VIDEO | Momentele care au încins spiritele pe "Ilie Oană". Crainicul Petrolului a ironizat FCSB, iar acum riscă să meargă la Comisii. Reacţia acestuia

7 mar 2015 6526 afişări Cupa Romaniei

Steaua-FCSB a cerut observatorului turului semifinalei din Cupa României cu Petrolul, scor 1-1, disputată joi la Ploieşti, să treacă în raport modul ironic în care speaker-ul arenei ploieştene, Mircea Baganagiu, a prezentat echipa roş-albastră. Baganagiu se disculpă şi spune că nu a făcut decât să preia de pe internet glumele privind numele şi palmaresul adversarei Petrolului

Chiar şi cu ambele peluze închise, suporterii ploieşteni au făcut spectacol în turul semifinalei de cupă cu Steaua-FCSB, meci încheiat nedecis, scor 1-1, după ce Chipciu a anulat în minutul 94 golul marcat de Tchite în prima repriză. Cu o antipatie cunoscută faţă de suporterii roş-albaştrii, ploieştenii şi-au încurajat echipa timp de 90 de minute. Evident, şi cu invective la adresa oaspeţilor. Dar principalul punct de interes al ”duelului” verbal dintre petrolişti şi stelişti a venit chiar înainte de partidă. Ce s-a întâmplat atunci?

Mesajele care au declanşat totul

Mircea Baganagiu este crainicul cu ”vechime” al arenei Ilie Oană şi se asigură ca suporterii Petrolului să fie pregătiţi înainte de meciurile tari. A făcut-o şi înainte de turul semifinalei de Cupă de joi, referindu-se la problemele în care echipa patronată de Gigi Becali a fost implicată, în urma cărora liderul Ligii 1 a fost obligat să îşi schimbe stema, dar şi numele. ”Petrolul Ploieşti întâlneşte o echipă care joacă în nocturnă pentru prima dată în istoria sa, într-un meci în deplasare. FCSB este o debutantă în această competiţie. Ne pare rău, dar nu avem istoric cu această echipă dansatoare de hore tradiţionale ţărăneşti”, i-a ironizat pe stelişti speaker-ul Mircea Baganagiu, cu câteva minute înainte de startul partidei. Momentele pot fi urmărite în video-ul de mai jos, realizat de site-ul sportonlineph.ro.

• Hora ţărănească e un atac direct la modul în care steliştii s-au bucurat în mai 2014, după ce au remizat la Ploieşti, scor 0-0. Steliştii erau deja campioni, dar au ales să celebreze în acest mod chiar în faţa adversarilor, care au sărit la bătaie

Cu crainicul la comisii?

Problemele abia acum încep pentru crainicul stadionului, cât şi pentru echipa ploieşteană. Imediat după meci, Alexandru Chipciu a avut o reacţie nervoasă la adresa lui Baganagiu. ”Îi dedic acest gol crainicului stadionului pentru că am auzit despre aroganţele de dinainte de meci şi pentru că imediat după ce au marcat ne-a numit FCSB. Nu cred că era nevoie de aceste ironii. Noi suntem Steaua Bucureşti", a spus Chipciu, semn clar că echipa campioană s-a simţit clar ofensată de mesajele speaker-ului, insistând chiar ca observatorul să noteze în raport ce s-a întâmplat înaintea startului partidei. Evident, în acest caz, atât Baganagiu, cât şi Petrolul ar putea primi o amendă.

Ce spune, însă, Baganagiu? Speaker-ul arenei din Ploieşti pare extrem de liniştit, declarând pentru site-ul observatorulph.ro că nu a incitat suporterii, dorind doar să destindă atmosfera înaintea unui meci atât de încrâncenat."Am vrut să destind atmosfera. Resping orice acuzaţie că aş fi incitat în vreun fel spectatorii. Din contră, cred că i-am făcut să zâmbească. E plin internetul cu echipa FCSB care nu are nici un palmares"