LIVE BLOG | Pace într-un război etern: Germania - Polonia 0-0 şi ambele echipe sunt ca şi calificate în optimi. Anglia - Ţara Galilor 2-1, Ucraina e prima echipă eliminată de la EURO, după 0-2 cu Irlanda de Nord

16 iun 2016 39075 afişări EURO 2016

MECIURILE ZILEI LA EURO 2016, miercuri 14 iunie: - Anglia - Ţara Galilor, de la 16:00 (Dolce Sport 1), GRUPA B - Ucraina - Irlanda de Nord, de la 19:00 (Dolce Sport 1) şi Germania - Polonia, de la 22:00 (ProTV şi Dolce Sport 1) - AICI AI PROGRAMUL COMPLET AL EURO 2016 şi CLASAMENTELE GRUPELOR

Anglia - Ţara Galilor 2-1 (Vardy 56, Sturridge 90+2 /Bale 42)

• Anglia: Hart - Walker, Smalling, Cahill, Rose - Alli, Dier, Rooney - Lallana (Rashford 73), Kane (Vardy 46), Sterling (Sturridge 46)
  • Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor - Allen, Ledley (D. Edwards 66), Ramsey - Bale, Robson-Kanu (J. Williams 72)

Ucraina - Irlanda de Nord 0-2 (McAuley 48, McGinn 90+5)

• Ucraina: Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Schevchuk - Sydorchuk (Garmash 73), Stepanenko - Yarmolenko, Kovalenko, Konoplyanka - Seleznyov (Zozulya 69)
  • Irlanda de Nord: McGovern - Hughes, Cathcart, McAuley, J. Evans - S. Davis - Ward (McGinn 69), C. Evans, Norwood, Dallas - Washington (Magennis 81)

Germania - Polonia 0-0

• Germania: Neuer - Howedes, Boateng, Hummels, Hector - Kroos, Khedira - Muller, Ozil Draxler (M. Gomez 72) - Gotze (Schurrle 66)
  • Polonia: Fabianski - Piszczek, Glik, Pazdan, Jedrzejczyk - Blaszczykowski (Kapustka 80), Krychowiak, Maczynsk (Jodlowiec 76), Grosicki  (Peszko 87) - Milik, Lewandowski

23:47 S-a terminat meciul, după alte trei minute de prelungire. 0-0, cu ceva fotbal în repriza a doua, dar o partidă care mai degrabă a dezamăgit. Ne recitim mâine, de la ora 16:00, când deschidem ziua cu Zlatan şi Suedia - Italia. Ar trebui să fie mai frumos!

23:43 E minutul 87 şi ne-am cam luat gândul de la un gol în această partidă. Mai sunt trei minute, dar nicio echipă nu dă senzaţia că vrea, într-adevăr, să înscrie. La acest scor, Germania şi Polonia fac patru puncte, Irlanda de Nord are trei, iar Ucraina zero. Nemţii sunt liderii grupei, graţie golaverajului superior. Dar să nu ne grăbim, poate apare vreo minune.

23:33 Ne-am cam înşelat când am spus că ritmul e bun spre foarte bun. Cele două echipe par că au obosit sau sunt mulţumite cu scorul de pe tabelă. Nu mai apar ocazii, doar o luptă la mijlocul terenului şi schimbări. Ultima e făcută de polonezi, cu Jodlowiec în locul lui Maczynski.

23:25 Se apropie finalul meciului şi ambele echipe apasă pedala de acceleraţie. Polonezii au o nouă ocazie mare, dar Milik luftează din poziţie optimă. Imediat. Ozil dă replica, dar şutul mijlocaşului de la Arsenal e respins de Fabianski. Minutul 70 şi ritmul meciului a devenit bun spre foarte bun. Intră Mario Gomez, iese Draxler.

23:22 Low face prima schimbare a meciului. Logic, renunţă la Draxler şi mizează pe Schurrle. Podolski, killer-ul Poloniei în 2008, mai are de aşteptat.

