LIVE BLOG CM 2014, ziua 1 | Brazilia - Croaţia 3-1: "Dubla" lui Neymar şi execuţia superbă lui Oscar au adus victoria Braziliei. Naţionala lui Scolari a beneficiat de un penalty inventat pentru a câştiga

13 iun 2014 20584 afişări CM 2014

• Naţionala Braziliei a debutat cu o victorie la Mondialul organizat pe teren propriu, scor 3-1, contra Croaţiei. Dubla lui Neymar a rezolvat meciul, însă golul secund, marcat din penalty, a fost controversat, decizia fiind discutabilă

BRAZILIA - CROAŢIA 3-1 (Neymar 28 şi 71 - pen., Oscar 90+1 / Marcelo 11 - aut.)

01:21 Vă mulţumesc pentru atenţia acordată acestui blog, dar şi pentru comentariile pe care le-aţi lăsat în modulul de mai jos. Vă aştept şi mâine, când Mondialul începe cu adevărat! Programul zilei oferă trei partide interesante, însă capul de afiş e clar: Spania - Olanda (ora 22.00, TVR 1). Pe lângă reeditarea finalei de la Mondialul din 2010, meci programat în Grupa B, se mai joacă partidele Camerun - Mexic (ora 19:00, TVR 1), din Grupa A, şi Chile - Australia (01:00, TVR 1), tot din Grupa B.

01:18 Cristian Voinea, jurnalist ProSport, scrie în cronica partidei că ”Turneul final a venit cu două noutăţi. Tehnologia de linia porţii şi spray-ul arbitrului care va ţine zidul la distanţa regulamentară de locul de unde se execută o lovitură liberă. Inovaţiile FIFA pentru cât mai puţine greşeli. Totuşi, ce facem cu ce crede arbitrul? Nu de alta, dar japonezul Nishimura a venit şi cu prima greşeală mare de la Campionatul Mondial”.

PUTEŢI CITI CRONICA PARTIDEI BRAZILIA - CROAŢIA ACCESÂND ACEST LINK

01:06 Brazilia nu a mai dominat atât de clar repriza secundă, raportul posesiei fiind de 61,3% la 38,7% în favoarea echipei sud-americane. Şi raportul şuturilor la poartă s-a echilibrat (14-11) în partea a doua, însă brazilienii au continuat să paseze mai mult, 385-220 de pase reuşite, procentajul de reuşită al paselor fiind cu şapte puncte procentuale mai bun decât al Croaţiei, 85% faţă de 78%.

00:59 Momentul pe care croaţii îl invocă drept decisiv pentru acest eşec a venit în minutul 70, când centralul japonez Yuichi Nishimura a dictat penalty, la o intervenţie a lui Lovren asupra lui Fred. Croatul a fost penalizat şi cu cartonaş galben, însă a fost clar că penalty-ul a fost acordat extrem de uşor de japonez, care a devenit ţinta ironiilor pe reţelele de socializare pentru modul în care a ales să fugă de croaţi imediat după luarea deciziei.

00:54 FINAL DE MECI! Brazilia câştigă cu 3-1 în faţa Croaţiei, după un meci care i-a solicitat mult mai mult decât o arată scorul pe brazilieni. Neymar a marcat o dublă, însă golul secund a venit după un penalty inventat de arbitrul japonez Yuichi Nishimura, după un contact între Lovren şi Fred. Golul de 3-1 a venit chiar în prelungiri, după ce Oscar a inventat o execuţie spectaculoasă şi a făcut 3-1.

00:51 GOOOOOOOOOL BRAZILIA (OSCAR 90+1)!!!! Execuţia elegantă, cu şpiţul, a mijlocaşului lui Chelsea îl păcăleşte pe experimentatul Pletikosa, iar Brazilia este în avantaj, scor 3-1, reuşind o victorie mai clară decât o arată scorul în faţa Croaţiei! Totul după ce la poarta cealaltă, Julio Cesar scosese excepţional un şut al lui Modric.

