Real - Bayern 1-0. Benzema aduce victoria madrilenilor, care sunt favoriţi la calificare în finala de la Lisabona

23 apr 2014 11018 afişări Liga Campionilor
Real - Bayern 1-0. Benzema aduce victoria madrilenilor, care sunt favoriţi la calificare în finala de la Lisabona 4 imagini http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/581/7953/12506052/4/51336899.jpg

Real Madrid a învins-o cu 1-0 pe Bayern Munchen prin golul marcat de Benzema, în minutul 19. Returul este marţea viitoare

Guardiola ştie una şi bună. Sau nu chiar bună. Real Madrid, la fel. Când madrilenii întâlnesc o echipă care plimbă mingea de pe un flanc pe altul, contraatacul este arma lor preferată.

Zece minute trecute din joc. O statistică spune că Real a pasat de 9 ori, în timp ce Bayern reuşise peste 60 de pase. Gazonul din preajma porţii lui Casillas aproape că se tocise, în timp ce Neuer se plimba pe în propriul careu având timp de meditaţie. Zece minute mai târziu, Coentrao prinde o minge pe flancul său, fuge cu ea până pe linia de fund, de un o trimite pentru Benzema în centrul careului, iar francezul nu iartă. 1-0 pentru Real, iar tiki-taka îşi pierdea din aura pe care Guardiola i-a dat-o timp de cinci ani.

Pep lua notiţe pe bancă în timp ce Kroos şi Lahm încercau să caute spaţiul din apărarea Realului. Nu e tocmai uşor, mai ales că apărarea madrilenilor e călită unor astfel de atacuri din zecile de meciuri cu Barcelona. Ocaziile sunt tot de partea lui Real. Benzema îl găseşte pe Ronaldo în faţa porţii, dar portughezul şutează peste.

Partea a doua s-a disputat în acelaşi regim. Bayern căutând şi Real aşteptând încă un contraatac. Gotze şi Muller au intrat în locul lui Ribery şi Schweinsteiger pentru mai multă viziune, în timp ce Bale a intrat în locul lui Ronaldo pentru un plus de prospeţime.

Meciul putea să se termine pentru madrileni în minutul 86. Gotze a primit o minge în centrul careului, dar şutul său a fost parat de Casillas după un reflex incredibil. În prelungirile meciului, Muller a cerut un penalty la o intervenţie a lui Ramos, dar Howard Webb nu s-a lăsat înduplecat. Guardiola a plecat învins pentru prima dată de pe Bernabeu, dar calificarea se joacă pe Allianz Arena.

REAL MADRID - BAYERN MUNCHEN 1-0 (Benzema 19)

Real: Casillas - Carvajal, Ramos, Pepe, Coentrao - Xabi, Modric, Isco - Di Maria, Benzema, Cristiano

Bayern: Neuer - Rafinha, Dante, Boateng, Alaba - Lahm - Robben, Schweinsteiger, Kroos, Ribery - Mandzukic

23:30 Fluier final. Real câştigă datorită golului înscris de Karim Benzema în prima repriză

23:26 Ocazie uriaşă a lui Bayern! Gotze şutează din interiorul careului, dar Casillas respinge cu un reflex incredibil

23:15 Schimbări în cele două formaţii. Ronaldo este înlocuit de Bale, în timp ce Gotze şi Muller intră în locul lui Ribery şi Schweinsteiger

23:12 Ronaldo are o ocazie uriaşă la poarta lui Neuer, dar portarul nemţilor respinge şutul de la marginea careului

23:08 Stiluri diferite în Liga Campionilor. În imaginea din stânga sunt pasele date de Real Madrid, în dreapta, tiki-taka a lui Guardiola

23:00 Gareth Bale a ieşit la încălzire. Încă un pericol pentru apărarea lui Bayern Munchen, având în vedere viteză galezului

22:45 A început repriza a doua

22:31 Pauză! Golul lui Benzema i-a dus pe madrileni în avantaj după primele 45 de minute ale semifinalei de Liga Campionilor

22:28 Bayern este echipa care a avut cele mai multe cornere pe Santiago Bernabeu în ultimele zece sezoane. Până în acest moment, bavarezii au avut 9 lovituri de la colţul terenului

22:15 De fiecare dată când Benzema a înscris pentru Real, echipa nu a pierdut. În cele 17 meciuri în care francezul a marcat, madrilenii au obţinut 14 victorii şi 3 egaluri

17 - Real Madrid didn't lose any of the 17 CL matches, where Karim Benzema scored (14 victories, 3 draws). Unbeaten.

