Fenomenalul Hart o scapă pe City de eşec în faţa lui Dortmund, Real o spulberă pe Ajax cu tripla lui CR7! Vezi toate rezultatele din etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor

3 oct 2012 39023 afişări Liga Campionilor
Fenomenalul Hart o scapă pe City de eşec în faţa lui Dortmund, Real o spulberă pe Ajax cu tripla lui CR7! Vezi toate rezultatele din etapa a II-a a grupelor Ligii Campionilor

A doua etapă a fazei grupelor Ligii Campionilor a debutat cu succesul lui Celtic pe terenul lui Spartak Moscova, 3-2, primul reuşit de scoţieni în această competiţie, în deplasare, după 21 de meciuri. Cea mai mare surpriză a serii de marţi a fost oferită de BATE Borisov, care a învins-o fără drept de apel pe finalista de anul trecut, Bayern Munchen, scor 3-1.

În primul meci al zilei de miercuri, AC Milan s-a impus în deplasarea de la Zenit (2-3). Seara a continuat cu un meci fenomenal între Manchester City şi Borussia Dortmund, care s-a terminat 1-1 doar datorită intervenţiilor fenomenale ale portarului englezilor, Joe Hart. În celălalt meci al grupei E, Real Madrid nu a avut nicio problemă în deplasarea de la Ajax Amsterdam (4-1), reuşind a doua victorie în acest sezon al Ligii Campionilor.

Vezi mai jos toate rezultatele şi programul partidelor de miercuri:

Miercuri, 3 octombrie

Grupa A

DinamoKiev (Ucraina) - Dinamo Zagreb (Croaţia) 2-0(Gusev 3, Pivaric aut 33)

DINAMO KIEV: Shovkovsky - Danilo Silva, Mikhalik, Khacheridi, Taiwo - Vukojevic, Miguel Veloso - Yarmolenko, Kranjcar, Gusev - Ideye

Antrenor: Oleg Blohin

DINAMO ZAGREB: Kelava - Vida, Tonel, Simunic, Pivaric - Calello, Ademi - Brozovic, Sammir, M. Kovacic - Beqiraj

Antrenor: Ante Cacic

FC Porto (Portugalia) - Paris Saint-Germain (Franţa) 1-0 (Rodriguez 83)

FC PORTO:
Helton - Danilo, Maicon, Otamendi, Alex Sandro - Lucho Gonzalez, Fernando, Joao Moutinho - Varela, Martinez, James Rodriguez

Antrenor: Vitor Pereira

PARIS ST. GERMAIN:
Sirigu - Van der Wiel, Thiago Silva, Sakho, Maxwell - Chantome, Verratti, Matuidi - Nene - Menez, Ibrahimovic

Antrenor: Carlo Ancelotti

Grupa B

Schalke 04 (Germania) - Montpellier (Franţa) 2-2 (Draxler 26, Huntelaar 53 pen / Ait Fana 13, Camara 90)

SCHALKE: Unnerstall - Uchida, Papadopoulos, Howedes, Fuchs - Hoger, Neustadter, Drexler - Holtby - Huntelaar, Pukki

Antrenor: Huub Stevens

MONTPELLIER: Jourdren - Bocaly, Yanga-Mbiwa, Hilton, Stambouli - Saihi - Belhanda, Estrada - Cabella, Camara, Ait-Fana

Antrenor: Rene Girard

Arsenal Londra (Anglia) - Olympiakos Pireu (Grecia) 3-1 (Gervinho 42, Podolski 56, Ramsey 90+4 / Mitroglou 45+1)

ARSENAL:
Mannone - Jenkinson, Koscielny, Vermaelen, Gibbs - Arteta, Coquelin - Oxlade-Chamberlain, Cazorla, Podolski - Gervinho

Antrenor: Arsene Wenger

OLYMPIAKOS: Megyeri - Diakite, Manolas, Contreras, Holebas - Siovas, Maniatis - Greco, Fuster, Paulo Machado - Mitroglou

Antrenor: Leonardo Jardim

Grupa C

Zenit St. Petersburg - AC Milan 2-3 (Hulk 45+1, Shirokov 49, Hubocan aut 75 / Emanuelson 13, El Shaarawy 16)


ZENIT ST. PETERSBURG: Malafeev - Anyukov, Hubocan, Lombaerts, Criscito - Fayzulin, Witsel, Shirokov - Bystrov, Kerzhakov, Hulk

