LIVE BLOG CM 2014, ziua 18 | Germania învinge Algeria după prelungiri, 2-1, şi o va întâlni pe Franţa în sferturile de finală

30 iun 2014 18781 afişări CM 2014
LIVE BLOG CM 2014, ziua 18 | Germania învinge Algeria după prelungiri, 2-1,  şi o va întâlni pe Franţa în sferturile de finală

• Meciurile de azi
  • Franţa - Nigeria 2-0 (Pogba '79, Yobo '90+2 aut.)
    Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Koscielny, Evra - Pogba, Matuidi, Cabaye - Valbuena ('90+3 M. Sissoko), Giroud ('62 Griezmann), Benzema.
    Nigeria: Enyeama - Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo - Onazi ('59 Gabriel), Mikel - Musa, Odemwingie, Moses ('89 Nwofor) - Emenike

• Germania - Algeria 2-1 (Schurrle 92, Ozil 120 / Djabou 120+1)
    Germania:
    Neuer - Mustafi (Khedira 68), Boateng, Mertesacker, Howedes - Lahm, Schweinsteiger (Kramer 109), Kroos, Ozil, Gotze (Schurrle 46) - Muller
    Algeria: M'Bohli - Ghoulam, Belkalem, Halliche (Bougherra 97), Mandi - Lacen, Soudani, Taider (Brahimi 78), Mostefa (Djabou 100), Feghouli - Slimani

01:44 Acesta a fost live blog-ul acestei zile de la Campionatul Mondial. Recapitulăm rapid. Franţa a învins Nigeria cu 2-0, iar Germania a trecut de Algeria, 2-1, după prelungiri. Cele două echipe europene se vor întâlni vineri în sferturile de finală ale competiţiei

01:40 Victorie meritată a Germaniei. Jucătorii lui Low au expediat 28 de şuturi către poarta lui Mbolhi, în timp ce africanii au ameninţat de zece ori poarta lui Neuer

01:37 Vineri avem parte de Germania - Franţa în sferturile de finală ale Mondialului. În partidele directe, nemţii au învins de şase ori, francezii au avut două victorii şi un meci s-a terminat la egalitate

01:32 Fluier final al partidei. Germania merge în sferturile de finală unde va întâlni Franţa. Nemţii s-au chinuit să deschidă apărarea algerienilor, care a cedat în minutul 92, la o fază creată de Thomas Muller şi finalizată de Schurrle. Cu un minut înainte de final, Ozil a majorat diferenţa, pentru Djabou să înscrie golul de onoare pentru Algeria.

01:31 GOOOOOOOOL ALGERIA! Djabou înscrie

01:29 GOOOOOOOOOL GERMANIA! Abia ce îl certam pe Ozil şi a reuşit să marcheze. Nemţii au profitat de degringolada din apărarea algerienilor şi au marcat după ce au tras în prealabil în Mbolhi şi într-un fundaş advers.

01:23 Am aşteptat ce-am aşteptat, dar nu se mai poate cu Ozil. După ce a greşit nenumărate pase în preajma careului lui Mbohli, superstarul, că altfel n-avem cum să îi spunem, a ieşit cu mingea din teren. Exact, alerga cu mingea la picior şi a scăpat-p în afara terenului.

PS: A costat 50 de milioane de euro

01:18 Schweinsteiger a cedat! Da, incredibil, dar Schweinsteiger este om ca noi şi îl dor picioarele de la prea mult efort. Mijlocaşul lui Bayern a fost înlocuit de Kramer în minutul 110. Ce-i drept, Schweini a alergat pe tot terenul. Vedeţi în graficul de mai jos.