00:47 Neymar este, totodată, al şaptelea brazilian care reuşeşte o ”dublă” la debutul la un Mondial, după Moderato, Peracio, Ademir, Pinga, Mazzola şi Amarildo. Jucătorul Barcelonei a fost înlocuit, în aplauzele publicului, de Ramires, în minutul 88 al partidei.

00:44 David Villa marca două goluri la debutul la un Campionat Mondial, contra Ucrainei, la ediţia Germania 2006. De atunci, niciun jucător nu a mai reuşit vreo ”dublă” la debutul la un turneu final. Până la Neymar în această seară.

00:40 Golul uşor primit de croaţi i-a făcut pe jucătorii lui Niko Kovac să nu reuşească să îşi revină. Brazilia păstrează fără probleme posesia balonului şi dictează ritmul partidei. Modric şi Rakitic par sufocaţi la mijlocul terenului. Iar Croaţia mai are maximum 12 minute pentru a egala!

00:37 Graham Poll, fost arbitru internaţional englez, care a oficiat la CM 2002 şi la CM 2006, susţine pe Twitter că penalty-ul acordat Braziliei a fost unul foarte uşor acordat, încadrându-se în categoria loviturilor de pedeapsă dictate în favoarea echipelor mari, în momente în care acestea au nevoie de decizii favorabile din partea arbitrilor.

00:31 GOOOOOOOOL BRAZILIA!!! NEYMAR (71 - PEN.)!! Reluările au arătat clar că Fred nu a fost faultat în careu de Lovren. Însă Neymar transformă cu emoţii penalty-ul, îşi trece în cont ”dubla”, iar Brazilia se îndreaptă către prima victorie de la acest Campionat Mondial.

00:29 PENALTY PENTRU BRAZILIA, DUPĂ UN DUEL LOVREN-FRED! RELUĂRILE NU CONFIRMĂ DECIZIA JAPONEZULUI!

00:27 O a doua modificare logică pentru Brazilia: Hulk, şters, fără prea multe reuşite, e înlocuit cu Bernard, un mijlocaş de doar 1,63m, care joacă la Şahtior Doneţk. Tehnica în regim de viteză şi driblingul ucigător fac din Bernard unul dintre jucătorii care ar putea impresiona la acest Mondial.

00:23 E minutul 63, iar Scolari face prima modificare, fiind evident nemulţumit de pasivitatea echipei sale în primul sfert de oră al reprizei secunde. Mijlocaşul central lui Tottenham, Paulinho, e înlocuit cu un alt mijlocaş central, Hernanes.

00:20 Prima schimbare vine însă la croaţi. Destul de şters, Kovacic este înlocuit cu Brozovic. E vorba exact despre schimbarea pe care a făcut-o Kovac în ultimul moment înaintea startului partidei, Brozovic fiind anunţat iniţial titular.

00:18 Jocul ofensiv al Braziliei suferă. Ce variante are Scolari pe banca de rezerve? În primul rând, pentru postul de atacant, singura variantă viabilă pare Jo, fostul vârf al lui Manchester City, ajuns acum la Atletico Mineiro. Alte variante ofensive ar putea fi Bernard, mijlocaşul dreapta al lui Şahtior Doneţk sau Willian, jucătorul lui Chelsea. Pentru a betona mijlocul terenului, Scolari îi are la dispoziţie pe Fernandinho sau Ramires.

00:15 În partea secundă se păstrează trendul din prima parte, care susţinea că Brazilia (80,1%) şi Croaţia (73,2%) joacă foarte mult pe benzile terenului, evitând mijlocul terenului. Se pare că bătălia dintre Luiz Gustavo şi Paulinho, de partea Braziliei, şi Modric şi Rakitic, în tricourile croate, nu are un învingător deocamdată.

