"Am participat la spectacol". Mulţescu a tras concluziile după înfrângerea categorică suferită în faţa FCSB-ului: "Lotul e la limită, de abia pot aduna 18 jucători!"

16 apr 2018 2562 afişări Comentează şi tu Liga 1

Gigi Mulţescu a recunoscut superioritatea FCSB-ului, după ce Budescu & Co. l-au învins în al doilea meci al său la Astra. Elevii lui Dică au câştigat cu 3-0 pe Marin Anastasovic, un meci în care jocul le-a mers perfect. Experimentatul tehnician al Astrei spune că echipa sa a putut doar să participe la spectacolul oferit de FCSB.

Un penalty uşor acordat a fost cel care a facilitat drumul spre victoria FCSB-ului. Gnohere a deschis scorul, iar apoi elevii lui Dică şi-au făcut meciul uşor în două minute, după pauză. Pintilii, cu un gol de generic şi o pasă de gol magistrală, a rezolvat meciul şi victoria, dar FCSB a mai ratat şi alte ocazii importante. Astra a ratat un penalty în minutul 90, prin Florentin Matei, dar Mulţescu crede că giurgiuvenii meritau să marcheze cel puţin două goluri după aspectul jocului din final.

"O echipă bună, cu joc solid, jucători valoroşi. Şi noi am încercat, dar nu am putut. Sau nu am fost lăsaţi. Am încercat să participăm la spectacol, puteam marca două goluri. Bineînţeles, nu se putea pune problema învingătorului.

Cred că dacă intrăm cu 0-0 eram mai circumspecţi. Jocul a început de la 3-0. În final, puteam să o dregem, să dăm două goluri. E greu să aliniezi o echipă competitivă. Mrzljak nu a jucat, lotul e la limită, de abia poţi aduna 18. Pot face performanţă, dar fără accidentări.

Am început direct cu meciuri cu cele trei din faţă. Dacă începeam şi noi mai de jos... Multe greşeli. Şi din partea noastră, şi din partea arbitrilor"
, a spus Gigi Mulţescu, la DigiSport.

Pentru Astra urmează meciul cu Craiova, de pe 23 aprilie, echipa pe care Mulţescu a antrenat-o ultima dată, până să vină la Astra. "Meciul cu Craiova va fi greu. Ce revanşă? 90 la sută din jucători sunti cei pe care i-am format eu. Vreau să câştig orice meci, nu contează cu cine joc. E cel mai greu să mulţumeşti suporterii, dar au fost mulţumiţi. Am jucat ofensiv, am antrenat jocul în aşa fel încât să mulţumesc suporterii (n.r. - la Craiova). Pe Băluţă l-am făcut să ajungă la naţională, dar ce se întâmplă cu el acum... Şi cu alţi jucători tineri de acolo", a conchis Mulţescu la DigiSport, după meci.