Deportivo, la a 17-a înfrângere în 28 de meciuri! Andone a fost integralist, dar galicienii au pierdut cu Girona şi sunt într-o situaţie critică

10 mar 2018 793 afişări Stranieri

Deportivo La Coruna a pierdut meciul cu Girona, scor 0-2, şi rămâne fără victorie în La Liga din luna decembrie a anului trecut. Cu doar 19 puncte în 28 de meciuri, echipa lui Florin Andone, integralist în partida de vineri seară, e penultima în Spania!

Clarence Seedorf a trecut peste micul conflict cu Florin Andone de la finalul meciului cu Eibar (1-1), l-a titularizat pe vârful naţionalei şi l-a ţinut peteren timp de 90 de minute, dar românul nu a putut face nimic pentru a împiedica o nouă înfrângere a galicienilor. După ce Stuani a deschis scorul în minutul 21, Andone a avut şansa egalării, în minutul 26, dar a tras slab din careu şi Bono a respins. A fost singurul moment în care atacantul de 24 de ani a fost periculos şi una dintre puţinele faze în care Depor a contat ofensiv.

În repriza a doua, Granell a pus o minge pe capul lui Juanpe, fundaşul a marcat pentru 2-0 şi trupa lui Seedorf nu a mai putut reveni, iar a 17-a înfrângere în 28 de meciuri o lasă pe Deportivo într-o situaţie nedorită.

Dacă Girona a urcat pe locul al şaselea, ultimul care duce în Europa League, formaţia lui Andone se îndreaptă, din păcate, spre Segunda Division. Depor are doar 19 puncte şi e pe locul 19, penultimul, cu şase puncte peste Malaga şi unul sub Las Palmas, care are şi un meci în minus. Vestea bună pentru galicieni e că Levante, echipa de pe primul loc care garantează rămânerea pe prima scenă a fotbalului spaniol, are doar cu două puncte mai mult.