Optimi "de foc" la CM 2018! Reeditarea semifinalei de la EURO 2008 se joacă pentru un loc în "sferturi", adversarele se revăd la şapte luni de la ultima "directă". Cum s-a terminat meciul din noiembrie şi de când nu am mai avut Uruguay vs. Portugalia

25 iun 2018 16254 afişări CM 2018

Ziua de luni, a 12-a de la Campionatul Mondial, a însemnat finalul Grupelor A şi B, dar şi stabilirea primelor optimi de finală ale turneului final din Rusia. Uruguay - Portugalia e primul mare meci eliminatoriu şi se va juca pe 30 iunie, de la 21:00, la Soci. O zi mai târziu, 1 iulie, Spania va sta faţă în faţă cu Rusia, la Moscova, pe stadionul Lujniki.

După ce Uruguay s-a distrat cu Rusia, scor 3-0, Spania şi Portugalia au jucat, practic, pentru a-şi împărţi primele două locuri în Grupa B. Şi a fost nevoie de o luptă dramatică, dusă la extrem, pentru a trage o concluzie. În minutul 90, Portugalia era calificată de pe primul loc şi îşi comanda bilete pentru Sochi, dar un gol al Iranului şi unul al Spaniei, prin Iago Aspas, au schimbat complet calculele. Spania a trecut pe primul loc, la egalitate cu Portugalia la numărul de puncte şi la golaveraj, şi a câştigat grupa datorită golurilor mai multe marcate (6, faţă de 5).

Conform tabloului tras la sorţi la începutul Campionatului Mondial, locul întâi din Grupa A (Uruguay) se împerechează în optimile de finală cu locul al doilea din Grupa B (Portugalia), iar meciul se va juca pe 30 iunie, de la ora 21:00, la Soci, în direct pe TVR 1 şi TVR HD. Cum câştigătoarea Grupei B (Spania) dă peste locul doi din Grupa A (Rusia), optimea dintre cele două a fost programată pe 1 iulie, de la ora 17:00, pe stadionul Lujniki, cel care va găzdui şi marea finală a CM 2018.

Dubla campioană mondială vs. campioana europeană en-titre

Iar prima optime de finală aduce un meci între echipe obişnuite, în trecut sau prezent, cu marile succese. Câştigătoare a Cupei Mondiale în 1930 şi 1950, Uruguay va sta faţă în faţă cu campioana europeană din 2016 în ceea ce va fi doar a doua întâlnire directă din istorie. Cele două echipe au mai jucat în 1966, într-un amical câştigat de Portugalia cu 3-0, şi în 1972, într-un meci de pregătire terminat la egalitate, scor 1-1.

Acum, însă, timpurile s-au schimbat, iar miza e enormă: calificarea în sferturile de finală, acolo unde Uruguay nu a mai ajuns din 2010, iar Portugalia - din 2006. Sud-americanii se bazează pe atacul stelar format din Cavani şi Suarez, în timp ce Portugalia îl are drept mare argument pe Cristiano Ronaldo, cel care, luni seară, a ratat şansa de a-l egala pe Harry Kane în topul golgheterilor.

Amintiri frumoase pentru Furia Roja

Dacă Uruguay şi Portugalia nu s-au văzut una cu cealaltă prea des, lucrurile stau cu totul şi cu totul altfel în cazul Spaniei şi al Rusiei. De la separarea ţării lui Putin de URSS, au avut loc şase înfruntări, dintre care trei la Campionatul European, iar Furia Roja nu a pierdut niciodată. După un amical câştigat cu 1-0 în 1998, ibericii s-au impus cu 1-0 în grupele Euro 2004 (gol Valeron), apoi s-au întâlnit cu ruşii şi la Euro 2008. Mai întâi în faza grupelor (4-1, cu hat-trick David Villa şi gol Fabregas), iar apoi, mai important, în semifinale, când Xavi, David Guiza şi acelaşi David Silva au semnat golurile unei victorii clare, scor 3-0, care a propulsat Furia Roja spre titlul european, cucerit în finala cu Germania (1-0).

Însă ultimul meci, amical, s-a jucat în urmă cu doar opt luni, la Sankt Petersburg, şi s-a terminat cu şase goluri. Jordi Alba a deschis scorul în minutul 9, Sergio Ramos a făcut 2-0 din penalty, Smolov şi Miranchuk au marcat golurile de 1-2 şi 2-2, acelaşi Ramos a mai transformat un penalty pentru 3-2, iar ultimul cuvânt i-a aparţinut tot lui Smolov, care a închis tabela la 3-3, în minutul 70.

Echipele folosite de Chercheşov şi Lopetegui în amicalul jucat în noiembrie:

• Rusia: Lunev - Dzhikiya, Kudryashov, Vasin, Smolnikov - Dzagoev, Glushakov, Kuzyayev, Zhirkov - Miranchuk, Smolov
  • Au mai jucat: Erokhin, Kokorin, Anton Miranchuk, Rausch, Kombarov şi Ignatyev
  • Spania: De Gea - Nacho, Pique, Ramos, Jordi Alba - Asensio, Busquets, Iniesta, Alcantara, Suso - Rodrigo
  • Au mai jucat: Callejon, Illaramendi, Alberto Moreno, DAvid silva, Vitolo şi Saul Nguez