LIVE BLOG CM 2018, ziua 16 | Uruguay - Portugalia 2-1. Cavani îşi duce echipa în sferturi cu o dublă de senzaţie. Ronaldo, inexistent, campioana europeană e out de la Mondial. Urmează Franţa

30 iun 2018 7000 afişări CM 2018

Uruguay - Portugalia 2-1 (Cavani 8, 62 / Pepe 55)

• Uruguay: Muslera – Caceres, Jimenez, Godin, Laxalt – Nandez (Sanchez 81), Torreira, Vecino, Bentancur (C. Rodriguez 63) – Suarez, Cavani (Stuani 74)
  • Rezerve: Varela, De Arrascaeta, Campana, Silva, Pereira, Gomez, Coates, Urretaviscaya, M. Silva
  • Portugalia:  Rui Patricio – Ricardo, Pepe, Fonte, Gerreiro – B. Silva, William Carvalho, Ad. Silva (Quaresma 65), Joao Mario (M. Fernandes 84) – Guedes (An. Silva 74), Ronaldo
  • Rezerve: B. Alves, Beto, Dias, B. Fernandes, Lopes, Martins, Moutinho, Soares, Mario Rui

Minutul 90+6: FINAL de meci! Uruguay e în sferturi, după dubla de senzaţie a lui Cavani, şi va întâlni Franţa. Campioana europeană iese devreme din competiţie, iar Cristiano Ronaldo îl urmează pe Messi spre casă, după un meci extrem de şters în care nu s-a văzut mai deloc.

Minutul 90+3: Ce şansă! Suarez scoate mingea dintre trei, ajunge în margine şi centrează în careu, unde Rodriguez vine nemarcat, dar nu poate ajunge la minge.

Minutul 90+1: Cristiano Ronaldo trage de la distanţă, dar şutul e slab şi se scurge mult pe lângă poarta lui Muslera. Patru minute de prelungire.

Minutul 87: Mario Fernandes trage de la 20 de metri, dar mingea trece mult peste poarta lui Muslera.

Minutul 70: Probleme pentru Tabarez! Edinson Cavani s-a accidentat şi a cerut schimbare, după ce a ieşit în afara terenului. A făcut semn către bancă, iar selecţionerul sud-american va trebui să se supună. Cavani a marcat două goluri până acum, rămâne de văzut cât de gravă e accidentarea sa, în perspectiva în care Uruguay va merge în sferturi, la meciul cu Franţa. În locul său intră Cristian Stuani.

Minutul 62: GOOOOOOOOOOL URUGUAY! Cavani loveşte din nou! Goleadorul lui PSG înscrie cu un şut plasat perfect, după o minge aşezată de Torreira, la capătul unui contraatac purtat în trei oameni de echipa lui Oscar Tabarez. E reacţia aşteptată de toată lumea după golul egalizator, reuşit de Pepe.

Minutul 55: GOOOOOOOL PORTUGALIA! Pepe înscrie, cu capul, după un corner executat scurt şi o centrare perfectă a lui Raphael Guerreiro. Pepe i-a luat faţa lui Godin în săritură şi a finalizat simplu, din apropiere.

Minutul 46: A început repriza a doua!

Minutul 45+3: Pauză la Soci. La acest scor, după Messi, şi Cristiano Ronaldo este OUT de la Mondialul din Rusia. Urmează 45 de minute de foc pentru echipa lui Fernando Santos, care nu a arătat mare lucru în prima parte, dar nici superstarul său nu a fost la nivelul scontat.

Minutul 45+2: Cavani ratează încă o şansă importantă, după ce şi-a făcut loc în careul lui Rui Patricio şi a şutat şters, dar a fost incomodat de Jose Fonte, iar balonul a ajuns în aut de poartă.

Minutul 32: Cristiano Ronaldo trage în zid, din lovitură liberă, după ce Guedes a fost faultat de Gimenez în marginea careului.

Minutul 28: Suarez trage direct pe poarta lui Rui Patricio din lovitură liberă, însă goalkeeperul lusitan a reuşit să respingă.

Minutul 14: Cavani recuperează o minge în treimea adversă, îi pasează imediat lui Suarez, "Canibalul" sprintează spre poarta lui Rui Patricio, intră în unghi şi încearcă un lob, dar este blocat de un adversar. E corner. Din lovitura de colţ rezultată, Godin a fost la un pas să reia decisiv centrarea lui Torreira.

Minutul 12: Ronaldo trage la poarta lui Muslera, dar mingea îl loveşte pe Torreira şi acesta rămâne întins pe gazon.

Minutul 8: GOOOOOOOOL URUGUAY! Cavani loveşte încă din start! Atacantul lui PSG a schimbat inteligent partea, din dreapta în stânga la Luis Suarez, vârful Barcelonei centrează şi tot Cavani ajunge la finalizare, sare şi îl învinge pe Rui Patricio cu o lovitură de cap din apropiere.

Minutul 1: A început meciul de la Sochi. Câştigătoarea înfruntă Franţa în sferturile Mondialului.

Uruguay vine după victorii pe linie în faza grupelor, unde a terminat pe primul loc, după rezultatele pozitive din meciurile cu Egipt şi Arabia Saudită, ambele cu 1-0, şi cu Rusia, ţara gazdă, 3-0. Sud-americanii şi-au păstrat statutul de favorită şi au prestat un joc de calitate, în special în partida cu Rusia, când i-a dominat pe adversari pe întraga perioadă a celor 90 de minute. Suarez şi Cavani nu au avut milă de ţara organizatoare şi au încheiat meciul 17 ocazii de gol. Uruguay a fost o echipă care a stat bine în toate compartimentele, iar Portugaliei îi va fi greu să spargă defensiva formată din Coates, Godin şi Caceres.

Uruguay a avut probleme doar în primul meci, cu Egipt, când s-a chinuit să marcheze, dar meciul i-a fost la îndemână. Chiar dacă golul a venit pe final, victoria a fost meritată.

De partea cealaltă, Portugalia a făcut parte dintr-o grupă cu fosta campioană mondială Spania, Maroc şi Iran. Singura necunoscută a grupei a fost doar ordinea din care se vor califica Spania şi Portugalia în optimile competiţiei. Meciul dintre cele două a avut loc chiar în prima etapă din grupă, oferind cel mai frumos meci din acesată fază, după un 3-3 de poveste.

Cristiano Ronaldo a fost omul grupei. A făcut diferenţa, după ce a reuşit să marcheze 4 din cele 5 goluri ale echipei sale. Dacă Uruguay stă bine în toate zonele terenului, Portugalia se bazează pe forţa ofensivă, în special datorită incursiunilor individuale ale starului de la Real Madrid.