01:12 S-a încheiat prima repriză a prelungirilor. Germania este în avantaj după golul înscris de Schurrle în minutul 92

01:09 Se joacă de la o poartă la alta. Cele două echipe trec peste faza de construcţie, iar cei 22 de jucători se resimt. Încep să apară crampele musculare şi oboseala. Chiar şi la nemţi

00:58 GOOOOOOOOOOOOL GERMANIA! Andre Schurrle deschide scorul din doar două minute din prima repriză a prelungirilor. Faza a fost creată de Thomas Muller, cel căruia nu i-a ieşit nimic în primele 90 de minute

00:57 A început prima repriză de prelungiri. Este al treilea meci din optimile de finală care are nevoie de 30 de minute suplimentare pentru a stabili cine merge mai departe

00:51 Fluier final al primelor 90 de minute! Germania şi Algeria merg în prelungiri

00:48 Tim Cahill, cel care a dat acel gol al superb al Australiei cu Olanda, îl laudă pe Neuer pentru ieşirile sale din poartă. "Ce noroc are Germania cu un portar care joacă pe post de libero, mai ales că are şi doi fundaşi centrali fără pic de viteză"

00:38 Thomas Muller a irosit două ocazii mari în doar două minute. În minutul 79, Lahm a centrat de pe partea dreaptă, atacantul lui Bayern a reluat cu capul, dar Mbolhi a respins cu greu. În minutul 81, acelaşi Muller a preluat în careul advers, dar a şutat slab pe lângă poarta algerienilor

00:34 Germania nu mai arată deloc ca echipa care a îngenuncheat Portugalia în primul meci al lor la acest Mondial. Băieţii lui Low găsesc cu greu spaţii către poarta lui Mbolhi, iar atunci când o fac, portarul algerian parează tot. Meciul pare că se îndreaptă către prelungiri. Până în acest moment, portarul africanilor a avut şapte intervenţii importante în faţa atacanţilor germani

00:18 O informaţie inedită. Dacă Algeria se califica, va juca împotriva Franţei în sferturile de finală împotriva Franţei pe 5 iulie. Curios sau nu, pe 5 iulie 1962, Algeria şi-a câştigat independenţa de la francezi

00:13 Nemţii au început mai bine repriza a doua şi pun o presiune uriaşă pe poarta lui Mbolhi. Mustafi şi Lahm au semnat ocaziile acestei reprize, dar de fiecare dată portarul algerian a fost la post

00:01 Schurrle intră în locul lui Gotze. Low dă semnalul clar că echipa sa are mai multă nevoie de viteză şi mai puţin de imaginaţie. Ce-i drept, pentru imaginaţie există deja Mesut Ozil

23:56 Ne este foarte clar că dorinţa lui Manuel Neuer nu era de a ajunge portar, ci jucător de câmp. În graficul de mai jos puteţi vedea în ce zone ale terenului a stat goalkeeper-ul lui Bayern Munchen

23:46 Se încheie prima repriză! Germania a avut dificultăţi în a deschide apărarea algerienilor şi de câteva ori a fost surprinsă de contraatacurile tăioase ale acestora. Gotze a semnat ocazia primei reprize, dar şutul său din 7 metri nu a reuşit să îl învingă pe Mbolhi. Ca o dovadă că jocul nemţilor suferă în compartimentul median, vă spunem că Muller a pasat de 20 de ori, fiind cel mai puţin activ jucător din echipa lui Low

23:41 Ocazie uriaşă a Germaniei! Tony Kroos trimite un şut de la 25 de metri, Mbolhi respinge cu greu, în faţa, până la Mario Gotze, care şutează din nou în portarul algerienilor. Europenii dau semne de viaţă pe finalul primei reprize

23:34 Reacţia nemţilor a apărut abia în minutul 35. Mustafi a centrat de pe partea dreaptă, Muller i-a luat faţă lui Halliche şi a reluat cu capul, de la 11 metri. Din fericire pentru algerieni, mingea s-a dus pe lângă poartă

23:25 Algerienii încearcă să ia prin surprindere apărarea nemţilor cu pase lungi. Culmea, deşi fundaşii Germaniei sunt înalţi, această tactică merge pentru africani, care au reuşit să surprindă defensiva lui Low de cinci ori până în acest moment.