23:15 ZIDUL BOATENG! Fundaşul lui Bayern a avut o intervenţie incredibilă în meciul cu Ucraina (dacă aţi fost conectaţi la internet nu aţi avut cum s-o rataţi), iar astăzi recidivează. Mingea ajunge la Lewandowski, dar polonezul îşi alege foarte târziu momentul şutului, Boateng vine din lateral şi blochează incredibil.

23:11 Polonia e o echipă agresivă, mijlocul face o treabă bună şi scoate în evidenţă toate lipsurile din jocul Germaniei. Nemţii nu produc ofensiv, Ozil nu e în formă şi intrăm în minutul 55. Cred că vor veni şi câteva schimbări, pentru că Draxler, Ozil sau Gotze nu prind o zi chiar grozavă.

23:02 A început repriza a doua, iar Milik, surpriza Poloniei la acest turneu, are o ocazie imensă. Grosicki centrează excelent din dreapta, vârful lui Ajax reia ciudat şi trimite puţin pe lângă bara din dreapta lui Neuer.

22:45 O zi proastă la EURO cu două meciuri şi jumătate recomandate celor care au probleme cu somnul. Germania şi Polonia termină o primă repriză în care nu a fost tras nici măcar un şut pe spaţiul porţilor.

22:39 Cum stăm în prima jumătate de oră. Asta pe lângă posesia 66%-34% şi pase 254-101.

22:26 Meciul s-a echilibrat spre mijlocul primei reprize, iar Lewandowski a ratat deja două ocazii mari.

22:16 O ocazie importantă pentru Germania, echipa care joacă fotbal în acest start de meci. Muller centrează bine în mijlocul careului, însă Kross reia defectuos. 75% este posesia Germaniei în minutul 17. Wow!

22:10 Între timp înţelegem că Low s-a antrenat pentru a nu mai repeta episodul ruşinos de la meciul cu Ucraina, atunci când s-a scărpinat într-o zonă intimă apoi şi-a adulmecat degetele. Inginerii germani au gândit o metodă prin care selecţionerul va fi ţinut departe de tentaţiile olfactive.

22:04 Germania începe nefericit. Cu două faulturi dure în primele două minute, Khedira primeşte cartonaş galben.

22:00 A început meciul!

21:56 Meciul pentru supremaţie în grupa C! Germania vrea să şteargă prestaţia ezitantă din primul meci cu Ucraina, în timp ce Polonia vine pe Saint-Denis cu un Lewandowski care a înscris 7 goluri în 15 meciuri jucate în faţa lui Neuer.

Victorie nesperată pentru Irlanda de Nord contra Ucrainei. Într-un meci afectat de căderile serioase de ploaie şi, mai apoi, de grindină, nord-irlandezii au preluat conducerea imediat după pauză dintr-o fază fixă. Cu o apărare exactă, profitând de lipsa severă de inspiraţie la finalizare pentru ucraineni, Irlanda de Nord a reuşit să menţină propria poartă neatinsă până la final, ba chiar a mai şi marcat o dată în ultimele secunde, şi se înscrie în rândul echipelor care vor spera să se califice din grupă de pe locul 3. Ucraina mai poate avea şanse doar dacă bate Polonia în ultima etapă şi dacă Germania bate tot până la final.

20:41 Momente halucinante la nivelul unui european. Irlanda de Nord a anunţat schimbare, McNair a venit la marginea terenului pentru a intra, însă după o ceartă de 2-3 minute între cel nominalizat să iasă şi selecţionerul Irlandei de Nord schimbarea a fost anulată. Practic, un caştig de 3 minute pentru echipa în avantaj.

20:32 Irlanda de Nord este tot mai aproape de o victorie uriaşă în contextul în care Ucraina nu pare să fie capabilă să găsească drumul spre gol.

