Chiţu, decisiv în Coreea de Sud! VIDEO | Fostul atacant al Viitorului a adus victoria echipei sale în prelungiri, cu Gwangju, şi luptă la promovare

23 sep 2018 1506 afişări Stranieri

Aurelian Chiţu (27 de ani), fostul jucător de la Viitorul Constanţa, traversează o perioadă excelentă la Daejeon Citizen FC, în liga a doua din Coreea de Sud, acolo unde a strâns deja nouă reuşite. Ultima, una decisivă, a reuşit-o în victoria de azi (n.r. duminică, 23 septembrie), 2-1 contra celor de la Gwangju.

Transferat pe tărâm asiatic în luna martie a acestui an, de la formaţia lui Gheorghe Hagi, Chiţu a semnat un contract valabil până la sfârşitul anului 2019 şi s-a impus rapid în primul „11” al coreenilor. În cele şase luni petrecute la Daejeon, fostul campion al României şi-a trecut în cont nouă goluri şi patru pase decisive în cele 24 de partide disputate, devenind astfel golgheterul echipei sale.

Gol decisiv

La Gwangju, Daejeon a obţinut o victorie incredibilă pe terenul echipei locale, reuşind să revină de la 0-1 în minutele de prelungire ale partidei. VIDEO cu golul lui Chiţu. Cel care a înscris golul victoriei, în minutul 90+5, a fost chiar Aurelian Chiţu, care a fost găsit excelent în faţa porţii şi a reluat fără emoţii, aducând trei puncte importante pentru formaţia sa. După acest succes, Daejeon urcă pe locul trei, cu 45 de puncte strânse în 29 de etape, şi îşi măreşte şansele de a participa în playoff-ul de promovare în primul eşalon din Coreea de Sud. În plus, formaţia românului are cinci victorii consecutive şi 9 meciuri de când este neînvinsă.

Unirea Slobozia, Valenciennes, PAS Giannina, Astra Giurgiu şi Viitorul sunt formaţiile la care a mai evoluat Chiţu de-a lungul carierei sale.

1,2 milioane de euro este cota de piaţă a atacantului român, potrivit transfermarkt.com