23:16 Algeria arată mai bine în acest debut de meci, iar Soudani chiar a reuşit să deschidă scorul. Din păcate pentru el, era în ofsaid, iar tuşierul a ridicat fanionul la timp

23:09 Vine şi prima fază a meciului. Soudani scapă singur în flancul stâng, dar Manuel Neuer arată că poate fi un fundaş de bază, la nevoie. Goalkeeper-ul şi-a sincronizat paşii şi l-a blocat cu succes pe atacantul alagerian

23:00 A început partida. Nemţii au înscris 67 de goluri în ultimele 25 de meciuri. De aici rezultă destul de uşor, mai ales că zilele astea se dă şi BAC-ul, că echipa lui Low are o medie de 2,67 de goluri pe meci

22:53 Prima veste bună în această seară vine de la TVR. Meciul este comentat de Ioan "Les fennecs" Hobana. Aşadar, pregătiţi-vă să auzi foarte des următoarele expresii: "grafică electronică", "vulpile deşertului", "panzerele" şi, cu puţin noroc, "punctul de construcţie al trambulinei".

22:50 Mai sunt zece minute până la startul meciului, iar pe stadion este deja o atmosferă demnă de un Campionat Mondial. Fanii algerieni sunt foarte veseli, având în vedere că urmează un meci cu Germania.

22:39 În urmă cu ceva ore plângea la o conferinţă de presă la Sevilla, acum râde lângă stema Barcelonei. Cam atât de buni sunt fotbaliştii la actorie. Oficial, Ivan Rakitic este noul jucător al catalnilor

22:32 Brazilienii au emoţii mari. Neymar are probleme musculare şi Felipe Scolari nu este foarte sigur că acesta va fi pe teren vineri, contra Columbiei. Atacantul Barcelonei a fost cel mai important jucător al ţării gazdă, marcând de patru ori

22:13 Gripa este cea care l-a lăsat pe Hummels în afara echipei contra Algeriei. Conform ziarelor din Germania, fundaşul lui Dortmund a rămas la hotel, având febră. Locul acestuia este luat de Jerome Boateng, de la Bayern Munchen

21:59 Câteva rânduri mai sus puteţi vedea echipele de start la meciul Germania - Algeria. Low surprinde cu netitularizarea lui Hummels, în timp ce selecţionerul Algeriei, Vahid Halihodzic i-a lăsat pe bancă pe Bentaleb şi Djabou, doi dintre cei mai buni oameni ai africanilor în faza grupelor.

21:50 Germania a pierdut ultimele două meciuri cu Algeria, încasând patru goluri şi marcând doar de două ori. Nu ştim dacă o avea vreun efect această statistică, dar să nu spuneţi că nu v-am zis

21:39 Se ştiu două sferturi de finală, iar la ora 01:00 îl vom afla pe al treilea. Olanda este aproape sigură de locul ei în primele patru având în vedere că vor juca împotriva Costa Ricăi.

21:26 Joachim Low se bucură de un succes teribil pe banca Germaniei. Acesta a preluat echipa în 2006, după Campionatul Mondial şi este selecţionerul cu cel mai lung contract dintre cei care încă sunt prezenţi la turneul final. Low a anunţat ieri că îşi va duce contractul până la capăt, astfel că va fi antrenorul Germaniei până în 2016. În plus, selecţionerul a declarat că este posibil ca înţelegerea între el şi Federaţia Germană de Fotbal să fie prelungită

21:08 Şi pentru că până la meci mai sunt aproximativ două ore, vă prezentăm o discuţie emoţionantă între Luis Suarez şi Giorgio Chiellini. Uruguayanul i-a cerut scuze fundaşului italian, iar acesta i-a răspuns imediat. Fair-play total!

