Son salvează duelul dintre timizi şi pragmatici. Tottenham, victorie mare contra lui City într-un meci în care putea obţine mai mult. Cronica meciului

9 apr 2019 2536 afişări Liga Campionilor

Tottenham Hotspur s-a impus, marţi, contra lui Manchester City, scor 1-0, în turul sferturilor de finală ale Ligii Campionilor. Unicul gol al partidei a fost reuşit de sud-coreeanul Son, iar totul se va decide în returul programat peste o săptămână.

Într-o atmosferă senzaţională pe noua arenă de un miliard de lire sterline, Tottenham a început destul de avântat, Son şi Kane încercând să nu le dea niciun moment de repaus celor din defensiva lui City. Prima şansă bună a gazdelor a venit după opt minute. Cursa lui Rose a adus o centrare bună pentru Alli, însă mijlocaşul a trimis peste.  Danny Rose a devenit imediat personaj negativ, cauzând un penalty pentru City după un henţ comis în careu şi analizat apoi de Kuipers cu ajutorul VAR. L-a salvat Hugo Lloris, care a plonjat bine în stânga sa şi a scos şutul la semi-înălţime executat de Kun Aguero.

Singura ocazie importantă de până în pauză i-a aparţinut lui Harry Kane, în minutul 24, când şutul său din lateral a fost respins de Ederson. Tottenham a părut formaţia cu iniţiativa, însă i-a lipsit incisivitatea propriu-zisă. Spurs a fost mai prezentă în preajma careului advers şi a încercat să surprindă o echipă destul de modestă pe plan ofensiv, care şi-a permis să ii lase pe bancă, surprizător sau nu, pe Kevin de Bruyne şi Leroy Sane.

În actul secund, Pochettino a primit o lovitură importantă odată cu accidentarea lui Kane din minutul 57, când englezul a fost călcat zdravăn de Fabian Delph pe gleznă. Durităţile şi întreruperile dese au continuat şi au contribuit şi mai mult la o lipsă de spectaculozitate pentru un meci de acest calibru. Guardiola a aşteptat destul de mult, mutând după 70 de minute şi trimiţând un alt sprinter lângă Sterling, care a fost cam singurul element ofensiv important al "cetăţenilor". Imediat, Spurs a părut să cedeze iniţiativa, lăsându-i mai multe breşe lui City, însă Son a ţinut să demonstreze contrariul şi să declanşeze nebunia în nordul Londrei, după o fază la limită din toate punctele de vedere. Sud-coreeanul a primit la limita offside-ului de la Eriksen, a menţinut cu greu mingea în teren, s-a redresat şi a tras pe sub Ederson.

Guardiola a părut depăşit de moment, trimiţându în teren gurile de foc De Bruyne şi Sane abia în minutul 89. Doar o intrare a unui fan pe teren şi o nouă ocazie a lui Son au condimentat finalul de meci, iar partida s-a încheiat cu scorul de 1-0, iar calificarea se va decide peste o săptămână, pe "Etihad". Meciul retur dintre cele două echipe din Anglia va avea loc miercuri, de la ora 22:00

• Tottenham (4-2-3-1): Lloris - Trippier, Alderweireld, Vertonghen, Rose - Sissoko, Winks (81' Wanyama) - Alli (86' Llorente), Eriksen, Son - Kane (58' Lucas)
  • Manchester City (4-3-3): Ederson - Walker, Otamendi, Laporte, Delph - Gundogan, Fernandinho, D. Silva (89' De Bruyne) - Mahrez (89' Sane), Aguero (71' Jesus), Sterling