Cupa României, turul 4 | Rapid este eliminată de Progresul Spartac, Turris Oltul trece de CSM Slatina la lovituri de departajare. ”FC U” Craiova și Ripensia se alătură celor de la ”U” Cluj

Marius ANGHEL 20 Oct. 2020, 17:21 Cupa României

Turul 4 al Cupei României, ediția 2020/2021, își consumă în această săptămână meciurile. Primele patru jocuri se dispută astăzi, de la ora 14:30, în timp ce Universitatea Cluj are un mare noroc și se califică mai departe fără să evolueze, cu o victorie la ”masa verde” în fața divizionarei a treia Viitorul Șelimbăr. Miercuri, tot de la ora 14:30, sunt programate restul de 11 partide. Acestea

În această fază a competiției KO intră în competiție și celelelate 11 formații din Liga 2 care nu au participat în tururile anterioare. Printre cele 15 meciuri în trei dintre ele se întâlnesc direct echipe din eșalonul secund: Metaloglobus Bucureşti – Petrolul Ploieşti, Concordia Chiajna – CS Mioveni și CSM Slatina – Turris Oltul Turnu Măgurele.

Meciurile au loc într-o singură manșă, eliminatorie, iar determinarea lor a fost făcută de Departamentul Competiții al FRF prin împerechere pe baza criteriului geografic, la latitudinea federalilor.

În turul 4 al Cupei României intră toate echipele din Liga 2

Din turul 3 au intrat în competiție și zece echipe care activează acum în campionatul Ligii 2, dintre acestea au fost eliminate Unirea Slobozia, Aerostar Bacău, CSM Reșița și Pandurii Târgu Jiu, în timp ce mai departe au mers FK Csikszereda, CSM Slatina, Concordia Chiajna, U Craiova 1948 SA, Fotbal Comuna Recea și Universitatea Cluj. Din turul 4 intră și restul celorlalte formații din Liga 2, 11 la număr.

În această fază a competiției sunt prezente 17 echipe din Liga 2 și 15 din Liga 3.

REZULTATELE TURULUI 1, 2 și 3 ale Cupei României

Meciurile de marți programate în turul 4 al Cupei României, ediția națională 2020/2021:

marți, 20 octombrie 2020, ora 14:30

PROGRESUL SPARTAC – RAPID 3-2 după prelungiri (2-2 după 90 de minute)

Stadion: Progresul Spartac (Bucureşti);
Arbitru: Mădălin Marinescu (Bucureşti); Asistenți: Ionuț Melinte (Iaşi) și Marian Istrate (Buftea); Rezervă: Ionuț Cătălin Ilie (Bucureşti); Observatori: Irina Mîrț (Bucureşti) și Marin Niţă (Măgurele – Ilfov).

Progresul Spartac: Andr. Voican – Al. Vlad, P. Vlad, Parfeon, Lixandru (cpt.) – G. Petcu – Sil. Matei, Rz. Milea, Andr. Grigore – Cîrlig, Mih. Ion
Rezerve: Jipa – Ed. Radu, Cazanciuc, M. Dițu, Brocea, Al. Stroe, Ohaci, Pancisin, Gab. Jianu
Team manager: Robert Oancea

Rapid: Al. Tătaru – I. Voicu (cpt.), Nastos, Dandea, Goge – R. Costin – Sefer, Fica – Al. Dulca, Ad. Bălan, D. Benzar
Rezerve: Ciuculescu – Leasă, Bg. Manole, Gogan, Jorza, Ghineț, Drăghiceanu, Țîră, Al. Pop
Antrenor secund: Valentin Negru

