FC Botoşani - FC Viitorul 3-2. Campioana părăseşte Cupa! Spectacol în Moldova, cu cinci goluri marcate în partea secundă. Oaspeţii se pot consola cu golul serii

28 nov 2017 7026 afişări Cupa Romaniei
  • După ce a eliminat pe CFR Cluj în 16-imile Cupei României, FC Botoşani a dat peste Viitorul Constanţa în optimi. Până la această partidă, cele două echipe s-au întâlnit în 14 partide, 4 în Liga 2, 1 în Cupa Ligii şi 9 în campionat. Ambele formaţii aveau câte patru victorii iar şase partide s-au încheiat la egalitate.
  • Meciul s-a disputat pe o vreme potrivnică fotbalului. Noaptea trecută a nins iar astăzi a plouat aproape toată ziua.

Hagi a venit cu “grădiniţa” la Botoşani, fără vedetele din lot şi se părea că echipa lui Costel Enache va avea o misiune uşoară.Viitorul începe în atac partida şi în minutul 1 are prima şansă de a deschide scorul. Replica botoşănenilor vine în minutul 6 dar Rodriguez nu reuşeşte să reia cu capul din careul mic. În minutul 14, Andrei Ciobanu execută o lovitură de la 18 metri dar mingea este deviată în corner. Viitorul rămâne echipa mai periculoasă, Florin Cioablă şutează din interiorul careului dar Pap respinge.  În minutul 31, Kuku îşi depăşeşte un adversar şi şutează de la 25 de metri dar mingea trece puţin pe lângă poarta Viitorului. Patru minute mai târziu Tordai scapă mingea în faţă şi apoi o prinde în afara careului. Sebastian Chitoşcă execută lovitura liberă dar mingea loveşte bara.

Muşat şutează puternic de la 35 de metri dar Tordai scoate de sub bară iar după 45 de minute era egal. La pauză, Costel Enache îl scoate pe Dumitraş şi îl trimite pe teren pe Roman. Intrarea lui Roman s-a văzut imediat în jocul botoşănenilor. În minutul 50, Târşa a centrat de pe dreapta iar Sebastian Chitoşcă a marcat cu capul din interiorul careului. Replica Viitorului vine imediat, Ciobanu şutează pe poartă din lovitură liberă dar Pap respinge.
În minutul 64, Viitorul reuşeşte egalarea, Gavra marcând un gol spectaculos din marginea careului.  FC Botoşani revine în avantaj zece minute mai târziu. Burcă execută repede o lovitură liberă, Roman rămâne singur cu Tordai şi marchează. În minutul 77, scorul devine 2-2. Fundaşii botoşăneni îl lasă nemarcat pe Drăguş iar acesta marchează cu călcâiul din interiorul careului.
FC Botoşani se aruncă în atac iar în minutul 81 fundaşul Florin Plămadă reuşeşte să marcheze şi să-şi aducă echipa în avantaj. Finalul aparţine Viitorului, Drăguş are şansa de a egala în prelungi dar trimite peste poartă din interiorul careului.
Partida s-a încheiat cu victoria botoşănenilor care se califică în sferturile Cupei României după un meci spectaculos.
  • FC Botoşani: Ed. Pap – Dumitraş (46 Roman), Burcă, Plămadă, Muşat – Oaidă, Târşa – Serediuc, Rodriguez, Chitoşcă – Kuku (73 Bordeianu)
  • Rezerve: Brânză, Miron, Moruţan, Unguruşan, Roman, Bordeianu, Popa
  • Viitorul: Tordai- Căpuşă, V. Ghiţă, B. Ţîru (82 Horj), De Noojer – Dumitrescu, Băluţă, Ciobanu – Cioablă (82 Ene), Gavra, D. Drăguş
  • Rezerve: Buzbuchi, Horj, Vînă, Twumasi, Mălăele, Hodorogea, Ene

Arbitri: Marius Avram (Bucureşti) – Daniel Mitruţi (Craiova), Vlad Bîrleanu (Bucureşti)

Observatori: Stan Prodan (Alexandria), Adrian Petre (Buzău)

Min. 90+3 Fluier final la Botoşani! Gazdele se califică mai departe după o repriză secundă de-a dreptul spectaculoasă. Astăzi s-au mai calificat CSM Poli Iaşi şi CS U Craiova.

Min. 90 Trei minute suplimentare pentru acest meci.

Min 81 GOOOL BOTOŞANI! Plămadă îi readuce pe moldoveni în avantaj. Rodriguez a centrat în centrul careului, Plămadă a preluat, de lângă fundaşii centrali ai oaspeţilor, după care a înscris cu un şut plasat la colţul lung.

Min. 78 GOOOL VIITORUL! Drăguş egalează cu un gol superb! Puştiul oaspeţilor a reluat cu călcâiul o centrare exepdiată de Doru Dumitrescu din partea stângă. Drăguş a sărit şi a reluat cu călcâiul la colţul lung, iar Pap n-a mai putut interveni.

