21 aug 2019 3230 afişări Liga Campionilor
Prima reacţie din tabăra CFR-ului după înfrângerea cu Slavia, din play-off-ul Ligii Campionilor! Cum au greşit campionii la gol: "Ne-a costat!" MEDIAFAX Foto/Paul Ursachi

George Ţucudean (27 de ani) a jucat doar 45 de minute în CFR Cluj - Slavia 0-1, returul play-off-ului Ligii Campionilor, şi a ratat două şanse mari de gol. Atacantul din Gruia spune că, atât lui, cât şi colegilor le-a lipsit inspiraţia la finalizare în momentele cheie. Ţucudean e încrezător că CFR va arăta altfel în returul din Cehia şi spune că trupa lui Dan Petrescu se poate întoarce calificată în ţară.

Ţucudean a ratat două şanse extrem de importante în prima repriză! În minutul 8 şi în minutul 27. Prima dată, după un contraatac purtat foarte bine de Djokovic şi Omrani, când atacantul din Arad a fost blocat în ultima clipă. Apoi, chiar înainte de faza golului cehilor, când portarul Kolar a respins cu un reflex uluitor o lovitură de cap din apropiere.

"Am avut ocazii multe, nu am fost inspiraţi la finalizare. Am avut şi eu, dacă eram mai ispirat... În repriz a doua am dominat, a fost şi acel penalty, dar nu a căzut golul. Ştiam ce ne aşteaptă, că sunt jucători care ajung foarte repede în careul nostru. Aleargă foarte dintr-un careu în altul. Cu toate astea, puteam să marcăm. Repriza a doua ne-am montat, trebuia să marcăm.

(n.r. - la gol) Am ieşit fără să ne uităm la oameni şi asta ne-a costat. Cu siguranţă vom face un meci bun în retur şi sper să ne întoarcem calificaţi", a spus George Ţucudean, imediat după meci, la DigiSport.

Returul dintre CFR şi Slavia se joacă miercura viitoare, pe 28 august, în Cehia, şi pleacă de la 1-0 pentru echipa lui Stanciu şi Băluţă.