22 apr 2019 4786 afişări Liga 1
Dinamo - FC Botoşani 1-0. Revanşa lui Rednic. N'Diaye a dat lovitura în minutul 89, spre disperarea moldovenilor. Cum arată clasamentul în playout ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO
  • În celălalt meci al zilei, Poli Iaşi şi Concordia Chiajna au remizat, scor 1-1.

Dinamo - FC Botoşani 1-0 (N'Diaye 88)

Dinamo: Mandanda - Dussaut, Mallo, Grigore, Aliji - Zenke (Christovao 61), N'Diayes, Nistor, Sorescus - Montini (Jaadi 61), Papazoglous ((Popa 78)
Rezerve: Muţiu - Ciobotariu, Kabashi, Şerban

FC Botoşani: Fraisls - Patache, Mirons, Burcă, Holzmann - Papas, Rodriguez - Fabbrini, Ongenda (Karaboue 74), Golofca (Oaidă 78) - Fulop
Rezerve: Pap - Bus, Pitian, Tarsa, Roman

Minutul 90+6: Fluier final! Dinamo învinge cu 1-0 şi se apropie la un punct de liderul din playout, Gaz Metan.

8. Concordia Chiajna - 15p.

Minutul 88: GOOOL Dinamo! N'Diaye înscrie cu capul, după o lovitură de colţ executată impecabil de Dan Nistor. Căpitanul a centrat la colţul lung, iar N'Diaye l-a lobat pe Fraisl şi a pus mingea în plasă, pentru 1-0.

Minutul 66: Replica moldovenilor. Ongenda a scăpat în flancul stâng, a căutat vinclul, dar a reluat pe lângă poartă.

Minutul 65: Ocazie pentru Dinamo. Aliji a centrat în şase metri, Sorescu a apărut la finalizare, dar a reluat puţin pe lângă poartă.

ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Minutul 46: Început curajos de repriză secundă pentru elevii lui Ciobotariu! Patache trage puternic de pe partea dreaptă, dar Mandanda intervine şi respinge în corner.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45:Pauză în ”Ştefan cel Mare”.

Minutul 25: Încă o şansă mare irosită de ”câini” Papazoglou primeşte mingea în interiorul careului mic, dar este blocat excelent de Fraisl şi tabela rămâne neschimbată.

Minutul 9: Primul cartonaş galben al partidei! Deian Sorescu este avertizat de Iulian Dima după o simulare în apropierea careului advers.

Minutul 7: Asediu la poarta moldovenilor! Nistor centrează în careu către Aliji, acesta retrimite în centru către Montini, dar italianul nu poate trimite spre poartă din două încercări şi moldovenii îndepărtează pericolul.

Minutul 2: Ocazie mare pentru Dinamo! Dussaut ia o acţiune pe cont propriu, intră in careu şi trage puternic cu stângul pe lângă poarta lui Fraisl.

Minutul 1: Fluier de start!

"Eu ştiu bine, am jucat şi am trăit acolo la Dinamo. Ştiu bine ce înseamnă Dinamo Bucureşti, nu o să ne aştepte cu flori, pâine şi sare, sunt convins că au dorinţa de revanşă mai ales că noi i-am blocat într-un moment special pentru ei", a declarat Liviu Ciobotariu, antrenorul oaspeţilor urmând a se confrunta cu fiul său, Denis, jucătorul roş-albilor.

"Este un meci important, venim după o victorie cu Iaşiul. Obiectivul nostru e să terminăm pe primul loc în play-out. Nu ştiu dacă e o revanşă de luat, dar vreau să continuăm cu rezultate bune. Pe mine mă interesează ca jucătorii mai puţin folosiţi să aibă jocuri şi mâine vor fi trei jucători în echipă. Pe Montini vreau să-l trezesc puţin, se gândea mai mult la plecare decât la echipă. Voi folosi sistemul de rotaţie la portar, dar şi la atacant, aşa mi se pare corect", a declarat Rednic, iar portarul Vlad Muţiu a completat: "Va fi o partidă dificilă, FC Botoşani este o echipă omogenă, dificilă. Avem de luat o mică revanşă, ei ne-au cam spulberat ultimele speranţe la play-off. Concurenţa cu Mandanda este benefică, ne ajută şi ne face mai buni. Acum trebuie să ne creăm o echipă competitivă, să profităm de acest play-out. Aşteptăm fanii în număr cât mai mare la stadion, să creăm o emulaţie pentru sezonul viitor".

Botoşani a învins Dinamo în ambele partide din sezonul regulat, iar ultima înfruntare, cea din "Ştefan cel Mare", a însemnat şi ratarea oricărei şanse pentru elevii lui Rednic de a ajunge în play-off-ul Ligii 1. Golurile au fost marcate de Mattia Montini, respectiv Cătălin Golofca şi Diego Fabbrini.

Mircea Rednic şi Liviu Ciobotariu s-au înfruntat de două ori în Liga 1, bilanţ: o remiză şi o victorie pentru "Ciobi".