Controverse privind penalty-ul Franţei! Cum au comentat oamenii de fotbal deciziile luate de arbitrul finalei: "Sută la sută a fost aşa"

16 iul 2018 1812 afişări CM 2018

Franţa a cucerit aseară, 15 iulie, a doua Cupă Mondială după 20 de ani, după ce a învins naţionala Croaţiei cu scorul de 4-2. Cel de-al doilea gol al francezilor a venit dintr-un penalty acordat cu ajutorul arbitrajului video. Decizia a atras după sine numeroase comentarii pro şi contra, unul dintre ele venind chiar din partea unui fost arbitru din Premier League. Dermot Gallagher, fostul arbitru englez în vârstă de 61 de ani s-a declarat total nemulţumit de decizia lui Nestor Pitana, argentinianul în vârstă de 43 de ani care a arbitrat finala Cupei Mondiale din Rusia.

Pitana nu acordase iniţial lovitură de la 11 metri pentru francezi, însă asistenţii de la arbitrajul video i-au comunicat în cască faptul că ar trebui să revadă faza. După ce a analizat momentul controversat de câteva ori, argentinianul a acordat hotărât penalty pentru Franţa: "Sută la sută nu a fost penalty. Pur şi simplu îl loveşte, nu îşi îndreaptă mâna spre minge, nu are intenţia de a atinge balonul cu mâna", a declarat fostul arbitru pentru Sky Sports News.

"Legea spune că trebuie să fie intenţionat. Braţele sale nu sunt într-o poziţie greşită, nu a fost corect", a completat Gallagher.

Antoine Griezmann (27 de ani) a transformat penaltyul şi a stabilit scorul la pauză, 2-1 pentru Franţa. Meciul s-a terminat 4-2 pentru trupa lui Didier Deschamps, după ce în cea de-a doua repriză au marcat Paul Pogba (25 de ani) şi Kylian Mbappe (19 ani) pentru Franşa, iar pentru Croaţi, Mario Mandzukic (32 de ani), revanşându-se pentru autogolul din prima repriză.