LIVE BLOG CM 2018, ziua 12 | Uruguay – Rusia 3-0. Sud-americanii au făcut instrucţie cu ruşii. Arabia Saudită - Egipt 2-1. Saudiţii se impun cu două goluri marcate la ultimele faze ale celor două reprize. Salah a înscris, dar egiptenii părăsesc competiţia cu zero puncte. Clasamentul final al Grupei A

25 iun 2018 8573 afişări CM 2018
  • Uruguay şi Rusia sunt echipele care s-au calificat, din Grupa A, în optimile de finală ale Campionatului Mondial din 2018.
  • Singura miză a celor două naţionale este primul loc în grupă, câştigătoarea urmând să înfrunte ocupanta locului al doilea din Grupa B, cea din care, cel mai probabil, se vor califica Spania şi Portugalia.
  • Rusia vine după două victorii şi opt goluri marcate (5-0 cu Arabia Saudită şi 3-1 cu Egipt), spre deosebire de doar cele două goluri marcate de Uruguay, sud-americanii câştigând la limită ambele partide de până acum (1-0 cu Egipt, 1-0 cu Arabia Saudită).
  • Egipt e marea dezamăgire din Grupa A, africanii având puţine momente în care s-au ridicat la înălţimea aşteptărilor.
  • Arabia Saudită a primit şase goluri şi nu a marcat în această ediţie a Campionatului Mondial.
  • AICI AI TOTUL DESPRE CUPA MONDIALĂ DIN RUSIA

Uruguay - Rusia 3-0 (Suarez 10, Laxalt 23, Cavani 90)

• Uruguay: Muslera - Coates, Godin, Caceres - Nandez (Rodriguez 73), Vecino, Torreira, Bentancur (De Arrascaeta 63), Laxalt - Cavani, Suarez (Gomez 90+3)
  • Rezerve: Campana, Silva - De Arrascaeta, Gomez, Pereira, Rodriguez, Sanchez, Silva, Stuani, Urreta, Varela
  • Rusia: Akinfeev - Smolnikov    , Kutepov, Ignashevich, Kudryashov - Zobrin, Gazinskiy
    (Kuzyayev 46)- Samedov, Miranchuk (Smolov 60), Cheryshev (Fernandes 38) - Dzyuba
  • Rezerve: Gabulov, Lunev - Erokhin, Fernandes, Golovin, Granat, Kuzyayev, Miranchuk, Semenov, Smolov, Zhirkov

Arabia Saudită - Egipt 2-1 (Al Faraj 45+6, Al Dawasari 90+4 / Salah 22)

• Arabia Saudită: Al Mosailem - Al Burayk, M. Hawsawi, O. Hawsawi, Al Shahrani - Bahbir (Asiri 65), Al Faraj, Otayf, Al Moghawi, Al Dawsari - Al Harbi (Al Shehri 79)
  • Rezerve: Al Muaiouf, Al Owais - Albulayhi, Al Harbi, Al Khaibari, Al Khaibri, Al Sahlawi, Al Shehri, Asiri, Hawasawi, Kanu
  • Egipt: El Hadary - Fathy  ( , Gabr  ( , Hegazy, Abdel-Shafi - Elneny, Hamed - Salah, Said (Warda 45+7), Trezeguet (Kahraba 81) - Mohsen (Sobhi 64)
  • Rezerve: El Shenawy, Ekramy - Kahraba, Ashraf, Elmohamady, Shikabala, Gaber, Hamdi, Morsy, Samir, Sobhi, Warda

Minutul 90+4: Fluier de final la Volgograd! Arabia Saudită se impune în ultimul minut al meciului cu Egipt, şi părăseşte competiţia cu fruntea sus. Salah&Co. pleacă acasă cu zero puncte. Starul lui Liverpool a marcat singurele goluri ale reprezentativei ţării sale la acest turneu final.

Minutul 90+4: Volgograd GOOOOOOOOL ARABIA SAUDITĂ! INCREDIBIL! Saudiţii marchează la ultima fază, după un joc de pase în careul egiptean, care aminteşte de Barcelona lui Pep Guardiola. Al Dawsari îl execută pe El Hadary, după ce toată apărarea Egiptului era complet ameţită.

Minutul 90+4: Fluier final la Samara! Sud-americanii ”arestează” primul loc, după ce au făcut instrucţie cu Rusia, scor 3-0, şi îşi asgiură un parcurs mai uşor pentru optimi. Meciul de la Volgograd nu s-a încheiat, din cauza celor şapte minute de prelungire ale primei reprize.

Minutul 90: Samara GOOOOOOOOL Uruguay! Sud-americanii fac instrucţie cu gazdele turneului final. Godin reia cu capul o centrare venită din corner, Akinfeev respinge, dar balonul ajunge la Cavani care nu iartă şi îşi trece numele pe lista marcatorilor.

Minutul 82: Samara Ocazie pentru Uruguay! Cristian Rodriguez îşi încearcă norocul de la distanţă cu un şut în forţă, dar balonul expediat a fost pe direcţia lui Akinfeev, care respinge şi trimite în corner.

Minutul 69: Samara Cavani îşi încearcă norocul cu o acţiune personală. ”El Matador” intră în centru şi şutează puternic din afara careului, cu dreptul, dar balonul expediat de vârful celor de la PSG nu nimereşte spaţiul porţii, astfel că tabela rămâne intactă.

