Calificare controversată pentru campioana Europei! Juventus a revenit de la 3-0, dar Ronaldo le-a refuzat italienilor un nou miracol. Cronica meciului decis în minutul 90+7

Madridul e în sărbătoare după victoria Romei din returul cu Barcelona, scor 3-0, care a însemnat eliminarea catalanilor din Liga Campionilor. În opinia multora, doar Bayern Munchen ar mai putea să reprezinte un adversar pe măsură pentru deținătoarea trofeului. Dar, până la semifinale, mai sunt 90 de minute de disputat din reeditarea finalei de la Cardiff.

Pe modelul Gabriel Jesus, Mario Mandzukic a punctat la prima ocazie a oaspeților. După nici două minute, Navas s-a văzut învins de gigantul croat, care a reluat în plasă din centrarea lui Sami Khedira. Neamțul a centrat ideal, în gura porții. Au urmat ocazii mari la ambele porți. Higuain a fost la un pas de 2-0, după care Bale a reluat cu călcâiul în plasa laterală, din careul mic. Isco a reușit să trimită în plasă, dar asistentul aflat pe partea cu Tribuna a II-a a semnalizat o poziție de ofsaid. Real a început să controleze jocul, iar Allegri și-a văzut elevii masacrați în propria jumătate. Contrar cursului jocului, Mandzukic a reușit dubla, în minutul 37. Lichtsteiner a trimis la bara a doua, iar vârful de 1.90 a trimis necruțător la colțul scurt, pentru 2-0. Ronaldo a încercat să-și motiveze colegii, făcându-le semn că e nevoie de un singur gol pentru a calma partida. Varane a lovit transversala în finalul primei părți, astfel că după primele 45 de minute, fotbalul italian era în cărți pentru o nouă revenire spectaculoasă.

Dramatismul a atins cote maxime

Zidane a mutat la pauză. Au ieșit Casemiro și Bale, au intrat Asensio și Vazquez. Gazdele au început repriza în ofensivă, dar s-a dovedit doar un heirup care nu s-a concretizat pe tabelă. Ronaldo a trimis periculos în minutul 58, din voleu, dar Buffon a reținut în doi timpi. A urmat lovitura de grație pentru Real Madrid. Douglas Costa a centrat, Matuidi a venit lansat, dar a ratat întâlnirea cu balonul. Chiar și așa, francezul a primit o viață în plus și a revenit în joc, după ce a Navas a scăpat mingea în dreptul mijlocașului. A urmat o finalizare la sacrificiu, astfel că Juventus a ajuns să conducă cu 3-0. Norocul le putea surâde spaniolilor în ultimul sfert de oră, când Ronaldo a șutat, Pjanic a deviat, dar balonul s-a scurs pe lângă bara din stânga lui Buffon. Veteranul care a împlinit 40 de ani în ianuarie a intervenit salvator după alte câteva minute, când șutul lui Isco se îndrepta spre rădăcina barei. S-a acordat lovitură de colț, iar Varane a reluat puțin pe lângă poartă, spre disperarea suporterilor. A urmat o deviere a lui Chiellini, care a trimis balonul milimetric peste transversală, iar defensiva lui Allegri părea că o să cedeze. „Zebrele” au supraviețuit după asediul „vikingilor”, astfel că se preconizau încă două reprize suplimentare.

Finalul a fost de infarct. În ultima secundă, Vazquez a fost doborât de Benatia în suprafața de pedeapsă, iar arbitrul Oliver a indicat, după un moment de ezitare, punctul cu var. Buffon i-a cerut socoteală centralului, mai apoi a fost eliminat, iar Ronaldo a executat, după aproape 3 minute de parlamentări. Portughezul a șutat imparabil în dreapta, iar Real Madrid s-a calificat în careul de ași, unde se mai află Bayern Munchen, AS Roma și Liverpool.