Sorin Cârţu, critici pentru selecţionerul unei favorite de la Mondial: "Dacă eram eu, mă făceaţi varză". Decizia pe care "Sorinaccio" nu o poate înţelege

17 iun 2018 7994 afişări CM 2018

Sorin Cârţu (62 de ani) a stat cu ochii pe primele meciuri de la Cupa Mondială din Rusia şi scoate în evidenţă o mare greşeală comisă de Jorge Sampaoli (58 de ani), selecţionerul Argentinei.

Naţionala lui Messi a început cu stângul aventura în Rusia, 1-1 cu Islanda, într-un meci în care superstarul Barcelonei a ratat un penalty, în minutul 64. Din faţa televizorului, Sorin Cârţu îl critică pe Jorge Sampaoli pentru una dintre deciziile tactice pe care le-a luat, selecţionerul Argentinei preferând să-l ţină pe bancă pe Gonzalo Higuain timp de 85 de minute: "Dacă eram eu antrenorul Argentinei, mă făceaţi varză. Să îl ai pe Higuain în lot şi să îl bagi pe teren în minutul 85 e de neînţeles. Islanda nu merita totuşi acest egal", a spus Cârţu, la Digi Sport.

Fostul antrenor de la Craiova, FCSB şi CFR e de părere că Peru are o echipă interesantă, lucru demonstrat şi în meciul cu Danemarca, în care sud-americanii au ratat foarte multe ocazii de gol, inclusiv un penalty: "Au mai fost câteva meciuri cu rezultate incorecte. Peru mi-a plăcut mult contra Danemarcei. Au jucători foarte tehnici, au ratat mult. Nici Maroc nu merita să piardă partida cu Iran", a mai punctat experimentatul tehnician.