele trei goluri au venit în ultimul sfert de oră

Redactor:
Dan Mirea
  • LIVE: FC Voluntari – Dinamo 1-2 (Tudorie 90+3‘ / R. Grigore 80′, Montini 89)

Echipele de start:

• FC Voluntari: Mitrev – R. Miranda, Balaur, Russo, Al. Vlad – Căpățână, Răuță – I. Gheorghe,   Laidouni,   Gadze (87′ G. Deac) – Ad. Bălan (69′ Tudorie)
  • Rezerve: Vâtcă, Hodorogea, Armaș, Pîrcălabu,
  • Dinamo: Mandanda – Dussaut, D. Ciobotariu (80‘ R. Grigore), Klimavicius,  Aliji – N”Diaye –   Montini,   I. Șerban (69′ Zenke),   Nistor, Reda Jaadi (62′ Sorescu) – Papazoglou
  • Rezerve: Muțiu, Mallo, Kabashi, D. Popa.

FINAL: Dinamo obține a 12-a victorie contra lui FC Voluntari din tot atâtea întâlniri. Echipa lui Mircea Rednic rămâne pe locul opt, cu 34 de puncte, la o lungime în spatele liderului din play-out, Gaz Metan Mediaș. De partea cealaltă, FC Voluntari este pe 10, cu 22 de puncte, la trei lungimi de locul de baraj, ocupat de FC Hermannstadt.

Minutul 90+3: GOL FC VOLUNTARI! primește o pasă excelentă în adâncime, Tudorie preia și îl învinge pe Mandanda cu un șut din interiorul careului.

Minutul 89: GOL DINAMO! Dinamo scapă pe contraatac, Montini primește în fața porții și înscrie cu ușurință. Italianul a mers în fața galeriei lui Dinamo să se bucure, dar și-a prins piciorul într-o reclamă aflată la marginea terenului. Colegii l-au ajutat să iasă nevătămat.

Minutul 87: Ultima schimbare a meciului îi aparține lui Cristiano Bergodi. Iese Gadze, intră Gabriel Deac.

Minutul 84: Voluntari cere penalty pentru un presupus henț al lui Aliji. Albanezul a intrat într-un conflict cu Gadze, iar ambii au văzut cartonașul galben.

Minutul 80: GOL DINAMO! Ricardo Grigore înscrie pentru echipa lui Mircea Rednic la prima atingere de balon. Fundașul central a fost găsit excelent de Nistor în careu și a trimis cu capul în plasa lui Mitrev.

Minutul 79: Ciobotariu nu mai poate continua jocul și este înlocuit de Ricardo Grigore.

Minutul 76: Sorescu ia o acțiune pe cont propriu, depășește doi adversari, încearcă să trimită în fața careului, dar mingea este respinsă în corner de un adversar.

Minutul 69: Zenke intră în locul lui Șerban, iar Bergodi îl trimite pe Tudorie în locul lui Bălan.

Minutul 67: Popadiuc, proaspăt intrat în locul lui Căpățână, are cea mai mare ocazie a ilfovenilor. Mijlocașul a rămas nemarcat în careu, dar Mandanda a respins șutul.

Minutul 62: Mircea Rednic face prima mutare a partide. Reda Jaadi este înlocuit de Sorescu.

Minutul 60: Nistor șutează în forță, însă bulgarul Mitrev respinge în corner.

Minutul 58: După un corner făcut cadou de Aliji, FC Voluntari a fost aproape să deschidă scorul. Gazdele au solicitat penalty la intervenția lui Mandanda asupra lui Russo, dar Călin a dictat fault în atac.

Minutul 50: Ricardinho își încearcă norocul de la mare distanță, dar mingea trece mult peste poarta lui Mandanda.

Minutul 46: A început repriza secundă. Cei doi antrenori nu au efectuat vreo schimbare.

PAUZĂ‚: Final de primă repriză la Voluntari, scor 0-0! Cele două formații nu au avut ocazii clare de a înscrie. Dinamo a fost echipa care a ținut mai bine de minge, însă doar Dan Nistor a părut să încerce ceva mai mult prin verticalizările și șuturile sale de la distanță.

Minutul 45: Jaadi cade în careul gazdelor după un contact cu Răuță. Dinamoviștii solicită penalty, dar arbitrul Iulian Călin lasă jocul să continue.

Minutul 37: Reda Jaadi încearcă un șut de la distanță, dar mingea iese în afara stadionului.

Minutul 30: Dinamo beneficiază de o lovitură liberă din apropierea careului. Dan Nistor încearcă o schemă, însă oaspeții nu s-au ales cu nimic după această fază.

Minutul 13: Ionuț Serban vede primul cartonaș galben al meciului, după un fault dur asupra lui Russo.

Minutul 10: Dan Nistor are prima ocazie mai importantă a partidei. Mijlocașul lui Dinamo a driblat un adversar și a șutat pe spațiul porții, însă debutantul Mitrev a reținut fără probleme.

Minutul 1: Fluier de stat la Voluntari! Aproximativ 1000 de suporteri sunt prezenți pe arena „Anghel Iordănescu”. La meci și-a făcut apariția și Mircea Lucescu.

Deși cele două formații sunt separate doar două poziții în clasament, diferența de puncte face ca Dinamo și Voluntari să aibă obiective diferite. Elevii lui Mircea Rednic vor să se consoleze cu primul loc din play-out, ocupat în acest moment de Gaz Metan Mediaș, în timp ce ilfovenii încă mai au emoții în privința retrogradării, find la doar trei puncte de locul de baraj.

Dinamo a câștigat toate cele 11 partide pe care le-a disputat în scurta istorie contra celor de la FC Voluntari. 10 dintre ele au fost în campionat și una în Cupa Ligii. Totuși, trupa lui Cristiano Bergodi a arătat o altă față în acest play-out, în special în primele meciuri, având trei vicotirii consecutive.

În sezonul regular, Dinamo s-a impus la limită atât pe teren propriu, scor 2-1, cât și în deplasare, 1-0.