Cam Pioni pentru nişte "mercenari". ASA e Supercampioana României după ce a învins Steaua de trei ori într-un an! Primul trofeu din istorie pentru Târgu Mureş

Cam Pioni pentru nişte "mercenari". ASA e Supercampioana României după ce a învins Steaua de trei ori într-un an! Primul trofeu din istorie pentru Târgu Mureş FOTO: Octav Ganea 13 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7946/14565100/2/ogn8525-resize.jpg
  • ASA a câştigat Supercupa României, după ce a învins Steaua cu 1-0, gol Mircea Axente din pasa fostului stelist, polonezul Pawel Golanski
  • ASA Târgu Mureş şi-a trecut astfel primul trofeu din istorie în palmares
  • Dan Petrescu o va părăsi pe ASA după această partidă. Rămâne însă cu un trofeu, după un singur meci oficial

Supercupa României disputată miercuri seara a prilejuit o întâlnire între protagonistele ultimei ediţii de campionat, Steaua (FCSB) şi ASA Târgu Mureş, în decorul unui stadion al Constanţei, care seamnă din ce în ce mai mult cu epava de la Costineşti. Turiştii de pe litoralul românesc au marşat la ideea FRF, de a muta acest meci pe malul Mării Negre, în plin sezon estival, şi arena s-a umplut cu 15.000 de spectatori, dar foarte mulţi au rămas la porţi, în speranţa că vor face rost de bilete „la negru”.

Şi când sezonul e deschis de cele mai bune echipe din România, lumea se aşteaptă la spectacol sau măcar la un fotbal cât de cât aproape de valoarea drepturilor tv. Veste proastă. În loc de un campionat mai frumos, promis de cluburi, vom asista din nou la un ... compromis. Aşa cum s-a luat şi decizia reducerii numărului de echipe din Liga 1,  pentru ca cluburile să îşi umfle conturile cu mai mulţi bani.

Prima repriză a fost extrem de slabă

Te doare capul dacă te uiţi la ce investiţii au făcut şi Steaua şi ASA. Şi dacă la campioană sunt deja ultra mediatizate, sub titluri bombastice, nişte transferuri ale unor jucători care nu ar fi avut loc nici în primul "11" din 2012 al echipei lui Reghecampf, la ASA s-a mers, din nou, pe mâna unor „mercenari” culeşi de Dan Petrescu din te miri ce locuri pentru a nu se rata banii daţi de televiziuni.

Sub aceste auspicii, calitatea fotbalistică nu avea cum să se regăsească în meciul Steaua- ASA şi nici tribunele au fost prea pretenţioase, pentru că ai fi putut jura că vezi acest meci la tv, pe „silence”.

Varela a încântat atunci când a făcut un stop elegant pe piept, un mic act fotbalistic, în contradicţie cu jocul prestat de cele două echipe în prima repriză. Un şut al lui Chipciu, în minutul 12, de la 25 de metri şi prins de Stăncioiu în doi timpi a deschis lista scurtă a fazelor de poartă. În minutul 21, Mureşan a reluat şi el, acrobatic, spre poarta lui Cojocaru, dar n-a nimerit ţinta. Şi până la finalul primei reprize, Tudorie, de două ori, şi-a arătat limita în faţa porţii, mai întâi după o centrare bună a lui Râpă (min. 37), când a trimis în braţele portarului din 6 metri şi, ultima dată, cu un minut înainte de pauză, când a tras iar în Stăncioiu, după o minge pierdută la marginea careului de Brandan.  Ce n-ar fi dat spectatorii să-l vadă iar pe grăsunelul Zicu!

Axente a deschis scorul în huiduielile spectatorilor. Dan Petrescu: un meci, un gol, un trofeu

Repriza a doua a fost puţin mai animată. În minutul 56, Chipciu a trimis frumos un şut şi mingea a ocolit de puţin vinclul porţii lui Stăncioiu. Apoi, Cojocaru a avut un reflex extraordinar la reluarea din 6 metri a lui Romario (min. 57), pentru ca apoi, în minutul 63, scorul să fie deschis de ASA.

Axente a marcat din careu, după o centrare de pe partea dreaptă.  Iar mureşenii s-au bucurat în huiduielile spectatorilor stelişti care se bronzează pe litoralul românesc. La acest scor, Rădoi a riscat şi şi-a scos de pe teren ambii mijlocaşii centrali, Neagu şi Muniru. A dorit mai multă forţă ofensivă şi a pariat pe Tahar şi Mihalcea. Dar nu se mai putea face nimic şi ASA Târgu Mureş, după trei victorii consecutive asupra Stelei în ultimul an, s-a ales cu primul trofeu din istorie, Supercupa României. Iar Dan Petrescu părăseşte din nou România, cu eficienţă maximă: a condus-o pe ASA într-un singur meci oficial şi a cucerit un trofeu.