Bancu pedepsi pe Sepsi! Gol decisiv şi penalty obţinut de căpitanul Craiovei într-un nou meci greu în faţa covăsnenilor, la Braşov. Oltenii au urcat pe locul 2 după 3-2 cu Sfântu Gheorghe

19 sep 2017 13882 afişări Liga 1

Sepsi şi Craiova s-au întâlnit la un an de la primul duel direct, petrecut în Cupa României, tot la Braşov, şi adjudecat de olteni după prelungiri, prin golul lui Ivan. Acum, în etapa a 11-a a Ligii 1, CS U a câştigat după un meci spectaculos, 3-2 cu Sepsi, şi s-a apropiat la doar trei puncte de liderul CFR Cluj.

Deşi a fost lăudată pentru jocul ei, formaţia lui Mangia strânsese numai un punct în ultimele două runde şi picase de pe podium. Singura echipă din Liga 1 cu trei meciuri în şapte zile, Universitatea venea sub Tâmpa şi fără patru titulari, primii doi căpitani, Băluţă şi Zlatinski, dar şi Rossi şi Dimitrov. Şi părea să se simtă aceste probleme fiindcă, oltenii n-au început bine, Sepsi având două semiocazii. A venit însă faza „celor două urechi”. Mitriţă a servit un asisst printre picioarele lui Ursu, iar Andrei Burlacu, după ce s-a descotorosit de tizul său de la Sepsi, a încheiat tot cu „craci” acţiunea, Fejer fiind cel cu deschiderea prea amplă. Liniştită de avantajul luat prematur, Craiova a preluat controlul, iar Burlacu a fost din nou periculos, cu un şut de la distanţa, în timp ce Gustavo n-a fost precis nici cu poarta goală, la centrarea Martic.

Craiova ar trebuit să gestioneze o repriză secundă începută de la 1-0, în condiţiile unui adversar modest, însă a plătit din nou tribut gafelor de portar, aşa cum s-a întâmplat şi în precedentele două dispute. Şi totuşi, Mangia nu-i dă nicio şansă olteanului Laurenţiu Popescu, chiar dacă Mitrovic şi Calancea au făcut concurs de gafe în acest campionat. De această dată a fost rândul goal-keeper-ului găsit prin liga a doua elveţiană să-şi îngroape coechipierii, la o minge de la care Hadnagy nu spera prea multe. Dar a lovit-o totuşi cu capul, deşi Mangia ţinuse în teren trei stoperi să-l păzească pe veteranul atacant.

Oltenii au revenit în avantaj, după ce Bancu, supermotivat cu banderola pe braţ, la o zi după ce a împlinit 25 de ani, l-a păcălit pe Marius Burlacu şi a obţinut penalty. Gustavo a marcat în sfârşit, după ce îşi dispersase colegii cu trei ratări incredibile. Brazilianul este însă unul dintre preferaţii lui Mangia, fiind integralist meci de meci. N-a condus mult timp Universitatea, fiindcă Vali Suciu a mutat inspirat şi Astafei a surprins defensiva atrofiată a oaspeţilor, cu cei trei fundaşi greoi şi rigizi.

Deşi şi-a adus în lot atâţia fundaşi centrali câţi nu a avut Craiova de când a intrat în Liga 1, defensiva lui Mangia a încasat şase goluri de tot râsul în ultimele trei meciuri.

Şi totuşi, calitatea Ştiinţei „de la mijloc în sus” a făcut diferenţa. Mateiu a continuat prestaţia bună din meciul cu Dinamo şi a găsit pe final o pasă pentru Bancu, omul meciului, care s-a „lăsat” pe minge de la 16 metri şi a marcat practic prin Fejer.

CS U Craiova ajunge la şase victorii în primele 11 etape, face 22 de puncte şi urcă, din nou, pe locul al doilea, la trei puncte în spatele CFR-ului. Sepsi rămâne cu zece puncte, pe locul al 11-lea.

