Au scos un punct contra campioanei şi au prins aripi: "Ne propunem play-off-ul!". Discursul lui Costel Enache după CFR - FC Botoşani 1-1

20 iul 2018 1542 afişări Comentează şi tu Liga 1

FC Botoşani a produs surpriza începutului de sezon şi a remizat la Cluj, cu campioana CFR, 1-1. Lorand Fulop a dat lovitura în Gruia, la începutul reprizei secunde, şi deşi elevii lui Edi Iordănescu şi-au mai creat o mulţime de şanse nu au mai reuşit să marcheze. Costel Enache, antrenorul formaţiei patronate de Valeriu Iftime, a vorbit despre play-off la finalul partidei.

"N-am făcut un joc spectaculos. Am întâlnit un adversar mai proaspăt. Merităm acest egal, jucătorii au crezut, am fost organizaţi. Puteam să şi câştigăm, nedrept, pentru că CFR şi-a grea mari ocazii. Încercăm să facem paşi rapid, să interacţionăm, să comunicăm. Lucrurile astea ne dau încredere. Am început promiţător, asta dă încredere grupului.

În momentul ăsta ne cunoaştem bine, dar nu ştim ceilalţi competitori. E normal să ne propunem play-off-ul, dar nu ştim dacă vom putea ajunge"
, a spus Costel Enache după meci, la DigiSport.

CFR Cluj - FC Botoşani s-a terminat 1-1 în meciul de debut al noului sezon din Liga 1 Betano. Vinicius a deschis scorul, în minutul 26, în timp ce Lorand Fulop a salvat un punct pentru echipa lui Costel Enache, în minutul 48. Duşul rece ar trebui să-i trezească repede pe elevii lui Iordănescu junior. Urmează meciul tur din preliminariile Ligii Campionilor, cu Malmo, pe 24 iulie, de la ora 19:00, tot în Gruia.