Antrenor: Luciano Spalletti

AC MILAN:
Abbiati - Abate, Bonera, Zapata, Antonini - De Jong, Montolivo - Emanuelson, Boateng, El Shaarawy - Bojan

Antrenor: Massimiliano Allegri

Anderlecht Bruxelles (Belgia) - Malaga (Spania) 0-3 (Eliseu 45, 63, Sanchez 56)

ANDERLECHT:
Proto - Gillet, Wasilewski, Nuytinck, Deschacht - Biglia, Kouyate - Bruno, Kanu, Jovanovic - Mbokani

Antrenor: John van der Brom

MALAGA: Caballero - Sergio Sanchez, Demichelis, Weligton, Monreal - Iturra, Camacho - Joaquin, Isco, Eliseu - Saviola

Antrenor: Manuel Pellegrini

Grupa D

Manchester City (Anglia) - Borussia Dortmund (Germania) 1-1 (Balotelli 90 / Reus 61)

MANCHESTER CITY: Hart - Zabaleta, Kompany, Nastasic, Clichy - Silva, Javi Garcia, Yaya Toure, Nasri - Dzeko, Kun Aguero

Antrenor: Roberto Mancini

BORUSSIA DORTMUND: Weidenfeller - Piszczek, Subotic, Hummels, Schmelzer - Gundogan, Bender - Kuba, Gotze, Reus - Lewandowski

Antrenor: Jurgen Klopp

Ajax Amsterdam (Olanda) - Real Madrid (Spania) 1-4 (Moisander 56 / Ronaldo 42,79, 81, Benzema 48)

AJAX AMSTERDAM: Vermeer - Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind - S. De Jong, Poulsen, Eriksen - Sana, Boerrigter - Babel

Antrenor: Frank De Boer

REAL MADRID:
Casillas - Arbeloas, Sergio Ramos, Pepe, Marcelo - Essien - Xabi Alonso, Kaka - Callejon, Benzema, Ronaldo

Antrenor: Jose Mourinho


Grupa H

CFR Cluj - Manchester United 1-2 (Kapetanos 14 / Van Persie 29, 49)

CFR CLUJ (4-2-3-1): Felgueiras - Pinto, Cadu (cpt), Rada, Sepsi - Mureşan, Aguirregaray - Sougou, Bastos, Camora - Kapetanos

Rezerve: Stăncioiu, Maftei, Piccolo, Diogo Valente, Luis Alberto, Nicoară, Bjelanovic

Antrenor: Ioan Andone

MANCHESTER UNITED (4-4-2): De Gea - Rafael, Ferdinand, Evans, Evra - Cleverley, Anderson, Fletcher, Rooney - Hernandez, Van Persie

Rezerve: Lindegaard, Buttner, Wootton, Nani, Powell, Kagawa, Wellbeck

Antrenor: Alex Ferguson

Stadion: "Dr. Constantin Rădulescu"; Toate pachetele scoase la vânzare au fost epuizate; Arbitru: Alberto Undiano Mallenco (Spania); Arbitri asistenţi: Roberto Díaz Pérez del Palomar, Jesús Calvo Guadamuro (ambii Spania); Arbitri adiţionali: Carlos Gómez, Javier Estrada Fernandez (ambii Spania)

Galatasaray - Braga 0-2 (Ruben Micael 27, Alan 90+3)- DIGI SPORT 3

GALATASARAY (4-4-2): Muslera - Eboue, Semih Kaya, Nounkeu, Riera - Amrabat, Selcuk Inan, Felipe Melo, Emre Colak - Umut Bulut, Burak Yilmaz

Antrenor: Fatih Terim

BRAGA (4-2-3-1): Beto - Leandro Salino, Douglao, Paulo Vinicius, Ismaily - Custodio, Hugo Viana - Amorim, Alan, Ruben Micael - Eder

Antrenor: Jose Peseiro


Grupa E

Juventus - Şahtior Doneţk1-1 (Bonucci 26 / Teixeira 23)
Marţi, ora 21:45, DOLCE SPORT 2

JUVENTUS (3-1-4-2): Buffon - Barzagli, Bonucci, Chiellini - Pirlo - Lichsteiner, Vidal, Marchisio, Asamoah - Vucinic, Matri
Antrenor: Massimo Carrera