21:04 Bună seara! De la ora 23:00 avem parte de al 6-lea meci al optimilor de finală, poate şi cel mai dezechilibrat, Germania - Algeria. Jocul nemţilor arată foarte bine la acest turneu final, fiind în opinia mea principala favorită. De partea cealaltă avem naţionala Algeriei, o selecţionată care a făcut deja o surpriză ajungând în această fază a competiţiei

20:55 Final de meci la Brasiilia. Franţa trece de Nigeria cu 2-0 şi va întâlni în sferturi câştigătoarea partidei Germania - Algeria, care se va disputa în această seară, de la ora 23:00.

Sunt Sebastian Lüba şi vă mulţumesc pentru atenţia (ne)acordată. Vă las în continuare în compania colegului meu, Cristian Voinea.

20:50 GOL FRANŢA. AUTOGOL JOSEPH YOBO ('90+2)
Valbuena centrează în careul mic pentru Griezmann, dar nu francezul trimite în poarta nigerienilor, ci Joseph Yobo. Trist mod de a-ţi sărbători a 100-a prezenţă în echipa naţională.

20:37 GOL FRANŢA. PAUL POGBA  ('79)
După mai multe ocazii clare de gol, Enyeama fiind de netrecut, portarul nigerian gafează la un corner şi mingea este trimisă simplu în poartă de Pogba, cu o lovitură de cap.

20:28 Benzema ajunge în faţa porţii, după un un-doi cu Griezmann, dar Enyeama îl blochează pe fotbalistul lui Real Madrid, iar Victor Moses respinge de pe linia porţii.

20:15 Matuidi are o intrare extrem de dură la Onazi şi primeşte doar cartonaşul galben. Mijlocaşul nigerienilor are nevoie de îngrijiri medicale şi este schimbat cu Gabriel.

20:04 Nigeria beneficiază de primul corner al celei de-a doua reprize. Ritmul jocului a rămas la fel de rapid ca în prima parte, dar se greşeşte foarte mult la construcţie, iar mingea ajunge rar în preajma porţii adverse.

19:49 Cele două echipe intră la cabine la scorul de 0-0. Meciul a fost unul alert, iar scorul la faze importante de poartă este egal, 1-1, cei doi portari respingând spectaculos şuturile puternice.

19:45 Cu aproximativ 10 minute înainte de finalul primei reprize, Nigeria a cerut penalty după un corner executat de pe partea stângă. Dacă privim cum Evra îl ţine în braţe pe Odemwingie, putem spune, fără vreun risc, că nigerienii sunt îndreptăţiţi să ceară lovitura de pedeapsă.

19:34 Aşa arată piaţa din faţa Hotel de Ville, din Paris. Între timp, în Brasilia, Franţa şi Nigeria se află la egalitate, 0-0. Franţa pare mai periculoasă în ultimele minute, dar nigerienii au arătat în câteva rânduri că pot exercita un real pericol la poarta lui Hugo Lloris.

19:19 Emenike trimite mingea ]n plasa porţii lui Hugo Lloris, dar reuşita este anulată pentru un offside. Reluările video indică faptul că brigada de arbitri a procedat corect.

19:13 Franţa nu a mai pierdut în optimile de finală ale Cupei Mondiale de 80 de ani. Pe 27 mai 1934, "cocoşii galici" erau învinşi de Austria cu 3-2, la Mondialul italian.

19:08 Cele două echipe practică un joc direct, rapid, iar fazele se succed la cele două porţi. Totuşi, portarii nu au avut încă probleme pentru că şuturile nu sunt cadrate.

Recordmenul zilei este Joseph Yobo, nigerianul bifând azi a zecea prezenţă la un Mondial, cu una mai mult decât Jay-Jay Okocha.

19:00 La Brasilia, a început partida Franţa - Nigeria.

18:51 Franţa este prima într-un clasament al numărului mediu de şuturi trimise spre poarta adversă la Campionatul Mondial. De cealaltă parte, Nigeria se află în prima jumătate a acestui top. Dacă ar fi să ne luăm după statistici, este clar că de la 19:00  vom avea parte de un meci spectaculos.