20:14 Meciul este întrerupt timp de trei minute pentru că la Lyon, acolo unde urmează să jucăm şi noi cu Albania, au fost căderi masive de grindină.

20:04 GOOOOOOL Irlanda de Nord! Spargem monotonia cu un gol al lui McAuley în minutul 48. Fundaşul a înscris cu capul în urma unei centrări perfecte.

20:00 A început partea a doua, una în care sperăm să nu adormim urmărind acelaşi fotbal de slabă calitate.

19:46 Cea mai slabă primă repriză de până acum la EURO? Suntem toţi de acord?

19:35 Ziua de azi a fost cruntă în materie de spectacol. Inspirat video:

19:17 Irlanda de Nord a avut nevoie doar de 94 de minute pentru a trage primul şut pe poartă la EURO 2016.

19:10 Au trecut primele zece minute fără să avem parte de ocazii. Totuşi, e evident faptul că Ucraina şi-a luat în serios rolul de favorită, fiind echipa care a avut posesia până acum.

19:00 A început Ucraina - Irlanda de Nord, un meci cu rezultat imposibil de anticipat după cum ne-am putut lămuri şi din încercarea de comentariu de la DolceSport, cu Dumitru Graur în rol principal.

Anglia - Ţara Galilor 1-1 (Vardy 56, Sturridge 90+2 /Bale 42)

• Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Williams, Davies, Taylor -Allen, Ledley (D. Edwards 66), Ramsey - Bale, Robson-Kanu (J. Williams 72)

Final de meci la Lens! Anglia a învins Ţara Galilor cu 2-1 după un meci cu răsturnări spectaculoase. Bale a deschis scorul din lovitură liberă, galezii au intrat la pauză cu avantaj şi păreau să îl poată menţine şi în repriza secundă. Totuşi, Hodgson i-a introdus la pauză pe Vardy şi pe Sturridge în locul absenţilor Kane şi Sterling, iar cei doi au schimbat meciul. Vârful campioanei Leicester a înscris în minutul 56, iar Sturridge a adus victoria în ultimele secunde.

17:50GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Sturridge!

17:39 Englezii au adormit din nou după marcarea golului, presează cât se poate de inofensiv.

17:30 Ţara Galilor aproape că nu există ofensiv, însă rezistă în apărare. Galezii se apără inteligent şi până acum doar Sturridge i-a pus în pericol cu şuturi de la distanţă. Hodgson face ultima schimbare, iese Lallana şi intră Rashford.

17:15 GOOOOOOOOOOOOOOOOOO VARDY! Cu mâna în gips, model Alibec, Vardy înscrie din jumătate de metru după o centrare a lui Sturridge pe care a deviat-o decisiv Williams.

17:06 Vardy şi Sturridge intră pe teren, ies Kane şi Sterling la pauză. Între timp am făcut rost de reluarea golului lui Bale.

16:48 Pauză la Lens! Ţara Galilor este la mijlocul drumului spre o mare surpriză graţie inspiraţiei lui Bale!

16:43 GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL BALE BALEEEEE! Galezul execută cu tunul o lovitură liberă de la 30 de metri, Joe Inimă doarme în poartă şi ne arată de ce Pantilimon trebuia să rămână la City, iar balonul POPOSEŞTE în plasă!

16:34 Anglia presează şi apar şi fazele. În minutul 32 Davies pune mâna pe minge în propriul careu, însă arbitrul Felix Brych (neamţ din Germania) face semn că totul e în regulă, că nu avem motive să ne agităm, să ne vedem de treabă că el nu dă penalty aşa uşor.

16:26 Meciul este îngrozitor de prost, nici noi cu elveţienii n-am produs un spectacol la fel de slab. Măcar să râdem.

16:11 Am avut şi prima ocazie foarte mare a partidei. Lallana centrează perfect de pe dreapta, în faţa porţii pentru Sterling, încă micuţul fotbalist al Angliei reuşeşte să tragă peste poartă dintr-o poziţie ideală.

