Karim Benzema este pe punctul de a încheia cel mai slab sezon al său de când joacă în tricoul ”galacticilor”. De când nu a mai marcat francezul şi ce jucător este favorit să fie titularizat în locul său

1 mai 2017 2902 afişări Liga Campionilor

Real Madrid va primi marţi, de la ora 21:45, vizita celor de la Atletico, în prima manşă a semifinalelor Ligii Campionilor. În cadrul acestei confruntări, privirile specialiştilor vor fi pe Karim Benzema şi nu într-un sens pozitiv, informează AS.

Francezul a ajuns la o lună fără să marcheze pentru ”galactici” (ultima dată a marcat pe 2 aprilie, împotriva celor de la Alaves) şi este aproape de a încheia cel mai slab sezon al său de când s-a transferat la Real Madrid, în 2009. Ceea ce este şi mai îngrijorător este faptul că Benzema nu a reuşit să marcheze în niciuna dintre partidele cu ”granzii” Atletico, Bayern şi Barcelona.

Ultima dată când nouarul celor de la Real a marcat împotriva formaţiei lui Simeone a fost acum un an şi jumătate, pe 4 octombrie 2015, într-o partidă care s-a terminat la egalitate, 1-1, pe Vicente Calderon.

Cifrele din acest sezon demontrează că acesta a fost cel mai slab al atacantului de când a ajuns la Real. În 2.815 minute jucate, francezul a marcat 17 goluri şi a oferit 7 assist-uri. Mai precis, a contribuit la un gol odată la 117  minute, aceasta fiind cea mai ”neagră” statistică de când îmbracă tricoul ”galacticilor”.

Evoluţiile lui Alvaro Morata îi complică şi mai mult situaţia lui Karim Benzema, având în vedere faptul că spaniolul în vârstă de 24 de ani a marcat 18 goluri în mult mai puţine minute pe teren (1701). În cifre, asta înseamnă că Morata a marcat un gol la 94,5 minute, spre deosebire de Benzema, care a marcat un gol la 165 de minute...

În ciuda rezultatelor, Zidane a rămas fidel tripletei BBC şi i-a trimis în teren pe cei trei de fiecare dată când au fost apţi din punct de vedere fizic. Deşi mulţi specialişti l-ar vedea titular pe Alvaro Morata, în detrimentul lui Karim Benzema, se pare că locul francezului este ”bătut în cuie” în primul 11.