00:11 Cei 20.000 de brazilieni care au preferat să vadă meciul din această noapte pe Copacabana speră în continuare că echipa lor favorită va înscrie. Deocamdată, începutul nu e chiar atât de bun, brazilienii şi croaţii angrenându-se într-o luptă la mijlocul terenului.

00:08 Se pare că planul gazdelor de a elibera trei porumbei înaintea partidei nu a fost unul tocmai reuşit. Jurnalistul Jonathan Wilson, editor-şef la revista ”The Blizzard” scrie pe Twitter că una dintre păsări a decedat ca urmare a impactului cu una dintre tribune.

00:05 A început repriza secundă a primului meci de la Campionatul Mondial din Brazilia. Scorul e în continuare 1-1, după ce Neymar a anulat efectul autogolului lui Marcelo din minutul 11.

00:00 Fără îndoială, cel mai bun om al brazilienilor în prima repriză a fost Neymar, care a reuşit patru din cele şapte driblinguri încercate, marcând şi golul echipei lui Scolari. Atacantul Barcelonei a produs panică aproape la fiecare fază în care a avut mingea, fiind, totodată, şi actorul principal al celui mai controversat moment al reprizei, cotul aplicat în gură lui Modric.

23:55 Prima repriză a fost dominată de Brazilia, care a tras de 10 ori la poartă, nimerind de patru ori cadrul buturilor lui Pletikosa, spre deosebire de Croaţia care nu a avut decât un şut pe poartă. Totodată, şi numărul paselor a fost clar în favoarea Braziliei, 234-71, însă ceea ce ar trebui să îi îngrijoreze mai mult pe croaţi este procentajul de reuşită al paselor, doar 69%, semn că Modric şi Rakitic au un meci mai slab decât s-ar fi aşteptat Niko Kovac.

23:47 Final de primă repriză. Brazilia şi Croaţia se află la egalitate, după un meci pe care croaţii l-au început excelent, dar în care în ultimele 15 minute au fost dominaţi copios de brazilieni. Ultimele minute ale partidei au fost marcate de reacţiile surprinse ale fanilor de pe Twitter la adresa tabelei cu care arbitrul de rezervă a anunţat minutele de prelungire, una clar construită pentru a mulţumi unul dintre sponsorii FIFA.

23:44 La o lovitură liberă pe care Neymar a executat-o în zid, arbitrul a folosit pentru prima dată în acest meci spray-ul cu care FIFA i-a dotat pe ”centrali” pentru ca aceştia să marcheze distanţa corespunzătoare dintre executantul loviturii libere şi zid. Efectul acestui spray ar trebui să dispară în două minute, conform informaţiilor publicate de forul internaţional.

23:43 La doar 22 de ani, Neymar a devenit al optulea cel mai bun marcator din istoria naţionalei braziliene, cu 32 de goluri. Recordman e Pele, cu 77 de reuşite, urmat de Zico (66) şi Ronaldo (62).

23:37 Golul lui Neymar a venit ca urmare a presiunii braziliene, însă a fost rodul unei acţiuni personale, nu a unui joc închegat din partea echipei ”carioca”. Dovadă şi gesturile de nemulţumire ale selecţionerului Luiz Felipe Scolari de pe margine.

23:31 GOOOOOOOOOOL BRAZILIA (NEYMAR 28). Nervos după jocul slab al Braziliei din primele minute, Neymar a fost aproape să încaseze un cartonaş roşu pentru un cot în figură aplicat lui Modric. A scăpat doar cu un galben, iar la faza imediat următoare a pătruns superb şi a înscris cu un şut în diagonală de la 30 de metri! E 1-1, iar Brazilia a reintrat în meci.

23:29 Primele 25 de minute ale partidei au fost dominate poziţional de Brazilia, care a beneficiat de posesia balonului în 75% din timpul de joc. Mai mult, echipa lui Scolari are 135 de pase completate, în timp ce croaţii au doar 32 de pase reuşite, preferând să fie periculoşi pe contraatac.

