Complexul FCSB. Vicecampioana respiră după 3-0 cu FC Botoşani, meci în care a pierdut doi fotbalişti importanţi

10 dec 2017 9385 afişări Liga 1

FCSB a venit la Botoşani cu gândul de a obţine toate cele trei puncte şi de a se apropia de liderul CFR Cluj, care în aceasta etapă şi-a asigurat prezenţa în play-off. De partea cealaltă, botoşănenii veneau după înfrângerea cu 3-0 de la Chiajna iar play-off-ul nu mai era un obiectiv uşor realizabil.

Peste 5000 de oameni au înfruntat frigul pentru a asista la meciul dintre FC Botoşani şi FC SB, un meci care se anunţa mai echilibrat ca oricând.

FC Botoşani are prima şansă de gol a meciului, Roman şutează din marginea careului dar mingea trece peste poartă. Replica FC SB-ului vine în minutul 7 când Gnohere şutează din marginea careului dar Cobrea prinde fără probleme. Bălaşa se accidentează la un duel cu Moruţan, este transportat pe targă la vestiare iar în locul lui intră Nedelcu.

În minutul 25, FC SB are şansa deschiderii scorului după o ieşire hazardată a lui Cobrea dar atacanţii lui Dică nu reuşesc să profite. Trei minute mai târziu, Roman şutează de la mai bine de 30 de metri dar Niţă respinge în corner. Asediul botoşănenilor continuă, Roman centrează dar Popa nu reuşeşte să marcheze din marginea careului mic.

În minutul 35, Man îl depăşeşte uşor pe Muşat, îi pasează lui Gnohere care şutează din întoarcere dar mingea trece pe lângă poarta lui Cobrea. Trei minute mai târziu, oaspeţii au o nouă acţiune pe dreapta, Enache centrează dar Achim nu reuşeşte să împingă mingea în poartă.

În prelungirile primei reprize, FC SB reuşeşte deschiderea scorului după o acţiune în viteză. Tănase, aflat într-o poziţie suspect de ofsaid, i-a pasat lui Gnohere iar “Bizonul” a marcat din marginea careului.

Repriza secundă începe cu o ocazie a gazdelor după o fază făcută de Moruţan. În minutul 51, Filip îl loveşte cu cotul pe Bordeianu dar scapă cu doar un cartonaş galben. În minutul 58, FC SB reuşeşte să-şi majoreze avantajul prin Denis Man şi deja soarta meciului era decisă.

După marcarea golului doi, FC SB nu a mai forţat şi le-a permis gazdelor să aibă posesia. În minutul 72, Moruţan scapă spre poarta oaspeţilor, şutează la colţul lung dar mingea trece pe lângă poartă. Argentinianul Ciaccheri şutează şi el din marginea careului dar Niţă prinde în doi timpi. Pe final, nu s-a mai jucat nimic şi parcă ambele echipe aşteptau ca arbitrul Marius Avram să pună capăt partidei.

În minutul 90+3, Tănase scapă singur cu Cobrea după o gafă a lui Burcă şi marchează golul trei pentru FC SB iar oaspeţii se impun la scor de neprezentare.

FC Botoşani: Cobrea – Unguruşan, Burcă, Miron, Muşat – Bordeianu, Tincu (79 Rodriguez) – Roman, Moruţan, Buş (68 Chitoşcă) – D. Popa (59 Ciaccheri)

Rezerve: Pap, Rodriguez, Ciaccheri, Oaidă, Serediuc, Plămadă, Chitoşcă

FC SB: Niţă – Enache, Bălaşa (12 Nedelcu), Larie, Momcilovic – Pintilii, Filip – Man, Achim (58 Coman), Tănase – Gnohere (70 Ov. Popescu)

Rezerve: Vlad, Pleaşcă, Coman, Golofca, Popescu, Benzar