Craiova - Viitorul 1-2. Oltenii au încheiat sezonul în genunchi şi stau ”la mâna” echipei lui Hagi pentru participarea în Europa League. Aşa arată clasamentul din play-off

18 mai 2019 10144 afişări Liga 1

CraiovaViitorul1-2 (Martic 15 / Mihăilă 70 a.g., Drăguş 90+3)

Echipele de start:

• U Craiova: Pigliacelli - Martic, Ferreira, Acka, Bancu - Mateiu, Fedele (Donkor 76), Cicâldău - Bărbuţ, Cristea (Fortes 46), Mihăilă (Baicu 88)
  • Rezerve: Popescu, Donkor, Briceag, Drăghici, Baicu, Fortes
  • Viitorul: Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, Băluţă (Artean 66), Vînă (Tîrcoveanu 57) - Hagi, Rivaldinho, Drăguş
  • Rezerve: Tordai, Mladen, Artean, Ciobanu, Tîrcoveanu, Eric, Ganea

Minutul 90+4: Final de meci la Craiova! Viitorul câştigă din Bănie şi termină sezonul pe locul trei, ce asigură prezenţa în preliminariile Europa League. Astfel, oltenii stau ”la mâna” echipei lui Hagi pentru a se califica în Europa League. Dacă aceştia vor câştiga finala Cupei cu Astra, formaţia antrenată de Corneliu Papură va reprezenta România în competiţiile europene:

Minutul 90+3: GOOOOOOOL Craiova! Drăguş dă lovitura pentru echipa sa în Bănie, după ce gazdele s-au aruncat în atac, în căutarea golului de trei puncte. Atacantul lui Hagi scapă singur cu Pigliacelli şi îl execută cu latul la colţul scurt.

Minutul 73: Gest incredibil al lui Tiago Ferreira. Fundaşul Craiovei îşi lasă echipa în zece oameni, după ce a intrat cu talpa pe tibia lui Cojocaru.

Minutul 70: GOOOOOOOL Viitorul! Drăguş intră în careu, se întoarce cu faţa la poartă, iar Mihăilă intervine, respinge şi îl învinge pe Pigliacelli.

Minutul 46: S-a reluat jocul!

Minutul 45: Fluier final al primei reprize! Craiova conduce cu 1-0 şi trece peste Viitorul în clasament

Minutul 27: Ocazie de 2-0 pentru olteni! Bărbuţ trage cu stângul, dar mingea trece puţin pe lângă poarta lui Cojocaru.

Minutul 15: GOOOOOOL Craiova! Martic pătrunde în careu, trece de Vînă şi îl execută pe Cojocaru din poziţie ideală. Apărarea lui Gică Hagi a părut ”anesteziată” la această fază.

Minutul 2: Început în forţă pentru olteni! Bancu ia o acţiune pe cont propriu, schimbă partea către Fedele, iar acesta îşi încearcă norocul cu un şut de la distanţă. Cojocaru a respins în corner.

Minutul 1: Fluier de start!

Craiova şi Viitorul sunt pe locurile 3 şi 4 în clasament. Sunt la egalitate de puncte, iar echipa care se va impune îşi va asigura prezenţa în cupele europene în anul următor. Constănţenii au o perioadă mai bună în campionat, bifând două succese consecutive, în timp ce oltenii au două înfrângeri la rând. Au cedat în faţa FCSB-ului şi CFR-ului, fără să marcheze.

Între cele două au avut loc 5 confruntări directe în acest sezon, 3  în campionat şi de două ori în Cupa României. Viitorul a câştigat de 3 ori, Craiova un meci şi un meci s-a terminat la egalitate.