— OptaFranz (@OptaFranz) April 23, 2014

22:11 Ocazie uriaşă a lui Cristiano Ronaldo. Portughezul a reluat din prima o pasă de la Benzema, dar şutul său s-a dus peste poartă

22:02 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL REAL MADRID! Contraatac perfect al madrileni. Coentrao îl găseşte perfeect pe Benzema în faţa porţii, de unde francezul reuşeşte să deschidă scorul

21:58 Prima ocazie din acest meci. Robben a şutat din marginea careului madrilen, dar şutul său a fost deviat în corner. Bayern presează!

21:55 Real Madrid nu apucă să pună piciorul pe minge. După primele minute, jucătorii madrileni au avut doar şase pase, în timp ce Bayern 63

Pass Count: Real Madrid 6-63 Bayern Munich.

— Squawka Football (@Squawka) April 23, 2014

21:52 O coregrafie superbă a fanilor lui Real Madrid

¡Reyes de Europa! #RealMadridBayern #RMLive pic.twitter.com/pdNLjeZI8Z

— Real Madrid C. F. (@realmadrid) April 23, 2014

21:45 A început partida

21:24 Un lucru inedit este că Pep Guardiola a ales să aibă doi portari pe banca de rezerve

Team sheet from Brrnabeu pic.twitter.com/UxWqcaYkTz

— Oliver Holt (@OllieHolt22) April 23, 2014

21:16 Uşor-uşor se umple stadionul Santiago Bernabeu

Both teams are on the pitch. We're 30 minutes away from kick-off. #RMAFCB #packmas pic.twitter.com/AzRSsCAPr7

— FC Bayern English (@FCBayernEN) April 23, 2014

21:14 Guardiola a avut şapte meciuri ca antrenor pe Santiago Bernabeu şi este neînvins. Cinci victorii şi două egaluri sunt rezultatele antrenorului lui Bayern

BOGEYMAN: Guardiola's record at the Bernabeu as manager of Barcelona? P7, W5, D2, L0 #RMAFCB #UCL pic.twitter.com/6WGdBqrlEs

— The Sun - Football (@TheSunFootball) April 23, 2014

20:38 Echipa de start a lui Real Madrid

20:35 Ziarul spaniol AS susţine că Ronaldo va fi titular, în timp ce Bale va fi doar rezervă

20:33 Echipa de start a lui Bayern

20:25 Este pentru a 5-a oară în cariera lui Carlo Ancelotti când acesta atinge semifinalele Ligii Campionilor

5 - Carlo Ancelotti has reached the semi-finals of the #UCL for the fifth time as manager, and for the first time since 2007. Specialist.

— OptaJose (@OptaJose) April 23, 2014

20:22 Fanii lui Bayern aşteaptă să intre pe stadion. Nemţii speră ca vor fi primii care vor câştiga de două ori consecutiv Liga Campionilor, în timp ce Real Madrid încă visează la al 10-lea trofeu european suprem din istorie

Bayern Munich fans outside Bernabeu pic.twitter.com/rLpbwBgAax

— Henry Winter (@henrywinter) April 23, 2014

18:43 Real Madrid a fost prezentă în ultimele trei semifinale de Liga Campionilor, pierzându-le pe toate în faţa lui Barcelona, Bayern şi Dortmund

18:24 O infografie cu cele mai importante cifre ale meciului din această seară.

- 36 şuturi la poartă ale lui Cristiano Ronaldo

- 32 de parade ale lui Casillas în acest sezon

- 17 meciuri consecutive fără înfrângere pe teren propriu ale lui Real Madrid

Conoce todos los datos del partido de esta noche... #RealMadridBayern #halamadrid pic.twitter.com/fNIzptZDn3

17:59 O imagine de pe Santiago Bernabeu cu aproape patru ore înainte de startul partidei

Letzte Vorbereitungen in Madrid. Nur die Eckfahne fehlt noch. #RMAFCB ab 20.20 Uhr live im ZDF. #cl pic.twitter.com/fhu4z0mBLz

— ZDF Sport (@ZDFsport) April 23, 2014

17:41 Fanii lui Bayern aşteaptă cu nerăbdare meciul din această seară într-un stil caracteristic. Nemţii sunt în centrul Madridului, unde s-au întâlnit şi cu mascota echipei.