16:07 Am avut şi primul corner al partidei, iar social media a izbucnit. De ce nu bate Kane cornerele, se întreabă ironic toţi suporterii Angliei. După cum bine ştiţi, Hodgson l-a desemnat pe fotbalistul lui Tottenham să execute cornerele, fapt complet inexplicabil.

16:00 Începe meciul!

15:56 Bună ziua! Sunt Cristian Scutariu şi vom comenta împreună meciurile zilei. Începem cu Anglia - Ţara Galilor, partidă în care toată lumea aşteaptă o victorie a Angliei, dar Bale are alte planuri. Pronosticuri?

15:40 Ziua 7 la Euro 2016

• Anglia - Ţara Galilor, Grupa B, de la 16:00
  • Ucraina - Irlanda de Nord, Grupa C, de la 19:00
  • Germania - Polonia, Grupa C, de la 22:00

15:34 Impresionata poveste a lui Joe Ledley! Cu 35 de zile înainte de debutul Ţării Galilor la Euro 2016, mijlocaşul lui Crystal Palace suferea o fractură de peroneu după un tackling la Charlie Adam, iar sezonul său părea terminat. A ratat finala Cupei Angliei, pierdută de Palace în faţa lui Manchester United, dar astăzi Ledley e titular în istoricul meci cu Anglia!

15:00 Avem echipele de start pentru Anglia - Ţara Galilor. Fără schimbări în formula de start a englezilor faţă de primul meci (1-1 cu Rusia), în timp la galezi apar Ledley şi Robson-Kanu, în locul lui Edwards şi Jonathan Williams.

Anglia - Ţara Galilor, de la 16:00

Ziua de joi la Euro 2016 va fi deschisă de un derby care va bloca aproape sigur activitatea în Marea Britanie, Anglia - Ţara Galilor.  Remiza cu Rusia din prima etapă, scor 1-1, nu-i mai permite echipei lui Roy Hodgson niciun pas greşit, dacă mai vrea să spere la câştigarea Grupei B, care i-ar oferi un traseu mai uşor spre marea finală. Englezii au lăsat o bună impresie în meciul cu Rusia, dar golul din final reuşit de Berezutski îi obligă acum pe Rooney şi Compania la o victorie în faţa echipei lui Gareth Bale.

Galezii au debutat la turneul final cu o victorie surprinzătoare în faţa Slovaciei şi au şanse mari să prindă optimile, cu măcar încă un rezultat pozitiv în ultimele două partide, cu Anglia şi Rusia.

Roy Hodgson, antrenor Anglia: "Este o atmosferă extraordinară în jurul acestui derby. Mulţi oameni din Anglia şi Marea Britanie, probabil şi din toată lumea, abia aşteaptă acest meci. Este un joc împotriva fraţilor noştri şi asta îl face şi mai interesant.

Nu ne aşteptăm să-şi schimbe stilul de joc şi nici formula de start. Şi ei ne cunosc jucătorii şi nu vom putea să îi surprindem în vreun fel"

Chirs Coleman, manager Ţara Galilor: "Suntem pregătiţi pentru acest meci! Este un test foarte important şi o provocare imensă pentru noi. Dacă vom câştiga vom fi acolo (n.r. calificaţi), dar dacă nu vom reuşi, mai avem încă o şansă. Avem oportunitatea de a realiza ceva special. Suntem încrezători. Trebuie să ne concentrăm asupra jocului nostru. Nu sunt lipsit de respect faţă de Anglia dacă spun că e un meci ca oricare altul. Presiunea şi aşteptările sunt mult mai mari pentru Anglia, dar şi noi avem o presiune din interiorul grupului"

