100% Dan Petrescu. CFR a jucat pe placul “Bursucului” la revenirea celui care a bifat victoria cu numărul 100, în Liga 1

30 mar 2019 2218 afişări Liga 1

Dan Petrescu n-a avut parte chiar de primirea la care se aştepta, în noul mandat la CFR. Au fost doar puţin peste 2000 de spectatori în Gruia, iar galeria a strigat numele lui Alin Minteuan, antrenorul cu 5 victorii din 5 meciuri, retrogradat secund. CFR-ul lui Dan Petrescu a părut criogenat timp de 9 luni, cât “arhitectul” stilului cu care se confundă a stat în China. Jucătorii cunoşteau “partitura” pe care o doreşte antrenorul şi nu le-a fost greu să se adapteze. Au stat minuţios organizaţi în defensivă, au renunţat la pressing şi au făcut un joc de aşteptare, presărat cu mingi lungi spre vârful Omrani, aşa cum ne-a obişnuit Dan Petrescu şi în precedentul mandat. Astra a părut că domină în debut. S-a apropiat de poarta lui Arlauskis, dar n-a avut mari şanse de izbândă. Llullaku a cerut penalty în minutul 1, apoi Omrani a căzut în careu, în minutul 23, dar Radu Petrescu a lăsat jocul liber, inspirat, de fiecare dată. În rest, jocul n-a fost foarte ofertat pentru spectatorii neutri.

La pauză s-a făcut diferenţa

Lucrurile s-au schimbat după pauză, când CFR a trecut la un 4-2-3-1 şi a arătat mai multă viteză şi mişcare în faza ofensivă. Mai mult, campioana a fost şi mai agresivă şi n-a mai lăsat Astra să combine în voie, în propriul teren. Echipa Deac a reluat cu capul, dar a prins Lazar (48), iar Moutinho a ratat cea mai mare ocazie, angajat de acelaşi Deac (57). Forcing-ul CFR-ului a dat roade rapid. Moutinho a luat o fază pe cont propriu, mingea a deviat la Bordeianu, care a marcat cu un şut din prima, din afara careului (60). Era scorul preferat al lui Dan Petrescu, iar defensiva clujenilor s-a închis la fel de bine ca până atunci. S-a terminat 1-0 şi redebutul a fost până la urmă perfect pentru Petrescu. CFR este la 7 puncte de locul doi, până la derby-ul FCSB - U Craiova.