18:24 Atacanţii francezi vor avea în faţă unul dintre cei mai în formă portari de la această ediţie a Mondialului. Goalkeeper-ul Nigeriei, Vincent Enyeama, a avut nu mai puţin de 18 şuturi apărate în cele 3 meciuri disputate până acum în Brazilia.

18:10 Iată echipele de start la Franţa - Nigeria

17:51 Meciul Algeriei cu Germania a pus în gardă autorităţile locale franceze. Ultimele estimări indică faptul că pe teritorul francez se află circa 2 milioane de oameni cu origini algeriene, iar o parte dintre aceştia sunt recunoscuţi ca fiind naţionalişti. Drept urmare, cu doar câteva ore înainte de startul optimii Germania - Algeria, primarul oraşului Nisa a interzis afişarea pe străzi a altor steaguri în afară de cel francez. Măsura este promovată pentru a se evita eventuale ciocniri între grupurile cu naţionalităţi diferite şi va fi activă până pe 13 iulie, data la are se desfăşoară dinala Mondialului.

17:41 Javier Zanetti s-a retras la finalul aestui sezon din cariera de fotbalist profesionist. Clubul la care a evoluat 19 ani, Internazionale Milano, a anunţat că tricoul cu numărul 4, purtat de argentinian, va fi retras. La Inter, Zanetti a juat 858 de meciuri şi a marcat de 21 de ori.

17:30 Conform ultimelor informaţii vehiculate în presa franceză, Didier Deshamps ar putea opta pentru titularizarea lui Olivier Giroud. Acesta l-ar putea înlocui pe Griezmann, despre care s-a crezut până acum că va juca din primul minut contra Nigeriei.

Franţa - echipa probabilă: Lloris - Debuchy, Varane, Koscielny, Evra - Cabaye, Matuidi, Pogba - Valbuena, Benzema, Giroud

16:30 În timp ce ni ne pregătim de Franţa - Nigeria, cei de la AC Milan au anunţat sespărţirea de Kaka. Brazilianul în vârstă de 32 de ani va ajunge, cel mai probabil, la Orlando City, în MLS, anunţă ESPN. Milocaşul nu va rămâne în campionatul nord-american, el urmând a fi împrumutat la Sao Paulo până în 2015, atunci când începe noul sezon de MLS.

15:30 După ce la meciul dintre Germania şi SUA au creat un stand care să replice steagurile celor două formaţii, astăzi acelaşi magazin şi-a aranjat produsele pentru a replica steagurile Germaniei şi Algeriei.

15:20 Dezamăgirea grecilor a fost atât de mare după eşecul de aseară, încât Lazaros Christodoulopoulos a declarat pentru presa elenă că jucătorii nu au putut dormi nici măcar o secundă. Cel mai dezamăgit a părut a fist căpitanul Giorgos Karagounis, care s-a şi retras din naţională în urma eliminării.

15:10 Joel Campbell, atacantul costarican care a transformat un penalty la loviturile de departajare contra Greciei de ieri seară, a postat pe Twitter o fotografie care înfăţişa bucuria suporterilor costaricani de acasă. Cum ar fi ca România să mai scoată din nou în stradă suporterii?

15:00 Naţionala chiliană s-a întors acasă ieri seară şi a fost primită de sute de mii de oameni pe străzile din Santiago. Inclusiv preşedintele Michelle Bachelet a ţinut să îi felicite pe jucătorii lui Jorge Sampaoli, amânând o întâlnire cu preşedintele SUA, Barack Obama.

14:55 Deşi semnase o prelungire pe doi ani a contractului cu federaţia italiană, Cesare Prandelli a demisionat, după ce italienii nu s-au calificat în optimile de finală ale Cupei Mondiale. Potrivit presei italiene, favorit să preia banca ”Squadrei Azzurra” e Francesco Guidolin.

