Cupa României | Sepsi - CFR Cluj 0-1. Costache decide calificarea campioanei în semifinale. Emoţii mari la ultima fază: Adrian Rus a şters bara cu o execuţie din lovitură liberă

• Rezerve: Niczuly, Hadnagy, Viera, Khamis, Karnitskiy, Mensah, C. Popescu

Minutul 90+4: Final de meci. CFR Cluj s-a calificat, la limită, în semifinalele Cupei României.

Minutul 90+3: Ce ocazie!!! Adrian Rus trimite puţin pe lângă bara din stânga porţii lui Jesus Fernandez, direct din lovitură liberă.

Minutul 79: Ce ocazie pentru Sepsi! Rudol a centrat spectaculos din partea dreaptă, iar Hadnagy a încercat o reluare şi mai spectaculoasă, pe spate, din foarfecă, dar Jesus Fernandez a fost la post şi a repsins în corner.

Minutul 60 GOOOOOOL CFR! Campioana a deschis scorul în urma unei faze finalizate de Costache. Jucătorul venit de la Dinamo a pus latul şi a trimis mingea la colţul lung.

Minutul 46: A început repriza doua.

Minutul 45+1: Pauză

Minutul 45 Ce ocazie pentru CFR! Alex Ioniţă a pătruns în care din partea stângă, a şutat cu piciorul drept spre vinclu, dar mingea s-a dus la o palmă peste transversală.

Minutul 39 Rus reia peste poartă cu capul după un corner al gazdelor.

Minutul 31 Rus trage puţin pe lângă poarta lui Fernadez.

Minutul 16 Tot Sepsi rămâne mai periculoasă. Florin Ştefan a tras puternic pe mijlocul porţii, de la 30 de metri, dar Fernandez a respins în corner.

Minutul 13 Moura a pătruns până în marginea careului şi a şutat în braţele lui Fernandez. Portarul CFR-ului a prins mingea în doi timpi.

Minutul 1 A început partida de la Sfântu Gheorghe.

19:24 Avem echipele de start!

Matematic calificată în play-off-ul Ligii 1 Betano, Sepsi OSK are un examen greu în sferturile Cupei României, împotriva campioanei CFR Cluj, care a trecut recent printr-o schimbare de antrenor după ce Antonio Conceicao a fost demis. Alin Minteuan asigură interimatul pe banca clujenilor, până când aceştia vor găsi o nouă soluţie. La primul meci sub comanda lui Minteuan, clujenii au câştigat la limită, 1-0 pe terenul lui Poli Iaşi prin golul marcat de George Ţucudean în prelungirile partidei. De partea cealaltă, Sepsi vine după egalul cu Viitorul, scor 0-0, care le-a asigurat prezenţa în primele şase echipe la finalul sezonului regular.

”Este o echipă valoroasă, o echipă bună, o echipă agresivă, o echipă care acasă joacă total diferit faţă de ce joacă în deplasare. Au şi un public care îi împinge de la spate şi, părerea mea, că ne aşteaptă un meci foarte, foarte greu. Părerea mea că mult mai greu decât ce a fost în campionat, cu Iaşi.

Acum şi ei sunt liniştiţi, sunt în playoff. Dar şi liniştea asta poate să fie cu două tăişuri. Acum vom vedea…E adevărat, îi întâlnim de două ori în decurs de cinci zile şi probabil va fi ciudat. Dar sperăm să ne descurcăm în primul rând miercuri seară, iar duminică vom vedea”,
a spus Minteauan la conferinţa de presă.