Min. 74 GOOOL BOTOŞANI! Mihai Roman înscrie după o greşeală în apărarea gazdelor. Burcă a executat rapid o lovitură liberă, fundaşii lui Hagi au fost neatenţi, iar Roman a scăpat singur cu Tordai. Mijlocaşul a înscris fără emoţii, iar gazdele revin la conducerea partidei.

Min. 64 GOOOL VIITORUL! Gavra înscrie superb, aproape de vinclul porţii, după ce a şutat lobat de la marginea careului. Mingea s-a dus peste Pap, care era puţin ieşit din poartă, şi s-a oprit în plasa porţii.

Min. 53 Ciobanu a executat la colţul lung o lovitură liberă din lateral, dar Pap a plonjat şi a respins în lateral.

Min. 50 GOOOL BOTOŞANI! Chitoşcă deschide scorul cu o lovitură de cap. Târşa a centrat din flancul drept, în centrul careului, iar mijlocaşul gazdelor a reluat pe centru, din apropierea porţii, fără şansă pentru Tordai.

Min. 46 S-a reluat jocul dintre Botoşani şi Viitorul.

Min. 45 Pauză la Botoşani.

Min. 41 Muşat a trimis violent din afara careului, sub bara transversală, dar Tordai a reuşit să interivă salvator. Gazdele traversează o perioadă bună, dar defensiva lui Hagi rezistă.

Min. 38 Chitoşcă a executat o lovitură liberă de la 16 metri, dar mingea s-a dus în bara din stânga lui Arpad Tordai. Viitorul scapă cu faţa curată după o greşeală a tânărului portar. Tordai a scăpat mingea în marginea careului, după care a revenit şi a luat mingea în braţe, dar depăşişe suprafaţa de pedeapsă. Marius Avram a dictat lovitură liberă directă, iar Chitoşcă a trecut pe lângă deschiderea scorului.

Min. 2 Ciobanu a executat o lovitură de colţ, Gavra s-a înălţat şi a trimis la bara a doua, dar Ţîru n-a reuşit să împingă balonul în poartă.

Min. 1 A început partida dintre FC Botoşani şi FC Viitorul. Marius Avram este centralul jocului, Daniel Mitruţi şi Vlad Bârleanu sunt asistenţi, iar rezervă este Iulian Dima.

20:20 Avem cele două echipe de start, iar ambii antrenori au preferat să atace meciul cu foarte multe rezerve.  Burcă şu Kuku sunt singurii titulari păstraţi de Enache, în timp ce numele importante din 11-le lui Hagi sunt Ţîru şi De Nooijer. Robert Mălăele, puştiul de doar 14 ani, e rezervă.

19:44 La fel ca în meciul din 16-imi, cu Şcolar Reşiţa, Gică Hagi va miza pe cei mai tineri jucătoti ai Viitorului. Conform site-ului campioanei, media de vârstă a lotului deplasat la Botoşani e de doar 20,2 ani, iar cel mai tânîr jucător, Roberto Mălăele, are doar 14 ani.

Lotul Viitorului pentru meciul cu Botosani:

• Arpad Tordai (20 ani), Alexandru Buzbuchi (24 ani), Tiberiu Căpuşă (19 ani), Bogdan Ţîru (23 ani), Virgil Ghiţă (19 ani), Robert Hodorogea (22 ani), Răzvan Horj (21 ani), Bradley de Nooijer (20 ani), Andrei Ciobanu (19 ani), Tudor Băluţă (18 ani), Kofi Twumasi (21 ani), Ionuţ Vînă (22 ani), Doru Dumitrescu (19 ani), Roberto Mălăele (14 ani), Florin Cioablă (21 ani), Denis Drăguş (18 ani), Cristian Gavra (24 ani), Cristian Ene (20 ani).

Supriza acestui sezon, FC Botoşani, primeşte vizita campionei en-titre, FC Viitorul, în ultimul meci al zilei din Cupa României. Ambele formaţii traversează un moment foarte bun, fiind neînvinse de două luni de zile. Ultimul eşec al Viitorului datează de la partida cu FC Botoşani din 29 septembrie, când moldovenii s-au impus cu 1-0, graţie unui gol marcat de Olimpiu Moruţan. La polul opus, elevii lui Costel Enache au cedat ultima oară la numai patru zile de la succesul cu Viitorul, scor 1-0 la Mediaş. A fost ultima victorie a Gazului în Liga 1.

În Liga 1, Botoşani ocupă locul patru, cu 35 de puncte, în timp ce Viitorul se află pe poziţia cu numărul cinci, având 31 de puncte. Astra i-a egalat pe constănţeni după victoria cu FCSB, scor 2-0. Dinamo e prima sub linia playoff-ului, la patru lungimi de Astra şi Viitorul.