Dinamo, calificată "sub acoperire". "Câinii" au tremurat în faţa Fortunei Poiana Câmpina, dar au învins cu 5-2, după prelungiri

24 sep 2014 10969 afişări Cupa Romaniei

Dinamo a învins cu 5-2 pe Fortuna Poiana Câmpina şi s-a calificat în optimile Cupei României. "Câinii" au avut nevoit de cele două reprize de prelungiri pentru a se califica, scorul după 90 de minute fiind 2-2.

Meciul a început cu ţipete. Arbitrul avusese doar trei minute să îşi tragă sufletul că fotbaliştii Fortunei cereau două penalty-uri în zece minute. Discutabile amândouă, dar să depăşim momentul pentru că mai sunt 80 de minute de jucat. Dinamo ripostează, dar Alexe şutează cu tibia, da, cu tibia (!!) într-un adversar din doar şase metri. În acest moment, Stoican îşi ţinea falca în palmă şi probabil simţea răcoarea unui sfârşit de septembrie, o răcoare care nu s-ar fi simţit în Arabia Saudită, acolo unde cuvântul "insolvenţă" nu a apărut în vocabularul oamenilor de afaceri.

Pe teren, ai lui erau mai răsfiraţi ca agenţii acoperiţi din politica şi din presă. Durimel, un fin observator, părea că ia notiţe despre evădările în atac ale lui Filip. În acelaşi timp, era mereu cu un pas în spatele adversarilor direcţi. "Meci foarte echilibrat", exclamă Dan Pavel, comentatorul Sport.ro, într-un moment de linişte apăsătoare. E momentul în care ne dăm seama că Dinamo este doar o echipă sub acoperire. Una care nu mai are forţa de la începutul anilor 2000.

Răzbunarea lui Cioinac şi decisivul Bilinski

Şi pentru a ne întări părerea, Cioinac loveşte, pe neaşteptate, exact ca un 007. Fostul jucător al lui Dinamo a înscris cu un şut din 10 metri, la colţul scurt, după o lovitură liberă indirectă (51). Se simţea eliberat după eşecul pe care l-a avut în tricoul "câinilor" şi le arăta fanilor numele de pe spate. Fotbaliştii lui Dinamo s-au trezit ca ziariştii după mărturisirea lui Turcescu, iar Rotariu a înscris de două ori în doar trei minute (61, 63), dar nu a fost suficient. Asta pentru că desele plecări în atac ale lui Filip au lăsat spaţiul necesar pentru reuşita lui V. Munteanu, din minutul 72.

Ajunşi în prelungiri, dinamoviştii şi-au arătat superioritatea fizică. Crampele s-au aşezat pe muşchii prahovenilor, în timp ce Bilinski a marcat de două în debutul primei reprize de prelungiri (92, 96). Scorul final a fost stabilit de Dorin Rotariu, care a reuşit hattrick-ul în minutul 111. Chiar şi aşa, "câinii" au arătat probleme mari înaintea derby-ului insolvenţei, de sâmbătă, cu Rapid

FORTUNA POIANA CÂMPINA - DINAMO 2-5 (Cioinac '52, V. Munteanu 72 / Rotariu '61, '63, 111, Bilinski 92, 96)

Echipe de pe start:

Dinamo: Samoilă – Fai, Durimel, Cordoş, S. Filip – Bărboianu, Miranda – V. Lazăr (cpt), D. Rotariu, Firţulescu – Alexe

Rezerve: Kovacs – Nedelcearu, I. Şerban, Văduva, C. Matei, Bilinski, Gavrilă

Fortuna: Popescu - Aldea, Marin, Sandru, Damian, Cioinac, Minciuna, Munteanu, Sziga, Honciu, Chipirliu

Rezerve: Dobrosavljevic, Birau, Buhus, Nastase, Antohi, Coteanu

Min. 120 Fluier final! Dinamo se califică în optimile de finală

Min. 111 GOOOOOOOL DINAMO! Rotariu reuşeşte hattrick-ul după fază creată de Bogdan Gavrilă

Min. 106 A început repriza a doua de prelungiri

Min. 96 GOOOOOOOOOOOOL DINAMO! Kamil Bilinski înscrie cu un şut superb de la 25 de metri

Min. 95 Şerban a intrat în locul lui Filip

Min 92 GOOOOOOOL DINAMO! Bilinski înscrie cu o lovitură de cap după o centrare a lui Rotariu

Min. 70 Cioinac este înlocuit de Antohi

Min. 63 GOOOOOL DINAMO! Dorin Rotariu îşi duce echipa în avantaj după o pasă în faţa porţii a lui Lazăr

Min. 61 GOOOOOL DINAMO! Rotariu egalează cu un şut printre picioarele portarului Popescu

Min. 58 Durimel scapă o minge uşoară, Chipirliu interceptează, dar nu reuşeşte să îl învingă pe Samoilă

Min. 55 Firţulescu îi lasă locul lui Bogdan Gavrilă

Min. 52 Schimbare la Fortuna! Dobrosavlevici intră în locul lui Şandru

Min. 51 GOOOOOOOOL FORTUNA!!! Cioinac deschide scorul în urma unei lovituri libere indirecte din careul lui Dinamo

Min. 48    Marius Alexe vede cartonaş galben pentru simulare deşi atacantul lui Dinamo a fost lovit de Aldea

Min. 47     Chipirliu vede cartonaşul galben.

