Criză prelungită pentru „șvabi”. Stuttgart – Augsburg 1-4. Maxim a jucat din nou slab și a fost înlocuit după 63 de minute

Criză prelungită pentru
  • Vfb Stuttgart a pierdut și cu Augsburg, 1-4, și a rămâne fără victorie în Bundesliga în acest an
  • Șansele ca antrenorul Thomas Schneider să continue pe banca „șvabilor” sunt destul de mici
  • Alex Maxim a jucat din nou slab. Românul a început ca titular, dar a fost schimbat în minutul 63

Fără victorie în acest an și cu 4 eșecuri consecutive în Bundesliga, VfB Stuttgart avea nevoie de victorie cu Augsburg, o echipă care nu pierduse în ultimele 7 etape. Un meci cu aer de ultimatum pentru antrenorul Thomas Scheider. Partida cu Augsburg însemna o nouă șansă și pentru Alex Maxim, care nu-și regăsește forma din toamnă, când era cel mai bun jucător al lui Stuttgart.

„Șvabii” au început curajos și cu determinare, dar ocaziile nu s-au concretizat și pe tabel. Până la jumătatea primei reprize, jucătorii lui Stuttgart au redus însă motoarele. Cu o apărare bine organizată, Augsburg a rezistat primei jumătăți de oră și a lovit când i s-a dat ocazia. Adică în minutul 35, când apărarea lui Stuttgart – foarte slabă în acest sezon – a comis mai multe erori și i-a permis lui Werner să centreze pe 6 metri pentru Milik, care n-a iertat.

Stuttgart a avut o tentativă de revenire, dar Augsburg a lovit cinic, nemțește, cu două minute înainte de pauză, prin Hahn. Partea a doua a confirmat o nouă zi proastă pentru Stuttgart. Ibisevic a fost eliminat în minutul 53, după ce arbitrul a considerat că și-a lovit un adversar. Patru minute mai târziu, tabela arăta 3-0 pentru Augsburg, după un contraatac bine dezvoltat și un șut al lui Hahn printre picioarele portarului.

Fundașul Raush a redus din diferență în minutul 62, iar la faza următoare Alex Maxim – slab și-n acest meci – a fost schimbat cu experimentatul Cacau. Din păcate pentru Stuttgart, minutul 64 a însemnat un nou gol pentru oaspeți, de această dată autor fiind Werner.

„Șvabii” ajung astfel la a cincea înfrângere consecutivă în Bundesliga și, probabil, în zilele următoare se va discuta despre un nou antrenor la Stuttgart.

Min. 90+4 S-a terminat partida

Min. 64 GOL Augsburg. Werner reface rapid diferența de 3 goluri

Min. 63 Iese Maxim, intră Cacau. Joc slab făcut de român

Min. 62 GOL STUTTGART. Fundașul Rausch reduce din diferență

Min. 57 GOL Augsburg. Contraatac tăios al oaspeților, Hahn primește în stânga, în careu, trage printre picioarele portarului și face 3-0

Min. 53 Ibisevic vede cartonașul roșu pentru un gest nesportiv, moment foarte delicat pentru Stuttgart

Min. 46 A ÎNCEPUT REPRIZA A DOUA

Min. 45 PAUZĂ‚

Min. 43 GOL Augsburg. Situația se complică pentru Stuttgart, Hahn dublează avantajul oaspeților

Min. 35 GOL Augsburg! Prima mare ocazie pentru oaspeți a însemnat și primul gol. Centrare pe jos în 6 metri, Milik împinge balonul în poartă

Min. 1 Fluier de start, Maxim și Ibisevic sunt la centrul terenului și dau prima lovitură a meciului

Alexandru Maxim a revenit titular, după ce în etapa trecută a început ca rezervă și a intrat pe parcurs, în deplasarea pe care Stuttgart a pierdut-o cu 2-1 la Leverkusen.

Cele două echipe de start:

• Stuttgart: 1 Ulreich – 2 Gotoku Sakai, 3 Schwaab, 24 Rüdiger, 34 Rausch – 8 Leitner, 28 Khedira – 44 Maxim, 19 Timo Werner – 9 Ibisevic, 25 Abdellaoue
  • Augsburg: 1 Manninger – 2 Verhaegh, 18 Callsen-Bracker, 5 Klavan, 19 Ostrzolek – 10 Baier – 28 Hahn, 21 Kohr, 7 Halil Altintop, 13 Tobias Werner – 9 Milik

Internaționalul român nu traversează cea mai bună formă, însă și pentru că Thomas Schneider folosește de multe ori un 4-4-2 care nu-l avantajează. În orice caz, Maxim a primit astăzi o nouă șansă, într-un meci în care „șvabii” au nevoie de victorie. Stuttgart a pierdut toate cele 3 partide disputate în acest an în Bundesliga și are în total o serie de 4 eșecuri consecutive.

VfB se află în acest moment  pe locul 14, cu doar 19 puncte, la 14 puncte de un loc de cupele europene. În cazul în care Stuttgart nu câștigă nici astăzi, scaunul lui Schneider va începe serios să se zdruncine: „Îmi dau seama că sunt sub observație”, spunea antrenorul lui Stuttgart înainte de acest meci.

Misiunea sa nu va fi deloc ușoară. Augsburg vine la Stuttgart din postura unei echipe care n-a mai pierdut de 7 meciuri. Dacă anul trecut se bătea la retrogradarea, trupa condusă de pe bancă de Markus Weinzierl are acum un sezon bun, cu un loc 9 care a scăpat-o de grijile zonei fierbinți.