Min 120+1 Final de partidă. Progresul Spartac câștigă cu 3-2, după prelungiri, meciul cu Rapid, cu ultimul gol dat cu un minut înainte de încheierea jocului, și se califică în 16-imi
Min 119 3-2 Răzvan Milea are o acțiune personală, pătrunde în centru și trage de la 25 de metri, mingea atinge gazonul sintetic în fața lui Alexandru Tătaru, care scapă mingea și aceasta se duce peste el în poartă, în gol, și Progresul Spartac dă lovitura cu un minut înainte de încheierea prelungirilor
Min 115 Dublă schimbare la Progresul Spartac. Ies Silvian Matei și Andrei Grigore și intră Marius Dițu și Eduard Radu
Min 108 Ocazie mare pentru gazde. Cazaciuc pătrunde în careu pe dreapta, după un contraatac, trage pe lângă Tătaru, însă și puțin pe lângă bara a doua. Rapid continuă să joace la fel de modest, rușinos pentru numele său
Min 95 Schimbare la Progresul Spartac. Iese Alexandru Cîrligă, marcatorul primului gol, și intră Andrei Ohaci
Min 90+5 Meciul se încheie la egalitate, scor 2-2, în timpul regulamentar, astfel că partida va continua cu două reprize de prelungiri
Min 90 Prima schimbare la Progresul Spartac. Iese Mihai Ion și intră Robert Cazaciuc
Min 88 Petcu avansează pe centru, trage de la 25 de metri central și mingea lovește bara din dreapta, aproape de vinclu. Balonul revine în joc și rapidiștii scapă de gol. Ulterior, Grigore pătrunde în careu pe stânga și trage violent puțin peste transversală, la colțul lung. Giuleștenii sunt în corzi și tremură în fața unei echipe de Liga 3 pe care Steaua a învins-o cu 4-1
Min 83 Iese căpitanul Ionuț Voicu și Petre Goge, cei mai vechi jucători din lotul Rapidului, și intră Mircea Leasă și Bogdan Manole. Leasă, prezentat ca jucător adus din Liga 1, de la FC Voluntari, și numit ”rapidist pur sârge”, debutează la prima echipă a giuleștenilor, după ce până acum a fost folosit doar la echipa secundă, în Liga 3
Min 64 Dublă schimbare la Rapid. Ies Alexandru Dulca și Daniel Benzar și intră Cătălin Țîră și Alexandru Pop
Min 44 2-2 Adrian Bălan îl fentează pe Voican și bate penalty-ul în stânga. Portarul a sărit în partea opusă
Min 43 Petruț Vlad e neglijent în propriul careu, intră prin alunecare pe sintetic asupra lui Dulca, cel mai bun rapidist în această repriză, și îl faultează la 15 metri central, astfel că arbitrul dictează lovitură de pedeapsă
Min 37 2-1 Lixandru primește în stânga, centrează pe bara a doua, acolo unde apare singur Andrei Grigore, care plonjează și reia cu capul din 6 metri direct sub transversală, fără șanse pentru Tătaru
Min 34 La Rapid, iese Raul Costin și intră Amir Jorza
Min 32 1-1 La o fază în care un adversar acuza o accidentare în careu, Rapid a continuat să mențină posesia, Alexandru Dulca a preluat o minge respinsă greșit în față din centrul careului, a pătruns printre trei adversari și din 6 metri, din postura de singur cu portarul, a trimis cu latul în stânga, lângă bară. Jucătorul accidentat are nevoie de îngrijiri medicale și meciul este oprit mai mult de un minut
Min 12 1-0 Costin greșește, întârzie degajarea și pierde mingea, gazdele recuperează pe centru, Milea îi pasează în careu lui Alexandru Cîrlig, care preia la 10 metri lateral stânga și înscrie la colțul scurt

ȘOIMII LIPOVA – RIPENSIA TIMIȘOARA 0-1

Stadion: Sânnicolau Mic (Arad);
Arbitru: Alexandru Nicolae Suvar (Sibiu); Asistenți: Radu Despa (Baia Mare) și Emeric Tocai (Alma – Sibiu); Rezervă: Laurențiu Pentek (Oradea); Observatori: Nicolae Grigorescu (Timişoara) și Cătălin Pașcanu (Cugir).

Șoimii Lipova: R. Buta – Polgar, Dolga, Bercu, Stoin – F. Trip, M. Popa, D. Pop, A. Gavrilă – Filimon, Al. Moise
Rezerve: Iliescu – Codoban, A. Popa, A. Nagy, Ciubăncan, Prună, Hațegan, Vlad, I. Gavrilă
Antrenor: Flavius Sabău

Ripensia: Mociu – Andr. Macrițchii, Maric, Țieranu, Val. Macrițchii – Stoi, Coulibaly, Urvanțev – C. Sîrbu, Golda, Mih. Ene
Rezerve: Păduraru, Șt. Dobre – Bain, Burdeț, Gladun, T. Călin, Vasluian, Vl. Tudorache, Degău
Antrenor: Cosmin Petruescu

