"C'est la vie!" Şeicii au fost puşi la respect de Ronaldo&Co în ziua în care Real Madrid a împlinit 116 ani. Cronica meciului de la Paris

6 mar 2018 21020 afişări Comentează şi tu Liga Campionilor

Real Madrid a eliminat marţi Paris Saint Germain din Liga Campionilor într-un mod mult mai clar decât reuşise acelaşi lucru, sezonul trecut, FC Barcelona. Spaniolii, care exact marţi au sărbătorit 116 ani de la înfiinţare, au învins pe "Parc des Princes" cu 2-1, după ce câştigaseră şi turul, pe "Santiago Bernabeu", cu 3-1. A fost o victorie a ştiinţei jocului, a tradiţiei şi a valorii sedimentate în timp în faţa credinţei că banii înseamnă totul a şeicilor din Qatar care au cumpărat "la kilogram" PSG. Real Madrid, cu Zidane pe bancă şi Cristiano Ronaldo în teren, merge în "sferturi". Paris Saint Germain, cu Nasser Al-Khelafi în tribună şi transferuri de 400 de milioane, rămâne acasă în "optimi".

Cele două formaţii s-au tatonat în debutul jocului, iar ocaziile au întârziat să apară. Sergio Ramos a semnat prima ratare importantă din retur. Căpitanul blanco a fost angajat de Asensio în faţa porţii, a deviat pe centru, dar Areola a blocat în ultimul moment. Di Maria a fost cel mai activ jucător în primele minute, dar toate incursiunile argentinianului au fost blocate de fundaşii lui Zidane. Mbappe a încercat de asemenea să aducă un plus de viteză în jocul gazdelor, dar la fel ca în partida tur, n-a reuşit să treacă de Ramos. Real a trecut din nou pe lângă deschiderea scorului în minutul 38, când Benzema a vrut să-i strecoare mingea printre picioare lui Areola, dar portarul a blocat. PSG s-a trezit şi a răspuns prin Mbappe, al cărui şut la colţul scurt a fost respins de Navas. După primele 45 de minute, scorul era identic şi la Paris, şi la Liverpool, 0-0. Multe aşteptări, puţine realizări.

Banii nu aduc fericirea

De numai şase minute a avut nevoie Cristiano Ronaldo pentru a deschide scorul după reluare. Dani Alves a pierdut în faţa lui Asensio, acesta a continuat cu Vazquez, care i-a pus mingea pe cap lui Ronaldo. Portughezul a trimis în plasă pentru 1-0 şi pentru a 12-a oară în actuala stagiune a Ligii Campionilor. Cavani a reluat spectaculos după deschiderea scorului, Navas a blocat, dar a fost un simplu foc de paie. Real Madrid s-a instalat încetul cu încetul la conducerea partidei. Eliminarea lui Verratti părea că pune capăt meciului. Italianul a văzut al doilea galben după ce a protestat vehement la adresa centralului Felix Brych. Când totul părea pierdut, Cavani a reaprins speranţa gazdelor după un gol norocos. Navas a respins în piciorul uruguayanului o lovitură de cap expediată de Pastore, iar balonul s-a scurs în plasă. Casemiro a lămurit soarta calificării, ajutat de conaţionalul Marquinhos. Mijlocaşul a şutat, apărătorul advers a deviat decisiv, iar tabela a indicat 1-2 după 80 de minute.

Clişeul "Banii nu aduc fericirea" nu are cum să lipsească din această ecuaţie. 400 de milioane investiţi în transferuri, dar fotbalul se învaţă, nu se cumpără. Nu poţi aduce o echipă peste noapte, cu milioane de petrodolari, şi să crezi că poţi câştiga Liga Campionilor. Şeicii au fost puşi la respect de Zidane şi ucenicii săi, care doi ani la rând au triumfat în prestigioasa competiţie.