El e remarcatul lui Dică după finala Cupei României! Fostul antrenor al FCSB îi prevede un viitor frumos: ”Va deveni unul dintre fundaşii naţionalei”

26 mai 2019 1325 afişări Cupa Romaniei

Nicolae Dică, fostul antrenor al FCSB-ului, a asistat la finala Cupei României de la Ploieşti, câştigată de Viitorul cu scorul de 2-1 în faţa Astrei. Acesta a asistat chiar şi la finala U19, dintre Viitorul şi CFR, alături de Gică Hagi. Constănţenii au pierdut meciul cu echipa din Gruia, scor 3-1. Fostul tehnician al vicecampioanei a remarcat un jucător după meciul de pe ”Ilie Oană”.

Virgil Ghiţă a marcat golul care a trimis meciul în prelungiri, iar la scorul de 2-1 a scos mingea de pe linia porţii, după ce Begue l-a învins pe Tordai: ”Virgil Ghiţă a fost omul finalei. A înscris un gol şi a avut acea intervenţie salvatoare de la 2-1. Felicitări, se pare că va deveni unul dintre fundaşii naţionalei, are calităţile necesare!”, a spus Dică, la Telekom Sport.

Viitorul a câştigat Cupa României graţie golului marcat de Eric în minutul 105, la scorul de 1-1, când Astra evolua în zece oameni. Calcan a lăsat mingea să tracă, după o centrare venită din dreapta, iar Eric l-a executat pe Lazar cu un şut din apropiere. Alibec şi Virgil Ghiţă au marcat celelalte goluri.  La zece ani de la înfiinţare, FC Viitorul are acum în palmares o Cupă şi un campionat.