ŞAHTIOR (4-2-3-1): Pyatov - Srna, Kucher, Rakitsky, Raţ - Fernandinho, Hubschman - Mkhitaryan, Willian, Teixeira - Adriano
Antrenor: Mircea Lucescu

Stadion: "Juventus Stadium" Arbitru: Bas Nijhuis (Olanda)

FC Nordsjaelland - Chelsea0-4(Mata 33, 82, Luiz 80, Ramires 89)

NORDSJAELLAND (4-2-3-1): Hansen - Parkhurst, Okore, Runje, Mtiliga - Adu, Stokholm - Lorentzen, Nordstrand, John - Beckmann
Antrenor: Kasper Hjumland

CHELSEA (4-2-3-1): Cech - Ivanovic, Luiz, Cahill, A. Cole -Ramires, Lampard - Moses, Oscar, Mata - Torres
Antrenor: Roberto Di Matteo

Stadion: "Parken" Arbitru: Marijo Strahonja (Croaţia)


Grupa F

Valencia - Lille2-0(Jonas 38, 75)
Marţi, ora 21:45

VALENCIA (4-2-3-1): Gauita - Barragan, Delgado, Victor Ruiz, Cissokho - Costa, Gago - Feghouli, Jonas, Guardado - Soldado

Antrenor: Mauricio Pellegrino

LILLE (4-3-3): Landreau - Debuchy, Basa, Chedjou, Beria - Balmont, Gueye, Pedretti - Payet, Roux, Mendes

Antrenor: Rudi Garcia


Stadion: "Mestalla" Arbitru: Gianluca Rocchi (Italia)

BATE Borisov - Bayern Munchen3-1(Pavlov 23, Rodionov 78, Renan 90+3 / Ribery 90)
Marţi, ora 21:45

BATE BORISOV (4-3-2-1): Gorbunov - Polyakov, Filipenko, Simic, Bordachev - Olekhnovich, Likhtarovich, Volodko - Rodionov

Antrenor: Viktor Goncharenko

BAYERN MUNCHEN (4-2-3-1): Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Badstuber - Javi Martinez, Luiz Gustavo - Muller, Kroos, Ribery - Mandzukic

Antrenor: Jupp Heynckes

Stadion: "Dinamo" Arbitru: Aleksandar Stavrev (Macedonia)


Grupa G

Benfica - FC Barcelona0-2(Alexis Sanchez 6, Fabregas 58)
Marţi, ora 21:45, DIGI SPORT 2 şi DOLCE SPORT 3

BENFICA (4-3-3): Artur - Maxi Pereira, Jardel, Garay, Melgarejo - Salvio, Matic, Gaitan - Perez, Lima, Bruno Cesar

Antrenor: Jorge Jesus

BARCELONA (4-3-3): Valdes - Daniel Alves, Puyol, Mascherano, Jordi Alba - Xavi, Busquets, Fabregas - Pedro, Messi, Alexis Sanchez

Antrenor: Tito Vilanova

Stadion: "Da Luz" Arbitru: Cuneyt Cakir (Turcia)

Spartak - Celtic 2-3 (Emenike 41, 48 / Hooper 12, Kombarov 71 aut, Samaras 90)

Aceasta a fost prim victorie din istoria lui Celtic într-un meci din deplasare în Liga Campionilor, în 21 de partide. Scoţienii au pierdut de 19 ori şi au încheiat o singură dată la egalitate cu FC Barcelona, în 2004 (1-1).

SPARTAK MOSCOVA (4-1-4-1): Pesyakov - Makeev, Insaurralde, Pareja, Kombarov - Rafael Carioca - Ari, Kallstrom, De Zeeuw, McGeady - Emenike

Rezerve: Rebrov, Byzgalov, K.Kombarov, Bilyaletdinov, Dzyuba, Yakovlev, Kozlov

Antrenor: Unai Emery

CELTIC (4-4-2): Forster - Ambrose, Wilson, Wanyama, Izaguirre - Lustig, Brown, Commons, Mulgrew - Samaras, Hooper

Rezerve: Zaluska, Rogne, Ledley, Kayal, Fedor, Watt, Forrest

Antrenor Neil Lennon


Versiune selectată: mobil / standard

Citarea se poate face în limita a 250 de semne. Nici o instituţie sau persoană (site-uri, instituţii mass-media, firme de monitorizare) nu poate reproduce integral scrierile publicistice purtătoare de Drepturi de Autor fără acordul Mediafax Group.