14:37 O imagine cât multe cuvinte. Cei de la ESPN dau şi un titlu creativ imaginii care îi are pe David Luiz şi Howard Webb în prim plan: "Încotro către sferturile de finală, Howard?"

14:25 Nu mă mai miră nimic. The Guardian anunţă că momentul în care jucătorii Ghanei au primit 3 milioane de dolari din partea Federaţiei Ghaneze de Fotbal va fi subiectul unui film realizat la Hollywood. Povestea se va centraliza pe curierul căruia i-au fost încredinţaţi banii. Conform scenariului, acesta va fi jefuit şi va avea la dispoziţie 12 ore să recupereze toată suma. Probabil că în caz contrar, jucătorii africani nu se vor califica în optimi. Oh, wait...

Aştept cu interes momentul când regizorii americani vor arunca un ochi şi peste Liga 1. Nu de alta, dar realitatea de aici bate orice film de acolo.

14:09 Jurnalistul italian Tancredi Palmeri ne împărtăşeşte o statistică greu de digerat de fanii mexicani. Naţionala lor a jucat 383 de minute la Mondialul din Brazilia şi a fost în dezavantaj pe tabelă numai 2 minute, la finalul optimii de finală pierdută în faţa Olandei, 1-2.

14:05 Între timp, Arsene Wenger îşi confirmă statutul de "talent spotter" şi plănuieşte aducerea la Arsenal a atacantului belgian în vârstă de 18 ani, David Henen. Acesta a fost împrumutat de Anderlecht la Monaco sezonul trecut. Se pare că suma de transfer este de numai 1,5 milioane de euro. Wenger nu se dezminte şi caută în continuare chilipiruri.

13:35 Nu trece zi fără ca prestaţia jenantă a Angliei la Cupa Mondială să nu fie adusă în discuţie. De data această, MatchStory face o comparaţie între performanţele Angliei şi Germaniei la Mondiale. Din aceasta reiese că Germania a ajuns mai departe în ultimele 12 turneele finale. Ultima oară când Anglia a terminat înaintea nemţilor, a fost în 1966, când trofeul a fost câştigat chiar de englezi.

13:07 Dacă tot am vorbit despre o eventuală plecare a lui Alexis Sanchez de la Barcelona, să avem în vedere şi faptul că atacantul chilian a avut cele mai multe driblinguri reuşite, 22, la această Cupă Mondială. De serviciile fotbalistului catalan se interesează şi Arsenal, deci pare din ce în ce mai sigur că el va juca în Premier League în sezonul viitor.

12:56 Nu ştiu cât de adevărate sunt informaţiile celor de la Mirror, dar jurnaliştii englezi ne informează că Luis Suarez ar putea ajunge pe Nou Camp dacă va accepta o clauză specială, destinată "muşcatului". Se pare totodată că Barcelona ar urma să-l ajute pe uruguayan să scape sau să micşoreze pedeapsa primită de jucătorul lui Liverpool după incidentul căruia i-a căzut victimă Giorgio Chiellini. Suma de transfer cerută de englezi pentru Suarez este de 80 de milioane de lire, conform tabloidului britanic, iar catalanii sunt dispuşi să ofere 50 de milioane de lire plus Alexis Sanchez. În Spania, atacantul uruguayan ar urma să aibă un salariu de aproximativ 10,5 milioane de euro anual. Contractul propus de Barcelona se întinde pe o perioadă de 4 ani.

12:43 Eroul statului Costa Rica, portarul Keylor Navas, a explicat cum a reuşit să apere penalty-ul decisiv din optimea de finală contra Greciei. "Ştiu bine stilul în care execută Theofanis Gekas penalty-uri de pe vremea când eram colegi la Levante. Asta m-a ajutat mult", a declarat Navas. Sincer, eu aş cataloga această declaraţie ca fiind una menită să toarne sare pe rană. Mă îndoiesc că un fotbalist ajuns la Cupa Mondială are un singur stil de a executa penalty-uri şi un singur loc în care trimite mingea de la 11 metri.