23:26 Şansă bună pentru Oscar în minutul 24 al partidei! O cursă superbă a lui Neymar în banda stângă este blocată de Pletikosa, dar mingea ajunge la Oscar, care şutează superb de la 25 de metri, însă goalkeeperul croat se întinde extraordinar şi parează.

23:25 Două premiere negre pentru Marcelo în acest meci. Fundaşul brazilian nu numai că a înscris primul autogol din istoria meciurilor de deschidere ale CM, dar a marcat şi primul autogol al Braziliei din istoria participărilor naţionalei ”carioca” la Campionatul Mondial.

23:20 Brazilia pare a acuza destul de puternic şocul primirii golului. E drept, brazilienii au revenit rapid la cârma partidei şi par să dicteze tempoul, reuşind să se apropie de poarta lui Pletikosa. Însă sunt momente în care croaţii reuşesc să ţină de minge şi să devină mai mereu periculoşi. Deocamdată, unul dintre punctele slabe ale Braziliei pare să fie postul de fundaş dreapta, acolo unde Dani Alves e depăşit permanent de Olic.

23:15 Celebrul actor Leonardo di Caprio se află în tribune, purtând un fular al Braziliei, dar şi o mustaţă care îl face aproape de nerecunoscut.

23:13 GOOOOOOOOOOOOL CROAŢIA!!! (MARCELO - 11, AUT.). Ce surpriză pe ”Arena Corinthians”! Un contraatac al europenilor aduce mingea în banda stângă, acolo unde Olic centrează perfect pentru Jelavic, care reia cu călcâiul. Balonul nu ar fi fost periculos pentru poarta lui Julio Cesar, însă se loveşte de Marcelo, care îşi introduce mingea în proprie poartă. Mare surpriză la Sao Paulo!

23:09 Prima şansă mare a Croaţiei! Olic ratează din 8 metri, după o lovitură de cap care a venit în urma unei centrări perfecte a lui Perisic. Croaţia pare mulţumită să stea în propria jumătate, însă doveşte că este extrem de periculoasă pe contraatac.

23:00 Jucătorii s-au strâns la mijlocul terenului, în timp ce trei tineri au lansat trei porumbei, simboluri ale păcii, în aer. Acum meciul poate începe! Croaţia a avut lovitura de start, iar stadionul este colorat aproape în totalitate în verde.

22:58 La fel ca şi jucătorii brazilieni, Eduardo, atacantul Croaţiei, a închis ochii şi a cântat imnul ţării sale natale. Atacantul de 31 de ani a jucat încă de la 16 ani în Croaţia, fiind naturalizat în 2004.

22:55 Emoţiile se citesc pe faţa jucătorilor brazilieni care vor intra pe teren în această seară. Cel mai afectat pare chiar căpitanul Thiago Silva, care este gata să dea totul pentru a obţine o mare victorie. Momentl intonării imnului este şi mai emoţionant, Neymar, Alves, Silva sau Paulinho fiind la un pas să izbucnească în lacrimi.

22:44 Aşezarea Croaţiei este una curajoasă şi corespunde declaraţiilor pe care selecţionerul Niko Kovac le dăduse înainte de startul turneului. Într-un interviu acordat ”The Guardian”, selecţionerul croat susţinea că va trimite în teren echipe ofensive, inclusiv în meciul cu Brazilia, iar titularizările lui Perisic, Olic sau Kovacic, jucători tehnici, care pot conduce mingea excelent în regim de viteză, confirmă teza selecţionerului croat. Interesant de văzut este însă cum va influenţa jocul Croaţiei absenţa lui Mandzukic, suspendat după cartonaşul roşu primit în meciul cu Islanda, din barajul de calificare.

22:36 Atenţie la şuturile de la distanţă ale croaţilor! Motivul? Unul din trei goluri marcate de naţionala croată la turneele finale de Campionat Mondial au venit în urma unor astfel de trasoare de la peste 16 metri.