Min 90+6 Final de partidă. Ripensia se impune la limită, cu 1-0, în meciul cu Șoimii Lipova și se califică în faza 16-imilor de finală ale Cupei României
Min 83 Triplă schimbare la Ripensia: ies Marjan Maric, Andrei Macritchi și Mihai Ene și intră Tudor Călin, Ion Vasluian și Cosmin Gladun
Min 73 Schimbare la Ripensia, iese Cosmin Sîrbu și intră Alin Burdeț
Min 67 Polgar execută înalt la colțul lung o lovitură liberă de pe dreapta, Codoban trimite în fața porții, Dolga nu reușește să devieze în plasă.
Min 62 Ultimele schimbări la Lipova. Michel Vlad și Ionuț Gavrilă îi înlocuiesc pe Stoin și M. Popa
Min 59 Schimbare la Ripensia. Vlad Tudorache îi ia locul lui Ivan Urvanțev
Min 46 La Șoimii Lipova, ies Moise, Bercu și Gavrilă și intră Popa, Codoban și Prună
Min 32 0-1 Ene e agățat în careu de Popa și se dictează penalty pentru Ripensia. Cosmin Sîrbu execută puternic, la semiînălțime, ușor în stânga lui Buta și marchează
Ripensia a anunțat în această dimineață că are cinci cazuri de COVID-19 în cadrul echipei, patru dintre ei fiind jucători, însă a obținut în timp record acordul DSP pentru a evolua în această partidă, altfel ar fi pierdut la ”masa verde”.

ACSO FILIAȘI – U CRAIOVA 1948 SA 0-4

Stadion: Orăşenesc (Filiaşi – Dolj);
Arbitru: Bogdan Dumitrache; Rezervă: George Turcu și Ionuț Traian Neacșu (toți din Bucureşti); Rezervă: Vasile Buzea (Bucureşti); Observatori: Adrian Comănescu (Râmnicu Vâlcea) și Marian Cătănescu (Craiova).

ACSO Filiași: Ov. Jianu – Dănescu, I. Tătaru, M. Dima, C. Calu (cpt.), Vaștag, Armășelu, Vespe, Rupa, S. Lupu, Ct. Manolache
Rezerve: M. Enache – Circa, Cr. Poiană, Săulescu, Al. Fotescu, Duriță, M. Tănase, I. Crețu, Andr. Militaru
Antrenor: Mario Găman

U Craiova 1948 SA: Rob. Popa – Paramatti, Diallo, Gugu (cpt.), Huyghebaert – Dr. Albu – R. Negru, Vl. Pop, Stoenac, Rob. Răducanu – Cl. Bălan
Rezerve: Taborta – M. Avram, Baeten, Blidar, Zimța, Raicea, Anghelina, Compagno, Andr. Ciolacu
Antrenor: Dan Vasilică

Min 90+3 Final de partidă. ”FC U” Craiova câștigă fără probleme meciul cu ACSO Filiași, cu 4-0, și se califică în faza 16-imilor de finală ale Cupei României
Min 82 0-4 Andrei Ciolacu înscrie și el pentru echipa din Craiova care joacă pe teren propriu la Drobeta Turnu Severin. Fostul rapidist a marcat la prima lui atingere de balon din acest meci
♦Min 76 0-3 Claudiu Bălan reușește al treilea gol al echipei sale în meciul de la Filiași. A marcat fără emoții, din fața careului mic, după o pasă foarte bună primită de la Raicea
♦Min 75 Dublă schimbare la Craiova. Ies Claudiu Bălan și Robert Răducanu și intră Andrea Compagno și Andrei Ciolacu
♦Min 55 Iese Radu Negru și intră Nicușor Raicea
Min 46 Marian Anghelina intră în locul lui Marian Stoenac, care a jucat din nou pentru Craiova după o perioadă în care a fost accidentat
Min 29 0-2 Același Robert Răducanu marchează și duce ”FC U” și mai aproape de 16-imile Cupei României. De această dată i-a pasat Negru și a finalizat cu un șut imparabil din careu
Min 9 0-1 Robert Răducanu înscrie pentru Craiova în debutul meciului și echipa la care debutează ca antrenor interimar Dan Vasilică începe perfect la Filiași. Răduca a înscris după ce a primit o pasă de la Pop și a driblat un adversar

CSM SLATINA – TURRIS OLTUL TURNU MĂGURELE 8-9 după lovituri de departajare (0-0 după 90 și 120 de minute, 8-9 la lovituri de departajare)

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt);
Arbitru: Sorin Vădana (Cluj-Napoca); Asistenți: George Suciu (Câmpia Turzii) și Csaba Antal (Cluj-Napoca); Rezervă: Eduard Belega (Câmpulung Muscel); Observatori: Augustus Constantin (Râmnicu Vâlcea) și Aurel Ionescu (Bucureşti).

