Craiova a primit o lovitură grea înaintea derby-ului cu FCSB! Echipa naţională, cu ghinion pentru olteni

24 mar 2019 9139 afişări Liga 1

Elvir Koljic (23 de ani) a debutat pentru naţionala Bosniei într-un meci oficial, dar s-a ales cu probleme de sănătate. Atacantul s-a accidentat şi poate rata meciul Craiovei din play-off-ul Ligii 1 Betano, împotriva FCSB-ului.

Koljic a fost introdus în minutul 86 al partidei din preliminariile EURO 2020 cu Armenia, când l-a înlocuit pe starul naţionalei, Edin Dzeko. Din dorinţa de a demonstra că merită să fie convocat şi în partidele următoare, Koljic a forţat şi, după 3 minute, a părăsit terenul din cauza unei accidentări. Site-ul sportske.ba notează că atacantul Craiovei a fost transportat la spital imediat după terminarea meciului. Va efectua câteva teste, pentru a vedea cât de gravă este accidentarea şi, în funcţie de rezultatele analizelor, ar putea absenta de la meciul cu FCSB, programat duminica următoare.

Absenţa lui ar putea îngreuna misiunea Craiovei în meciul de pe Arena Naţională, ţinând cont de cifrele foarte bune. Venit în vară în Bănie, Koljic s-a remarcat încă de la început şi a devenit un om important. În momentul de faţă este golgheterul echipei: a marcat de 14 ori şi 3 pase decisive, în 20 de meciuri. Prestaţiile foarte bune sunt evidente şi din creşterea de pe site-ul transfermarkt. Dacă înainte să vină la Craiova avea o cotă de 350.000 de euro, acum valorează un milion de euro.

Pe lângă Koljic, şi Nicuşor Bancu (26 de ani) are probleme medicale ca urmare a meciului Suedia - România 2-1. Trimis pe partea lui Forsberg, Bancu a avut multe situaţii în care a fost depăşit, iar pe parcursul celor 90 de minute s-a ales şi cu o accidentare la genunchi: "Bancu are o tăietură destul de urâtă la genunchi şi chiar un pic i s-a întors genunchiul!", a declarat Contra, care se vede pus într-o situaţie destul de grea. DETALII AICI.