Minutul 65: Ocaziile intârzie să apară de ambele partide. Arabia Saudită nu pleacă ”neobservată” de la CM 2018. Cu golul marcat în minutul 45+6 din penalty, Al Faraj va rămâne în istorie, marcând pentru prima oară în al şaselea minut de prelungire al primei reprize.

Minutul 46: S-a reluat jocul în ambele partide. Cu această eliminare, Smolnikov doboară un ”record” vechi din 1998. Este primul jucător de la reprezentativa gazdă a turneului ce este trimis mai devreme la cabine, după francezul Marcel Desailly.

Minutul 45+6: Pauză pe ambele stadioane! O primă repriză spectaculoasă pe ambele stadioane. Patru goluri, o eliminare şi două penalty-uri. La aceste scoruri, Uruguay este pe primul loc, cu nouă puncte, urmată de Rusia cu şase puncte. Ultimele două locuri sunt ocupate de Arabia Saudită şi Egipt, ambele cu câte un punct.

Minutul 45+5: Volgograd GOOOOOOOOOL Arabia Saudită!Al Muwallad obţine o nouă lovitură de la 11 metri pentru reprezentativa ţării sale. Arbitrul a dictat lovitură de pedeapsă, şi-a menţinut decizia în urma consultării cu VAR, iar Al Faraj a egalat situaţia pe tabelă.

Minutul 40: Volgograd Arabia Saudită a ratat un penalty! Fathy comite un henţ în careu, Al Muwallad execută, trage puternic pe partea stângă, şi intervenţia lui El Hadary îndepărtează pericolul.

Minutul 36: Samara Ruşii joacă în zece! Smolnikov primeşte al doilea cartonaş galben în urma unei intrări necontrolate şi părăseşte terenul. Astfel, misiunea sud-americanilor devine din ce în ce mai uşoară.

Minutul 33: Volgograd Ocazie pentru Egipt! Salah îl serveşte perfect pe Trezeguet în careu, dar şutul acestuia trece peste poarta lui Al Mosailem.

Minutul 25: Volgograd Ocazie mare semnată de Salah! Starul lui Liverpool putea face dubla, dar nu l-a putut învinge pe Al Mosailem. Acesta a scăpat singur cu goalkeeper-ul saudiţilor, a încercat o scăriţă, dar mingea trece pe lângă poartă.

Minutul 23: Samara GOOOOOOOOL Uruguay! Festival de goluri în grupa A! Laxalt trage puternic din afara careului, şutul său este deviat iar traiectoria balonului îl păcăleşte pe Akinfeev şi intră în poartă. La acest scor, sud-americanii ocupă primul loc, şi vor înfrunta în optimi ocupanta locului secund din grupa B.

Minutul 22: Volgograd GOOOOOOOOL Egipt! Mohamed Salah primeşte o centrare din jumătatea de teren egipteană, preia din faţa portarului şi îl execută pe Al Mosailem cu o scăriţă.

Minutul 15: Ocazie pentru Arabia Saudită! Salem ia o acţiune pe cont propriu, intră în centru şi trage puternic din afara careului, dar mingea expediată de el trece peste poarta lui El Hadary.

Minutul 13: Samara Replica ruşilor nu a întârziat să apară! Cheryshev trage puternic din interiorul careului, dar balonul expediat de mijlocaşul lui Villarreal este pe direcţia lui Muslera, care îndepărtează pericolul. Golul primit i-a ”trezit” pe ruşi, care au ”arestat” balonul şi atacă în valuri.

Minutul 10: Samara GOOOOOOOOOOL Uruguay! Luis Suarez execută perfect o lovitură liberă din apropierea careului, şutul său pe jos în surprinde pe Akinfeev şi sud-americanii deschid scorul! Este al doilea gol al vârfului de la Barcelona la acest turneu final, după cel din etapa precedentă, împotriva Arabiei Saudite.

Minutul 5: Rusia poate duce mai departe o tradiţie veche, în cazul unui succes în cazul celor de la Uruguay. Ţările europene care au găzduit un Campionat Mondial şi-au câştigat grupa din care au făcut parte.

Minutul 1: Fluier de start pe ambele stadioane! Uruguay şi Rusia se luptă pentru primul loc, ce le asigură un parcurs mai uşor în fazele eliminatorii. Arabia Saudită - Egipt, ultimul meci al lui Salah la CM 2018.

16:45 Încă 15 minute până la startul etapei cu numărul trei, şi ultima din cadrul grupelor CM 2018. Salah joacă ultimul său joc la Mondialul de anul acesta. Uruguay nu se poate baza pe fundaşul lui Atletico Madrid, Jose Maria Gimenez.

16:20 Începem a 12-a zi de la Mondial! Avem echipele de start din meciurile care vor începe de la ora 17:00, iar atenţia va fi îndreptată în mare parte spre Uruguay şi Rusia. Tavarez l-a sărit din schemă pe Jose Maria Gimenez, marcatorul golului victoriei în meciul cu Egipt, a trecut la un sistem cu trei fundaşi centrali, iar vedetele Suarez şi Cavani sunt prezente în atac. De cealaltă parte, Chercheşov nu mizează pe talentatul Golovin, autorul unei evoluţii de senzaţie în prima etapă, dar aliniază o echipă foarte puternică.