22:31 Site-ul 101greatgoals.com publică imagini senzaţionale de pe ”Arena Corinthians”. Evident, în poza de mai jos puteţi observa că personajele nu stau pe scaune, ci direct pe gradenă. Asta deşi au plătit aproape 330 de euro pe biletul de categoria 1! Ce s-a întâmplat? Potrivit sursei citate, scaunele care trebuiau să fie ocupate de aceşti spectatori nu au fost montate!

22:23 Kaka şi Cafu, două glorii ale naţionalei Braziliei, vor susţine echipa carioca de pe arena din Sao Paulo. Cei doi au fost colegi în echipa care a câştigat turneul final din 2002, Cafu având, însă, încă un Mondial câştigat, cel din 1994.

22:18 FIFA şi-a corectat o eroare iniţială şi l-a trecut pe Mateo Kovacic între titularii echipei croate în locul lui Brozovic. Într-adevăr, titularizarea mijlocaşului lui Dinamo Zagreb era surprinzătoare, în timp ce Kovacic este un jucător mai experimentat, chiar dacă are 19 ani, evoluând la Inter Milano în sezonul recent încheiat.

22:17 Surprinzător, cei 11 titulari ai Braziliei nu au decât 11 partide jucate la Campionatul Mondial, în timp ce Croaţia  are o echipă care a strâns 16 selecţii în total la turneele finale. Însă Croaţia e echipa mai în vârstă, cu o medie de 28 de ani şi 23 de zile, în timp ce titularii Braziliei au o medie de vârstă de 27 de ani şi 274 de zile!

22:06 Interesant este însă faptul că Brazilia trimite în teren o echipă neschimbată faţă de cea cu care a câştigat finala Cupei Confederaţiilor în iunie 2013, scor 3-0 în faţa Spaniei. Scolari rămâne fidel modulului tactic 4-2-3-1, dar şi jucătorilor pe care i-a folosit în ultimul an, în tentativa de a crea o formulă de joc cât mai închegată.

22:00 Nicio surpriză în echipa de start a Braziliei. Selecţionerul Luiz Felipe Scolari începe cu un modul 4-2-3-1, tradiţional pentru echipa carioca, din care nu lipsesc Neymar, Oscar, Hulk sau Fred. În schimb, Niko Kovac a preferat acelaşi modul tactic cu Olic şi Jelavic în avanposturi, în absenţa lui Mandzukic, suspendat. Surprinde însă titularizarea lui Marcelo Brozovic (21 de ani), mijlocaşul lui Dinamo Zagreb, care nu are decât o singură selecţie în naţionala croată.

Brazilia: Julio César - Dani Alves, Thiago Silva, David Luiz, Marcelo - Paulinho, Luiz Gustavo - Hulk, Oscar, Neymar - Fred.

Croaţia: Pletikosa - Srna, Ćorluka, Lovren, Vrsaljko - Modrić, Rakitić - Perišić, Brozović, Olić - Jelavić.

21:55 Ceremonia de deschidere a Campionatului Mondial a costat 5,8 milioane de euro, de aproape şase ori mai puţin decât bugetul ceremoniei de deschidere de la Jocurile Olimpice de la Londra din 2012. Cea mai scumpă astfel de ceremonie a fost, de departe, cea de la JO 2008 Beijing, când organizatorii au avut un buget de circa 81 de milioane de euro pentru a realiza momentele care au ţinut cu sufletul la gură întreaga planetă.

21:45 Festivitatea de deschidere s-a încheiat după 45 de minute de muzică şi o defilare colorată a mai multor simboluri ale Braziliei. Acum, terenul se goleşte de actorii care au participat la ceremonie, iar gazonul urmează să fie eliberat. Într-o oră şi un sfert pe arena din Sao Paulo se va auzi fluierul de start al primului meci al Mondialului, Brazilia - Croaţia.