Sepsi Sf. Gheorghe - CS U Craiova 2-3 (Hadnagy 60, Astafei 70 / A. Burlacu 19, Gustavo 68 - pen., Bancu 80)

Sepsi OSK: Fejer - M. Burlacu, I. Ursu, Oros, Dumbravă - Ghinga, Petrovic - Papsys (Nikolic 71), Huiban (Astafei 57), Patrick Petre - Hadnagy (Damian 80)
Rezerve: Bg. Miron - Răduţoiu, C. Grecu, Iovu
Antrenor: Valentin Suciu

CS U Craiova: Mitrovic - Spahija (M. Roman 71), Kelic, T. Ferreira - Martic, Mateiu, Screciu (Briceag 73), Bancu - Gustavo, Mitriţă, A. Burlacu (Buzan 87)
Rezerve: L. Popescu - Bărbuţ,  Datkovic, Popov
Antrenor: Devis Mangia

Stadion: Tineretului (Braşov); Spectatori: 3.000.
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti).

Minutul 80: GOL CS U CRAIOVA! Mingea circulă pe traseul Mateiu-Bancu, mijlocaşul stânga şutează puternic de la marginea careului de 16 metri, iar tabela se schimbă pentru a cincea oară!

Minutul 70: GOL SEPSI! Patrick Petre scoate din joben o pasă genială pentru Astafei, iar fostul mijlocaş al Petrolului finalizează inspirat, din poziţie de unu vs. unu cu Mitrovic.

Minutul 68: GOL CS U CRAIOVA! Burlacu îl faultează clar în careu pe Bancu, Marius Avram dictează penalty, iar Gustavo îşi ia revanşa pentru ratarea monumentală din prima repriză şi înscrie.

Minutul 60: GOL SEPSI! Hadnagy primeşte o centrare excelentă din flancul stâng, reia perfect cu capul, iar execuţia sa e prea bună pentru ca Mitrovic să mai poată face ceva!

22:01 A început repriza a doua, fără schimbări în cele două echipe de start.

21:45 Pauză la Braşov, după o primă repriză bună, în care craiovenii au avut ocaziile, iar Sepsi putea primi un penalty, după un henţ în careu al lui Tiago Ferreira.

Minutul 44: Ocazie imensă pentru olteni! Martic centrează perfect, mingea îl depăşeşte pe Fejer şi ajunge la Gustavo, care rămâne singur cu poarta goală, dar brazilianul îşi face paşii greşit şi ratează incredibil, trimiţând mult pe lângă.

Minutul 18: GOL CS U CRAIOVA! Mitriţă pasează perfect pentru Burlacu, tânărul atacant scapă singur cu Fejer, finalizează printre picioarele portarului covăsnean, şi deschide scorul!

21:00 A început meciul de la Braşov!

20:30 Avem echipele de start, pe care le puteţi vedea mai sus, dar şi imagini live de la Braşov, graţie paginii de facebook a clubului din Bănie.

Sepsi Sf. Gheorghe - CS Universitatea Craiova, al doilea meci al etapei cu numărul 11 din Liga 1, are startul programat la ora 21:00, pe stadionul Tineretului din Braşov. Formaţia din Sf. Gheorghe îşi dispută meciurile de pe teren propriu la Braşov, deoarece arena locală nu îndeplineşte condiţiile pentru primul eşalon.

Elevii lui Devis Mangia caută prima victorie din ultimele trei meciuri şi vin după un egal cu Dinamo (2-2), după ce au fost conduşi cu 2-0. De partea cealaltă, Sepsi se află în aceeaşi situaţie: elevii lui Valentin Suciu nu mai simţit gustul victoriei de două meciuri.

Înaintea etapei a 11-a din Liga 1, CS Universitatea Craiova ocupă locul patru în clasament, cu 19 puncte, în timp ce covăsnenii se află pe poziţia a 11-a, cu 10 puncte. Cele două formaţii s-au mai întâlnit în meci direct o singură dată până acum: în Cupa României, în octombrie 2016, când Craiova a mers mai departe în unui gol marcat de Andrei Ivan în prelungiri.