Răzvan Lucescu, scor de maidan la primul meci la Al Hilal. VIDEO | Pe ce vedete a mizat românul

9 iul 2019 14204 afişări Stranieri

Răzvan Lucescu (50 de ani) a debutat, marţi, pe banca tehnică a lui Al Hilal. S-a întâmplat într-o partidă amicală din cantonamentul din Austria, unde formaţia saudită a întâlnit echipa locală SV Sppittal An Der Drau, din liga a patra, şi s-a impus cu scorul de 10-0.

La primul meci, Lucescu şi-a folosit cei mai importanţi jucători din lot: atacanţii Bafetimbi Gomis (33 de ani) şi Sebastian Giovinco (32 de ani), foşti jucători la Olympique Lyon, respectiv Juventus, iar după pauză, l-a introdus în teren şi pe mijlocaşul brazilian Carlos Eduardo (29 de ani), care a evoluat în trecut pentru FC Porto.

În prima repriză, Al Hilal s-a dezvlănţuit în faţa adversarilor modeşti din Austria, echipa din Arabia Saudită marcând de şase ori. Gomis (10’, 23’, 38’), Ahmed (29’), Hatan (34’), şi Giovinco (44’) au fost cei care şi-au trecut numele pe lista marcatorilor. După pauză au mai punctat şi Shalboub (81’), Jubaya (86’) şi Eduardo (87’, 90’).

• Echipa lui Al Hilal în prima repriză: Almuaiouf – Dossary, Jahfali, Degenek, Shahran – Otayf, Nasser – Hatan, Giovinco, Ahmed – Gomis
  • Echipa lui Al Hilal în a doua repriză: Al Habsi – Alburayk, Botia, Al Buayhi, Kadish – Kanno – Eduardo, Shalhub, Thaar, Salem - Jubaya

Răzvan Lucescu a petrecut două sezoane la PAOK Salonic, unde a câştigat titlul şi două Cupe ale Greciei. În ciuda faptului că echipa era calificată în Liga Campionilor, românul a decis să rupă contractul cu PAOK şi să meargă la Al Hilal, unde va încasa un salariu anual de patru milioane de euro.