21:33 Dacă la începutul festivităţii de deschidere arena avea multe scaune goale, între timp stadionul s-a mai umplut. Balonul din centrul gazonului s-a deschis ca o floare, iar din el, Cristina Claudia Leitte, Pitbull şi Jennifer Lopez intonează imnul oficial al Cupei Mondiale, "We Are One".

21:31 Al treilea dintre cele patru acte ale ceremoniei de deschidere este destinat în exclusivitate fotbalului. Pe teren au pătruns 64 de copii de la una dintre şcolile de fotbal din Sao Paulo. fiecare dintre ei are pe tricou steagurile ţărilor participante la Cupa Mondială.

21:30 Un elicopter militar survolează arena din Sao Paulo. Poliţia braziliană vrea astfel să menţină ordinea în jurul stadionului, după ce în orele premergătoare au avut loc ciocniri violente cu protestatarii de pe străzile oraşului.

21:26 A început al doilea act al festivităţii de deschidere. S-a abandonat tema legată de natură şi, pe ritmuri de samba, şi-au făcut apariţia pe terenul acoperit de o mochetă colorată, mai mulţi dansatori şi personaje inspirate din istoria Braziliei.

21:16 Pe arena din Sao Paulo a început festivitatea de deschidere a Cupei Mondiale. Pe gazon şi-au făcut apariţia oameni costumaţi în pomi şi plante din flora specifică a statului sud-american. În centrul terenului se află un glob pe care se proiectează diferite imagini. Primul dintre cele patru acte ale ceremoniei este legat în întregime de natură.

21:17 Peluzele de pe arena din Sao Paulo au fost instalate special pentru Cupa Mondială. Acestea nu fac parte din arhitectura iniţială a stadionului şi vor fi populate în această seară pentru prima oară.

20:47 Campionul mondial de MotoGP, Marc Marquez, a postat o poză pe profilul său de Instagram în care loveşte acrobatic o minge de fotbal. Spaniolul punctează că ghetele sale sunt gata de Mondial, semn că aşteaptă cu nerăbdare meciurile naţionalei "Furia Roja".

20:35 Încep să apară primele imagini de pe arena care va găzdui primul meci al Cupei Mondiale. Pe gazon se observă deja elemente care vor fi folosite la festivitatea de deschidere. Deasemenea cerul este senin, iar vremea pare potrivită pentru spectacolul din această seară.

20:25 Fanii celor două reprezentative care se vor întâni în meciul de deschidere al Cupei Mondiale sunt cât se poate de prietenoşi. Deplasarea către stadion nu a făcut probleme forţelor de ordine, iar suportii fac poze împreună, cu zâmbetul pe buze, semn că nu se gândesc decât la spectacolul fotbalistic pe care îl vor urmări peste câteva ore.

20:00 Forţele de ordine din Sao Paulo fac tot posibilul să menţină liniştea înainte de fluierul de start al Cupei Mondiale. Jandarmii călare şi-au făcut apariţia pe străzile din jurul arenei pe care se va disputa meciul de deschidere Brazilia - Croaţia.

18:59 Străzile din Sao Paulo au fost martorele unor momente care aduc cu scene dintr-un război civil. Protestatarii au lăsat în urmă sticle sparte, gunoaie arse şi semne de circulaţie dărâmate. Jurnaliştii de la faţa locului postează imagini incredibile din oraşul care găzduieşte primul meci al Cupei Mondiale.

18:20 Forţele de ordine se pregătesc de noi confruntări cu protestatarii care au incendiat cauciucri pentru a-i ţine departe pe poliţişti. E clar că protestele sunt tot mai violente, iar organizatorii Cupei Mondiale, atât FIFA, cât şi statul brazilian, nu se bucură de această evoluţie a scenariului.

