Juventus, fără două nume mari la meciul de azi cu Ajax, de la Amsterdam. Ce se întâmplă cu Cristiano Ronaldo

10 apr 2019 4547 afişări Liga Campionilor

Juventus o va înfrunta, miercuri, pe Ajax Amsterdam, în sferturile de finală ale Ligii Campionilor, iar formaţia italiană se confruntă cu probleme de lot pentru meciul tur, din Olanda.

Căpitanul campioanei Italiei, Giorgio Chiellini (34 de ani) a suferit o accidentare la gambă la finalul antrenamentului de luni şi nu va face parte din lotul lui Juventus. De asemenea, nici mijlocaşul Emre Can (25 de ani) nu va face deplasarea la Amsterdam, germanul suferind o entorsă.

În schimb, Cristiano Ronaldo (34 ani) s-a recuperat şi face parte din lotul convocat de Allegri pentru meciul din Liga Campionilor. Jucătorul lusitan s-a accidentat pe 25 martie cu echipa naţională a Portugaliei, în partida cu selecţionata Serbiei, scor 1-1, în preliminariile Campionatului European din 2020.

Lotul lui Juventus pentru meciul cu Ajax:

Portari: Wojciech Szczesny, Mattia Perin, Carlo Pinsoglio

Fundaşi: Mattia De Sciglio, Alex Sandro, Andrea Barzagli, Leonardo Bonucci, Joao Cancelo, Daniele Rugani, Leonardo Spinazzola

Mijlocaşi: Miralem Pjanic, Sami Khedira, Blaise Matuidi, Rodrigo Bentancur, Nicolussi Caviglia

Atacanţi: Cristiano Ronaldo, Paolo Dybala, Douglas Costa, Mario Mandzukic, Moise Kean, Federico Bernardeschi

Meciul tur dintre Ajax Amsterdam şi Juventus, din sferturile Ligii Campionilor, va avea loc miercuri, de la ora 22:00.