CSM Slatina: Velcu – C-tin. Radu, Cr. Preda, Motroc, Pisăru, D. Toma, Ct. Grigore, Dav. Oprescu, Vas. Gheorghe (cpt.), Demici, Rogoveanu
Rezerve: Nic. Grecu – Cotigă, M. Manea, Ov. Popescu, Abel Stan, Ben. Enache
Antrenor: Mihai Ianovschi

Turris Oltul: Aur. Păun – Sălcianu, Buleică, Al. Sima, Alb. Voinea, Haită, Cioinac, Ct. Pîrvulescu, Țegle, Liv. Mihai, Damașcan
Rezerve: Duțu – Mitrea, Ad. Niță, Nicola, Sil. Pană, Cr. Pușcaș, Blănaru, Rob. Neacșu
Antrenor: Erik Lincar

Turris Oltul se impune cu 9-8 la loviturile de departajare și se califică în 16-imile Cupei României
♦Min 120+1
Partida se încheie tot la egalitate, scor 0-0, astfel că cele două echipe vor executa lovituri de departajare pentru a se decide calificata în 16-imi
♦Min 98 George Cotigă vede direct cartonașul roșu pentru că ridică prea sus piciorul și își lovește adversarul. Cele două echipe vor juca din nou la egalitate de jucători, după ce teleormănenii evoluat în inferioritate din minutul 50
♦Min 90+3
Meciul se încheie la egalitate, scor 0-0, în timpul regulamentar, astfel că va continua cu două reprize de prelungiri
♦Min 82 Dublă schimbare la Slatina. Ies Daniel Rogoveanu și Constantin Radu și intră Abel Stan și Marian Manea
♦Min 80 Ocazie mare pentru Slatina. După o centrare de pe dreapta, Rogoveanu reia cu capul puțin pe lângă bară
♦Min 75 Schimbare la Turris Oltul. Iese Albert Voinea și intră Ștefan Blănaru
♦Min 65 La CSM Slatina, ies Vasile Gheorghe și David Oprescu, intră George Cotigă și Beniamin Enache
♦Min 55 Schimbare la CSM Slatina. Iese Dorin Toma, intră Ovidiu Popescu
♦Min 50 Ilie Damașcan vede al doilea cartonaș galben, după o întrare dură la jumătatea terenului asupra lui Dorin Toma, și este eliminat. Turris va juca aproape aproape toată repriza secundă în inferioritate numerică
♦Min 25 Nemulțumit de jocul echipei sale, Erik Lincar dacă o dublă schimbare la Turris Oltul. Ies Alexandru Sima și Liviu Mihai și intră Adrian Niță și Florinel Mitrea

VIITORUL ȘELIMBĂR – UNIVERSITATEA CLUJ 0-3 la ”masa verde”

Viitorul Șelimbăr are multiple cazuri de COVID-19 în cadrul lotului, astfel că a fost în imposibilitatea de a desfășura acest meci. Cum partidele din Cupa României nu sunt reprogramate, așa cum se întâmplă în campionat, atunci ”U” Cluj a fost desemnată câștigătoare la ”masa verde” și calificată deja în faza 16-imilor de finală, tur din care intră și echipele din Liga 1.

Echipele calificate din turul 3 al Cupei României

Echipele care s-au calificat din turul 3 sunt: FK Csikszereda, CSM Slatina, CSC Ghiroda și Giarmata Vii, Viitorul Șelimbăr, Progresul Spartac, Mostiștea Ulmu, Concordia Chiajna, Axiopolis Sport Cernavodă, Dacia Unirea Brăila, CSM Focșani, Hușana Huși, Șomuz Fălticeni, CSC Sânmartin, ACSO Filiași și Universitatea Cluj – în timp regulamentar, pe teren – , U Craiova 1948 SA, SR Brașov, Viitorul Dăești – după lovituri de departajare – , Șoimii Lipova, CSM Ceahlăul Piatra Neamț și Fotbal Comuna Recea – la ”masa verde”, prin neprogramarea adversarului care a avut probleme cu COVID-19.