#MiaSanMia - #Berni has met lots of #FCBayern fans in the centre of Madrid. #packmas #RMAFCB pic.twitter.com/JHR4X1GdwT

”Suntem cunoscuţi în Madrid drept bestia nera pentru Real. Trebuie să le arătăm miercuri că bestia nera a revenit în capitala Spaniei”. Este declaraţia pe care Karl-Heinz Rummenigge, CEO-ul lui Bayern Munchen, a dat-o presei spaniole înaintea meciului direct din semifinalele Ligii Campionilor (miercuri, ora 21:45, Digi 1 şi Dolce 1). Un duel care ar fi putut, foarte bine, să fie o adevărată finală, între două dintre cele mai ofensive şi mai bine organizate echipe din fotbalul european. Un duel între maşinăria de fotbal a lui Pep Guardiola şi Realul lui Ancelotti, care a perfectat contraatacul învăţat de la Mourinho prin adiţia lui Gareth Bale.

”Nu va fi un meci uşor, nu venim în cea mai bună formă”, a spus Guardiola despre echipa sa la conferinţa de presă

Ancelotti şi Guardiola, duel statistic

Spusele lui Rummenigge sunt bazate pe statistica întâlnirilor dintre Real şi Bayern, echipe care s-au întâlnit în Europa de 20 de ori, dintre care opt dintre partide s-au disputat în semifinalele Ligii Campionilor. De trei ori au câştigat nemţii, în timp ce un singur duel a fost repurtat de madrileni, în 2002, când Realul a cucerit a noua Ligă din istorie. Interesant este şi faptul că meciul de miercuri dintre cele două echipe este al 15-lea disputat în Liga Campionilor, egalând recordul celui mai des duel, cel dintre Barcelona şi AC Milan. ”Pentru mine, Bayern nu este o bestia nera”, a spus, însă, Carlo Ancelotti, tehnicianul madrilenilor. Motivul? Ancelotti nu a pierdut niciodată în şase partide contra bavarezilor pe vremea când o antrena pe AC Milan.

9 victorii în 15 meciuri are Guardiola împotriva lui Real Madrid

Jocul statisticii îl prinde şi pe Pep Guardiola, care a fost adversar al Realului în 15 partide. Dintre care doar două s-au încheiat cu eşecuri ale Barcelonei, ambele pe ”Camp Nou”, în timp ce Guardiola a câştigat nouă jocuri. Mai mult, tehnicianul spaniol nu a pierdut niciodată pe ”Bernabeu” din postura de antrenor. Însă Pep e conştient că situaţia e cu totul diferită: ”Antrenez o altă echipă, nu mai sunt la Barcelona. E altceva”, a declarat Guardiola.

Autocarul lui Bayern, încărcat cu sute de litri de apă

Cunoscut pentru meticulozitatea sa, Guardiola a dat o nouă dovadă de perfecţionism în ceea ce priveşte pregătirea unui meci de o asemenea importanţă. Potrivit ziarului ”Marca”, autocarul lui Bayern a plecat încă de duminică de la Munchen, cu destinaţia Madrid, fiind încărcat cu baxuri de apă plată şi băuturi energizante. Cotidianul spaniol susţine că Bayern a adus sute de litri de apă pentru a evita o eventuală problemă produsă de schimbarea brandului de apă pe care îl consumă jucătorii.

ECHIPE PROBABILE

Real Madrid: Casillas – Carvajal, Pepe, Sergio Ramos, Coentrao – Modric, Xabi Alonso, Di Maria – Bale, Benzema, Cr. Ronaldo
Absenţi: Arbeloa, Marcelo (accidentaţi)
Antrenor: Carlo Ancelotti

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Boateng, Dante, Alaba – Javi Martinez – Robben, Kroos, Schweinsteiger, Ribery - Muller
Absenţi: Thiago Alcantara (accidentat)
Antrenor: Pep Guardiola