18:12 Cu aproape o zi înainte de startul meciului dintre Spania şi Olanda, Cesc Fabregas are o nouă echipă! Barcelona şi Chelsea au confirmat că mijlocaşul va juca din sezonul viitor pentru echipa de pe ”Stamford Bridge”. Suma de transfer se ridică în jurul a 30-35 de milioane de euro.

18:04 ProSport a realizat o infografie în care descrie toate stadioanele care vor găzdui meciuri la acest Mondial. Construcţia sau renovarea celor 12 arene a costat 3,6 miliarde de dolari, în timp ce cel mai scump stadion e ”Mane Garrincha” din Brasilia, care a costat undeva între 820 şi 900 de milioane de dolari.

17:15 Brazilienii se temeau că vor exista proteste violente înainte de startul Mondialului. Şi se pare că temerile au fost întemeiate! După ce jurnalista Barbara Arvanitidis a fost lovită de o grenadă, fotografii agenţiei ”G1” au realizat un instantaneu în momentul în care un protestatar era prins de poliţişti şi lovit cu gaz lacrimogen, în ciuda faptului că acesta era imobilizat.

17:00 Probleme mari în Brazilia, unde o jurnalistă de la CNN, Barbara Arvanitidis, a fost lovită de o grenadă de tip flashbang aruncată de poliţişti ca urmare a protestelor înregistrate în ţara gazdă. Se pare că Arvanitidis a suferit o fractură la mână, O grenadă de tip flashbang nu produce explozie, ci o lumină puternică, care năuceşte pentru câteva momente victima.

16:53 Campionatul Mondial din 2014 prilejuieşte şi o premieră interesantă, care ar putea revoluţiona fotbalul. Este vorba despre introducerea sistemului GoalControl 4D, un sistem care va rezolva problemele privind golurile ”fantomă”. GoalControl 4D este un sistem proiectat de o firmă germană, care foloseşte 14 camere plasate în jurul gazonului pentru a localiza cu exactitate balonul. În cazul în care acesta trece linia porţii, un mesaj este trimis către ceasul purtat de arbitrul partidei, care afişează ”Goal”, semn că centralul poate valida golul.

16:24 Contul oficial al NASA a publicat o serie de imagini realizate din satelit care ”scanează” fiecare ţară prezentă la Mondial. Este modul agenţiei spaţiale americane de a marca startul Mondialului.

16:03 Conform clasamentului FIFA din acest moment, grupele D şi G sunt cele mai puternice de la acest Mondial, media locului ocupat de cele patru echipe fiind 13,5, respectiv 14. Din acest punct de vedere, cea mai slabă grupă este F, unde Argentina domină clar, media locurilor din clasamentul FIFA fiind de 28,25.

15:53 Unul dintre jucătorii cu probleme de la Mondial este Luis Suarez. Uruguayanul a fost supus unei intervenţii chirurgicale la menisc în urmă cu aproape o lună, dar era aşteptat să fie gata de joc înaintea turneului final. Doar că, potrivit ”The Times”, atacantul lui Liverpool nu va fi apt pentru meciul cu Costa Rica, iar selecţionerul Oscar Washington Tabarez pare decis să nu îl rişte nici în meciul cu Anglia, în cazul în care Uruguay reuşeşte să câştige debutul cu Costa Rica.

15:42 La conferinţa de presă a Japoniei, niponii au surprins aducând un model la scară reală al lui Pikachu, celebrul Pokemon. De altfel, şi avionul Japoniei a fost umplut cu stickere cu diverşi pokemoni, care încă sunt populari în Asia.

15:10 Inclusiv Papa Francisc a transmis un mesaj înaintea startului Campionatului Mondiale. ”Doresc tuturor un Campionat Mondial minunat, jucat în spiritul fraternităţii adevărate”.

14:37 Un profet ghanez, Ustarz Sham-Una Jibrel, a prezis că în timpul meciului de deschidere de la Mondial va exista o învălmăşeală, în urma căreia 13 persoane vor fi spitalizate, dintre care 7 vor deceda. Totodată, ghanezul a anunţat că Brazilia va câştiga turneul final disputat pe teren propriu.

