12 nov 2018 7924 afişări Liga 1
Becali nu se aştepta ca unul dintre favoriţii săi să facă asta! Marea dezamăgire din meciul cu Dinamo: "N-ai de ce să faci aşa" ALEXANDRU DOBRE / MEDIAFAX FOTO

Gigi Becali are, totuşi, o dezamăgire după derby-ul cu Dinamo, încheiat nedecis, 1-1 pe Arena Naţională. Chiar dacă jocul şi rezultatul nu l-au deranjat, patronul FCSB e dezamăgit de gestul făcut de Harlem Gnohere, care şi-a lovit adversarul, pe Armando Cooper, şi a văzut direct cartonaşul roşu în startul reprizei secunde din derby. Omul de afaceri spune că "Bizonul" nu avea de ce să facă gestul pe care l-a făcut.

Gnohere a avut o seară de coşmar contra lui Dinamo. Golgheterul FCSB, "Bizonul" a ratat o lovitură de la 11 metri, pe care Tănase a fost atent şi a transformat-o în gol, iar câteva minute mai târziu a fost eliminat, după ce l-a lovit intenţionat din spate pe Cooper. Istvan Kovacs, arbitrul partidei, era aproape de fază şi l-a trimis la cabine pe atacantul francez.

Întrebat la Pro X dacă a fost dezamăgit de Gnohere, Becali a răspuns: "Păi, într-un fel, da, pentru că n-ai de ce să faci asta. Aveam nevoie de el în meciurile următoare. Adică e lovitură clară. Dacă vrea el, Istvan Kovacs, să dea galben, nu spune nimeni nimic, e galben. Dar şi dacă a dat roşu are acoperire. Pentru că a lovit. În primă instanţă am zis că a intrat în el şi i-a dat roşu degeaba. Apoi am văzut reluările şi am văzut. El se duce şi loveşte cu intenţie. E clar lovitură cu intenţie, e roşu".

Dinamo - FCSB s-a terminat 1-1, după ce Salomao (din penalty, în minutul 40), respectiv Florin Tănase (48) au marcat. În urma acestui rezultat, FCSB e în continuare pe locul 2, cu 28 de puncte, la două lungimi în spatele liderului CFR, în timp ce Dinamo ocupă poziţia a 9-a, cu 17 puncte, la egalitate cu Dunărea Călăraşi şi la trei puncte în spatele primului loc de play-off, ocupat de Astra.