Liga Campionilor | Duelul bogaţilor: PSG - Chelsea, marţi, de la 21:45

17 feb 2015 862 afişări Liga Campionilor

O confruntare care a avut loc şi în "sferturile" de finală ale sezonului precedent de Liga Campionilor, PSG - Chelsea reprezintă una dintre cele mai atractive partide din "optimile" actualei ediţii ale competiţiei.

• PSG - Chelsea este transmis în direct pe Dolce Sport 1 şi Digi Sport 2, marţi, de la 21:45.

Paris Saint-Germain

În ultimul final de săptămână, PSG a avut de îndeplinit o simplă formalitate. În etapa 25 din Ligue 1, echipa lui Laurent Blanc a primit vizita lui Caen, formaţie aflată în subsolul clasamentului. Meciul a început cum nu se putea mai bine. Zlatan Ibrahimovic a reuşit să deschidă scorul încă din minutul 2 al partidei, iar Lavezzi a dublat avantajul echipei înainte de pauză. Scorul a rămas 2-0 până în minutul 89, moment din care oaspeţii au profitat de faptul că gazdele au rămas în 9 oameni (Aurier, Cabaye, Marquinhos, Matuidi şi Lucas s-au accidentat pe parcursul partidei) şi au restabilit egalitatea pe tabela de marcaj.

Astfel, pe lângă punctele pierdute în lupta pentru titlul din Franţa, PSG s-a trezit cu probleme şi în Liga Campionilor: confruntare cu una dintre cele mai puternice echipe din competiţie, în contextul în care un număr mare de jucători importanţi sunt accidentaţi. Dar nu totul este pierdut. În septembrie, parizienii au câştigat cu scorul de 3-1 în faţa Barcelonei, deşi Ibrahimovic şi Lavezzi au fost indisponibili.

Va reuşi Ibrahimovic să compenseze numărul mare de absenţe din echipa lui Blanc? (Foto: AFP)

Chelsea

Alături de Real Madrid şi FC Porto, Chelsea este singura echipă care nu a pierdut niciodată în actuala stagiune a Ligii Campionilor. Într-adevăr, londonezii nu au avut parte de o grupă tocmai dificilă, având în vedere că s-au confruntat cu Schalke, Sporting şi Maribor, dar, totuşi, vorbim de cea mai prestigioasă competiţie intercluburi din Europa, ceea ce face ca realizarea echipei lui Mourinho să fie demnă de apreciat.

În contrast cu adversara din Paris, formaţia lui Mourinho a avut parte de aproape o săptămână întreagă de odihnă. Dacă aceasta a fost dobândită într-un mod strategic sau nu, este o chestiune pe care managerul lui PSG a abordat-o în cadrul unei conferinţe de presă susţinută în urmă cu câteva zile. "Mourinho este un geniu. A pierdut meciul din Cupa Angliei, 4-2 cu Bradford, şi astfel şi-a acordat o săptămână pentru a se pregăti de meciul împotriva noastră", a declarat Laurent Blanc, conform publicaţiei L'Equipe. De notat este faptul că Juan Cuadrado (foto tweet) ar putea debuta în Ligă pentru Chelsea.