Anglia - Ţara Galilor, echipele probabile

• Anglia: Hart - Walker, Smalling, Cahill, Rose - Alli, Dier, Rooney - Lallana, Kane, Sterling
  • Ţara Galilor: Hennessey - Gunter, Chester, Williams, Taylor - Davies, Allen, Ledley - Ramsey, Bale - Robson-Kanu

Ucraina - Irlanda de Nord, de la 19:00

Învinse în prima etapă de Germania, respectiv Polonia, Ucraina şi Irlanda de Nord vor încerca să obţină primele puncte la Euro 2016 în confruntarea de la Lyon. Favorită de Ucraina, care a avut o primă repriză foarte bună în faţa Germaniei, în care doar şansa a făcut ca "galbenii" să nu înscrie în poarta lui Neuer.  Pentru nord-irlandezi, meciul e unul de "totul sau nimic", în condiţiile în care în ultima etapă vor întâlni campioana mondială en-titre.

Mykhailo Fomenko, antrenor Ucraina: "Trebuie să creăm la fel de multe ocazii ca în meciul cu Germania şi de această dată să le transmormăm în gol. Cel mai important lucru e să ne revenim din punct de vedere psihologic. Suntem pregătiţi fizic şi mental pentru acest meci, iar jucătorii trebuie să aibă o mentalitate de fier. Fiecare echipă joacă în funcţie de posibilităţi şi cred că Irlanda de Nord va juca şi mâine ca în partida cu Polonia. Vom încerca să profităm de toate şansele şi să marcăm"

Michael O'Neill, antrenor Irlanda de Nord: "Primul gol a fost dezamăgitor pentru noi şi l-am revăzut cu atenţie. Jucătorii vor fi motivaţi de această înfrângere. Suntem concentraţi şi determinaţi să facem un meci bun. Suntem capabili să jucăm mai bine şi când avem posesia"

Ucraina - Irlanda de Nord, echipele probabile

• Ucraina: Pyatov - Fedetskiy, Khacheridi, Rakitskiy, Shevchuk - Stepanenko, Sydorchuk, Kovalenko - Yarmolenko, Konoplyanka - Zozulya
  • Irlanda de Nord: McGovern - McLaughlin, Cathcart, Evans, McAuley - Ferguson, Dallas, Davis, Norwood - Lafferty, Washington

Germania - Polonia, de la 22:00

Germania şi Polonia luptă pe Stade de France pentru şefia Grupei C. Ambele s-au impus în meciul de debut, iar o nouă victorie în acestă seară ar fi sinonimă cu calificarea matematică în optimi.

Joachim Löw, antrenor Germania: "Polonia e foarte organizată, iar acesta e principalul lor atu. Aşteaptă şi lovesc pe contraatac. Acesta e jocul lor, bazat pe o tranziţie rapidă. Sunt mai buni şi decât Ucraina la acest capitol, pentru că sunt mai flexibili. Sunt una dintre cele mai bune echipe de contraatac pe care le-am văzut în ultimii doi ani.

Toate cele cinci meciuri disputate împotriva Poloniei au fost dificile. Mă aştept să avem posesia, iar jucătorii polonezi să ţină liniile foarte jos. Este important să avem jucători tehnici în atac"

Adam Nawalka, antrenor Polonia: "Victoria cu Germania din calificările pentru Euro 2016 a reprezentat un moment foarte important în dezvoltarea acestei echipe. Luând în considerare calitatea jucătorilor noştri, era de aşteptat ca mai devreme sau mai târziu să vină şi astfel de victorii. Credem în noi, dar întâlnim una dintre cele mai bune echipe din lume, deci va fi foarte, foarte dificil"

Germania - Polonia, echipele probabile

• Germania: Neuer; Höwedes, Hummels, Boateng, Hector; Kroos, Khedira - Müller, Özil, Draxler - Götze
  • Polonia: Fabiański - Piszczek, Glik, Pazdan, Jędrzejczyk - Błaszczykowski, Krychowiak, Mączyński, Kapustka - Milik, Lewandowski