Finala Euro 2016! Franţa şi Portugalia se vor lupta pentru trofeu. Programul meciurilor, rezultate şi transmisiunile TV de la Campionatul European

8 iul 2016 314055 afişări EURO 2016

S-au decis meciurile din SEMIFINALE la EURO 2016. PORTUGALIA - ŢARA GALILOR şi GERMANIA - FRANŢA sunt cele două semifinale ale Campionatului European din Franţa. Vezi mai jos programul şi transmisiunile TV.

• Portugalia s-a calificat în finala EURO 2016, după ce a învins Ţara Galilor, scor 2-0

Program optimi de finală Euro 2016

Sâmbătă, 25 iunie

Meci 1: Elveţia - Polonia 1-1 (Shaqiri 81 / Blaszczykowski 39) (4-5 după penalty-uri) (Stade Geoffroy-Guichard - Saint-Etienne, 16,00, live pe DolceSport 1)
Meci 2: Croaţia - Portugalia0-0 (0-1 după prelungiri - Quaresma 117)(Stade Bollaert-Delelis - Lens, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)
Meci 3: Ţara Galilor - Irlanda de Nord 1-0 (McAuley aut. 75)(Parc des Princes - Paris, 19,00, live pe DolceSport 1)

Duminică, 26 iunie

Meci 4: Ungaria - Belgia 0-4 (Alderweireld 10, Batshuayi 78,  Hazard 80, Carrasco 90+1) (Stadium de Toulouse - Toulouse, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)
Meci 5: Germania - Slovacia 3-0 (Boateng 8,  Gomez 43, Draxler 63) (Stade Pierre-Mauroy - Lille, 19,00, live pe DolceSport 1)
Meci 7: Franţa - Irlanda 2-1 (Griezmann 58, 61 / Brady 2 - pen) (Stade de Lyon - Lyon, 16,00, live pe DolceSport 1)

Luni, 27 iunie

Meci 6: Italia - Spania 2-0 (Chiellini 33, Pelle 90+1) (Stade de France - Saint-Denis, 19,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)
Meci 8:  Anglia - Islanda 1-2 (Rooney pen. 4 / R. Sigurdsson 6, Sightorsson 18) (Stade de Nice - Nisa, 22,00, live pe DolceSport 1)

Program Sferturi EURO 2016

Joi, 30 iunie

Sfert 1: Polonia - Portugalia(Lewandowski 2 / Sanches 33) (5-3 după loviturile de departajare) (Stade Velodrome - Marsilia, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Vineri, 1 iulie

Sfert 2: Ţara Galilor - Belgia 3-1 (A. Williams 31, Robson-Kanu 55, Vokes 86 / Nainggolan 13) (Stade Pierre-Mauroy -  Lille, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Sâmbătă, 2 iulie

Sfert 3: Germania - Italia 1-1 (Ozil 65 / Bonucci pen. 78) (6-5, după penalty-uri) (Stade de Bordeaux - Bordeaux, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Duminică, 3 iulie

Sfert 4: Franţa - Islanda 5-2 (Giroud 12, 59, Pogba 20, Payet 43, Griezmann 45 / Sightorsson 56, Bjornason 84) (Stade de France - Saint-Denis, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Program Semifinale EURO 2016

Miercuri, 6 iulie

Semifinală 1: Portugalia - Ţara Galilor 2-0 (Ronaldo 50, Nani 53) (Stade de Lyon  - Lyon, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Joi, 7 iulie

Semifinală 2: Germania - Franţa 0-2 (Griezmann 45+2, 72) (Stade Velodrome  - Marsilia, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1)

Finala Euro 2016

Duminică, 10 iulie

Portugalia - Franţa

Stade de France - Saint-Denis, 22,00, live pe ProTV şi DolceSport 1

Echipele calificate în optimile Euro 2016:

Grupa A: Franţa (1) şi Elveţia (2)
Grupa B: Ţara Galilor (1), Anglia (2) şi Slovacia (3)
Grupa C: Germania (1), Polonia (2) şi Irlanda de Nord (3)
Grupa D: Croaţia (1), Spania (2)
Grupa E: Italia (1), Belgia (2) şi Irlanda (3)
Grupa F: Ungaria (1), Islanda (2) şi Portugalia (3)

O finalistă-surpriză

Euro 2016 este turneul finalurilor dramatice de meci, iar două reuşite venite în finalul partidelor din ultima etapă a grupelor au schimbat radical configuraţia optimilor. Spania a pierdut şefia Grupei D în faţa Croaţiei, după golul reuşit de Perisic, în timp ce Portugalia a fost aruncată pe locul 3 în Grupa F, după ce Islanda a dat lovitura în faţa Austriei în minutul 90+4. Astfel, vom avea parte de două optimi Portugalia - Croaţia şi Italia - Spania, care ar fi putut fi oricând şi semifinale sau finale ale competiţiei.

Iar configuraţia finală a grupelor, cu Anglia şi Spania terminând doar pe locul 2, a pregătit terenul pentru cel puţin o finalistă surpriză la Euro 2016. Franţa, Germania, Spania, Anglia şi Italia sunt pe aceeaşi "jumătate" şi doar una dintre aceste formaţii va putea ajunge în ultimul act. Pe cealaltă jumătate, favorite par Croaţia, Portugalia (care se vor şi întâlni în optimi) şi Belgia.