12:26 Aşa arată tabloul fazei eliminatorii a Cupei Mondiale. Câştigătoarele din această seară se vor întâlni în sferturi, urmând să se lupte pentru un loc în semifinala contra învingătoarei din Braziilia - Columbia

12:09 Olanda a acces în sferturile de finală ale Mondialului după o victorie în faţa Mexicului, reuşită în ultimele minute ale partide, atunci când Sneijder ('88) şi Huntelaar (90+4, pen) au întors meciul de la 0-1. Din păcate pentru naţionala europeană, este foarte posibil ca Nigel de Jong să nu mai joace la această ediţie a Cupei Mondiale. Mijlocaşul lui AC Milan a părăsit terenul din minutul 8 al confruntării cu Mexic, acuzând dureri musculare, iar Van Gaal a declarat pentru Goal.com că accidentarea jucătorului este mai gravă decât se estimase iniţial. "Din păcate, mă tem că pentru el, Mondialul este ca şi terminat. Este unul dintre cei mai importanţi jucători ai echipei. Am suferit o pierdere uriaşă", a declarat selecţionerul Olandei la finalul partidei cu Mexic.

12:02 The Sun anunţă că Manchester United a ratat deja de două ori transferul lui James Rodriguez (22 de ani), golgheterul din acest moment al Cupei Mondiale. De obicei, a treia oară e cu noroc, iar echipa de pe Old Trafford ar putea să lanseze o nouă ofensivă pentru aducerea columbianului în Premier League.

După ce am aflat patru dintre cele opt echipe care vor juca în sferturile de finală, astăzi vor avea loc la alte două dispute pentru un loc între primele opt echipe ale lumii.

FRANŢA - NIGERIA

După un început fulminant la Cupa Mondială, Franţa, câştigătoarea Grupei E, a terminat prima fază a competiţiei cu o remiză albă înregistrată contra Ecuadorului. Cu toate acestea, echipa antrenată de Didier Deschamps are unul dintre cele mai bune atacuri din Brazilia, reuşind să marcheze de nu mai puţin de 8 ori în primele două partide disputate pe pământ sud-american (3-0 cu Honduras şi 5-2 cu Elveţia). De cealaltă parte, naţionala africană s-a calificat cu emoţii din Grupa F, din care au mai făcut parte Argentina, Bosnia şi Iran. Victoria în faţa singurei reprezentante a Europei în acea grupă, cu 1-0, fiind practic momentul care nigerienii au făcut rost de biletele în faza eliminatorie a Mondialului.

Echipele probabile

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Koscielny, Evra - Cabaye, Matuidi, Pogba - Valbuena, Benzema, Griezmann

Nigeria: Eneyama - Ambrose, Yobo, Oshaniwa, Omeruo - Musa, Mikel, Onazi, Moses- Odemwingie, Emenike

GERMANIA - ALGERIA

În a doua partidă a zilei, Germania, câştigătoarea Grupei G, va întâlni Algeria, ocupanta locului secund din Grupa F. Nemţii sunt neînvinşi la această ediţie a Cupei Mondiale, singurul meci în care băieţii lui Joachim Low s-au "împiedicat" fiind egalul înregistrat în faţa Ghanei, 2-2.  În aceste condiţii, misiunea Algeriei, naţională calificată de pe poziţia secundă în Grupa H, va fi una extrem de dificilă.

Germania: Neuer - J. Boateng, Mertesacker, Hummels, Höwedes - Lahm - Schweinsteiger, T. Kroos - Özil, M. Götze - T. Müller

Algeria: M'Bolhi - Mandi, Belkalem, Halliche, Mesbah - Medjani, Bentaleb - Feghouli, Brahimi, Djabou - Slimani