Dezastru pentru Şumudică! Al Shabab a ratat calificarea în Liga Campionilor Asiei în ultima etapă a campionatului

17 mai 2019 1855 afişări Stranieri

Al Shabab, echipa lui Marius Şumudică, a ratat clasarea pe locul 3 în campionatul din Arabia Saudită, care i-ar fi asigurat prezenţa în Liga Campionilor Asiei, după eşecul din ultima etapă, pe terenul lui Al Hilal, scor 3-2.

Cu Valerică Găman şi Constantin Budescu printre titulari, Al Shabab a început slab meciul cu Al Hilal, formaţie care a luptat pentru titlu până în ultima rundă. Bafetimbi Gomes (33 de ani), fostul atacant de la Olympique Lyon şi Galatasaray, a deschis scorul după doar opt minute. Sebastian Giovinco (32 de ani), cel care a fost legitimat nouă sezoane la Juventus, a majorat avantajul gazdelor în minutul 54. Echipa lui Şumudică a încercat să întoarcă soarta meciului prin golurie lui Seba (68') şi Al Sulaiheem (89'), însă Gomis a punctat din nou, în minutul 90+2, din penalty, şi i-a adus victoria lui Al Hilal, care a pierdut titlul în faţa lui Al Nasr, diferenţa dintre cele două fiind de doar un punct.

În urma acestui eşec, Al Shabab încheie campionatul din Arabia Saudită pe locul 5, cu 54 de puncte şi ratează calificarea în Liga Campionilor Asiei. Un rezultat cu atât mai trist cu cât echipa antrenorului român s-a clasat pe poziţia a treia în mare parte a campionatului.

Înaintea meciului cu Al Hilal, Şumudică a declarat că va discuta cu oficialii clubului pentru a stabili planurile pentru sezonul viitor. În condiţiile în care a ratat calificarea în Liga Campionilor Asiei, fostul tehnician de la Astra ar putea părăsi formaţia din Arabia Saudită, în ciuda faptului că mai are contract până în 2020.