Min. 46 A început repriza a doua!

Min. 45+3 Se încheie prima repriză!

Min. 45+2    Alexandru Aldea de la Fortuna primeşte cartonaş galben pentru un fault la Rotariu

Min. 45+1 V. Munteanu scapă pe partea dreaptă, acolo unde Steliano Filip este absent, pătrunde în careul lui Samoilă, dar şutul său este respins în corner

Min. 41 Ocazie uriaşă pentru Fortuna Poiana Câmpina! Prahovenii scapă pe un contraatac, dar Honciu, singur cu Samoilă, şutează peste poartă

Min. 36 Nu se întâmplă foarte multe pe terenul din Ploieşti! Dinamo domină, dar insuficient pentru a deschide scorul

Min. 20 "Meci foarte echilibrat", spune comentatorul Sport.ro, Dan Pavel. Ei bine, asta nu e tocmai bine pentru Dinamo

Min. 12 Ocazie uriaşă pentru Dinamo! Steliano Filip centrează în careul Poianei, dar Alexe şutează doar într-un adversar din şase metri. Dinamo dă semne că poate controla jocul.

Min. 9 Samoilă face o greşeală uriaşă, un atacant al Poianei îi suflă mingea, dar portarul lui Dinamo intră prin alunecare. Prahovenii cer "roşu" pentru portarul lui Dinamo!

Min. 3 Honciu este faultat în careu de Samoilă, gazdele cer penalty, dar arbitrul opreşte faza pentru off-side la atacantul Fortunei.

Min. 1 A început meciul!

Dinamo întâlneşte în 16-imile Cupei României o echipă de care Constantin Anghelache este foarte legat sufleteşte, Fortuna Poiana Câmpina. Între preşedintele lui Dinamo şi patronului echipei prahovene, Radu Călin, este o prietenie foarte strânsă. Meciul este miercuri seară, de la ora 20:30.

În liga a doua se vorbeşte foarte despre condiţiile extraordinare de la Fortuna Poiana Câmpina, fosta Fortuna Brazi, fosta Prahova Tomşani. Exact! În doar doi ani, echipa şi-a schimbat numele de două ori, acesta fiind procesul prin care a apărut actuala echipă. Nu era suficientă schimbarea numelui. După înfiinţarea noii echipe, jocurile de acasă se jucau la Mizil, dar după doar două meciuri s-au mutat la Clinceni. Patronul Radu Călin a făcut toate demersurile să aducă echipa în Prahova şi după încă un an Fortuna Brazi se întorcea în localitatea al cărei nume îl purta. Nu a rămas prea mult nici aici şi s-a mutat pe stadionul Astra, din Ploieşti, unde a ratat promovarea în liga a doua la finalul sezonului 2012-2013. Planul nu era să rămână prea mult timp aici, ci să ajungă la Câmpina, acolo unde patronul echipei are reşedinţa. După câteva meciuri jucate la Mogoşoaia, visul s-a împlinit, iar Fortuna Poiana Câmpina, fosta Fortuna Brazi, fosta Prahova Tomşani, era lângă casa patronului.

Patron-campion cu Oţelul

Faptul că se aude că echipa are bani este datorită celui menţionat mai sus. Radu Călin este un personaj obişnuit cu fotbalul românesc. Deşi numele său nu este foarte cunoscut publicului larg, omul de afaceri a fost implicat la mai multe echipe din Liga I. Cea mai importantă performanţă pe care a avut-o în calitate de sponsor a fost la Oţelul Galaţi în sezonul în care echipa lui Marius Stan a câştigat campionatul. Venirea lui Adamescu a însemnat şi plecarea lui Călin, dar de-a lungul timpului el a mai fost acţionar la Poli Iaşi şi Petrolul. În acest moment, singura sa legătură cu fotbalul o reprezintă Fortuna Poiana Câmpina. "Este un patron model. Dacă ar fi să aleg să lucrez pentru unul dintre patronii din fotbalul românesc, pentru el aş accepta să o fac. E genul de om care vrea să aibă performanţă, dar nu de pe o zi pe alta. Are răbdare, a investit mult şi are foarte mulţi bani! Ştiu că a cumpărat un autocar cum puţine echipe din Liga I au", spune Narcis Răducan, directorul executiv al Concordiei Chiajna. Pe lângă autocar, Fortuna Poiana Câmpina se mai poate lăuda cu un stadion aproape nou, dotat cu un gazon care a costat aproximativ 60.000 de euro, dar şi cu alte facilităţi care ar stârni invidia printre alte echipe din prima ligă.