14:28 Echipa FOX Sports Brazilia a realizat un top al celor mai scumpe naţionale prezente la Mondial. Potrivit sursei citate, pe primul loc se află Spania (751 de milioane de euro), urmată de Germania (616 milioane de euro) şi de Brazilia (467 de milioane de euro).

14:16 Una dintre principalele probleme ale acestui Mondial va fi arena din Manaus, acolo unde căldura şi umezeala îi vor pune în dificultate pe fotbalişti. În urma condiţiilor climaterice toride, şi terenul e ars, lucru recunoscut inclusiv de şeful echipei care se ocupă de gazonul Arenei da Amazonia. Pentru a se asigura că totul este în regulă, Roy Hodgson, selecţionerul Angliei, şi-a trimis un om din staff pentru a inspecta gazonul. Lucru pe care l-a făcut şi Kevin Bishop, corespondentul BBC la Manaus. ”Am mers pe o parte a gazonului, care e clar că nu e în condiţii ideale. Însă consider că lucrurile nu stau atât de rău. E adevărat, există nisip în spatele porţilor, dar nu am putut să observ dacă situaţia e la fel şi pe teren”, a scris Bishop pentru BBC.

14:05 Brazilia este mare favorită în meciul de diseară. Iar statistica ţine cu echipa lui Luiz Felipe Scolari. Selecao a câştigat primele meciuri pe care le-a jucat la Mondial în ultimele opt ediţii, ultima dată când brazilienii nu s-au impus în meciul de debut fiind în 1978, într-un egal, 1-1, contra Suediei.

13:55 Dacă nu reuşesc să se califice într-o fază superioară la turneul final din Brazilia, japonezii par că se pot reprofila oricând pe rugby. La antrenamentul de azi, echipa niponă a jucat pentru câteva minute rugby cu ”Brazuca”, mingea oficială a Mondialului.

13:45 Ziarele de sport din Europa şi din lume au ţinut să marcheze startul turneului final din Brazilia. Dacă ”As” şi ”Marca” susţin că toate echipele vor fi contra Spaniei, pentru a cuceri trofeul, ”Gazzetta dello Sport” a înlocuit tradiţionala culoare roz cu cea albastră, purtată de ”Squadra Azzurra”. Totodată, ”L'Equipe” şi-a schimbat logo-ul roşu cu unul galben-albastru-verde, culorile tradiţionale ale Braziliei.

13:30 Mondialul din acest an debutează cu meciul Brazilia - Croaţia, meci din Grupa A, din care mai fac parte şi Mexic şi Camerun. ProSport a realizat o prezentare amplă pentru fiecare formaţie, care poate fi accesată mai jos.

13:10 Statuia lui Iisus veghează asupra stadionului ”Maracana” din Rio de Janeiro. Arena a fost refăcută pentru Mondialul din acest an, capacitatea ei fiind redusă la 78.838 de spectatori. Imaginea-simbol a Mondialului a fost realizată în urmă cu câteva zile de Vanderlei Alemida, un fotograf al agenţiei AFP. ”Maracana” va găzdui şase meciuri de la turneul final din Brazilia, printre care şi Argentina - Bosnia, Spania - Chile, un sfert de finală sau finala competiţiei, programată pe 13 iulie.

13:00 Bine aţi venit în secţiunea dedicată Campionatului Mondial din 2014. ProSport îşi propune să vă ţină la curent cu cele mai importante amănunte din Brazilia, atât înainte de cele 64 de partide programate la acest Mondial, cât şi în timpul acestora. Statistici în timp real, cele mai incendiare declaraţii, amănunte de ultimă oră despre formaţiile pe care le vor trimite în teren antrenorii sau cele mai interesante cote de la agenţiile de pariuri pentru turneul final.