HI-GUA-IN Argentina-Coreea de Sud 4-1! VIDEO 3D toate golurile partidei

17 iun 2010 81 afişări CM 2010 Africa de Sud

După duelul coreenilor din Nord cu Brazilia, a venit rândulsudiştilor să se bată cu celălalt colos al Americii, Argentina. Unduel, cel puţin la nivel teoretic, mai puţin inegal.

Pe Soccer City, vântul rece muşcă din oameni. E un altfel defrig. Mai tăios, mai hotărât. La încălzirea echipelor, Maradona eîn trening şi înfofolit. Pentru meci îşi pune costumulacelacu mâneci care îi atârnă şi nu mai simte nimic. E transpus. Echipalui arată bine la început. A schimbat ceva faţă de Nigeria. MaxiRodriguez în locul lui Veron, la mijloc. În spate a lăsat treifundaşi de meserie - Heinze, Walter Samuel şi Demichelis. Îi ajutăpe fază defensivă Rodriguez, care e mijlocaş reprofilat fundaşdreapta. Argentinienii împing bine jocul şi atacă spre poarta dinstânga oficialei. Adică acolo unde la precedentul meci de pe SoccerCity au înscris danezii un autogol. Aşa se întâmplă şi acum, cândPark Chu Young trimite nejenat în proprie poartă. Era doar minutul18.

Argentinienii,trădaţi de apărare

Tribunele vor spectacol, iar Argentina îl poate oferi. Nuslăbeşte ritmul. Echipa cu cel mai bun atac nu a dat până acumniciun marcator. Şi s-au jucat aproape trei reprize. KillerulHiguain decide să spargă gheaţa şi îl pasează cu o lovitură de capdin apropiere pe sărmanul portar coreean. E 2-0 şi lucrurile parlămurite. Le încurcă surprinzător Demichelis la ultima fază aprimei părţi. Bâlbâie o minge simplă, pe care o fură LeeChung-Yong, iar Romero nu mai are ce face: 2-1. Coreenii se trezescbăgaţi în meci. Punctul slab al Argentinei rămâne apărarea, maiales că Walter Samuel ieşise accidentat cu câteva minute înurmă.

"Pentru tine,tată-socru!"

În partea a doua ne trezim cu Yeom Ki Hun singur cu portarul.Are golul de 2-2 în picior, dar alege o soluţie inexplicabilă. Şutcu exteriorul piciorului stâng la colţul scurt, în loc să plasezemingea cu dreptul în colţul lung. Argentina scapă, dar devine clarcă ceea ce părea formalitate se transformă într-o bătălie.
Tribuna argentiniană explodează în minutul 62. În stadion se audeca la gol, dar mingea e undeva la marginea terenului. Stă cuminteacolo după ce Maradona a îmblânzit-o cu un stop de-al lui cucălcâiul. Pe teren e încă un echilibru neaşteptat, Diego simte. Îşicheamă ginerele de la încălzire: "Tată, trebuie să mă ajuţi". Laprima fază, Aguero contribuie cu o pasă de artist la Messi pentrugolul lui Higuain (3-1, minutul 78), apoi tot Kun aşază mingea de4-1 pe capul aceluiaşi Higuain patru minute mai târziu.

Se termină! Argentina e, teoretic, prima calificată. Are faţă decampioană mondială. Numai să îşi rezolve problemele dinapărare.

Maradona: "Am 23 defiare. Asta mă face liniştit şi fericit"

Extrem de fericit după victoria categorică de ieri, DiegoMaradona a făcut spectacol la conferinţa de presă. Întrebat dejurnalişti ce titlu ar da cronicii de meci, Diego a spus:"Argentina a făcut un meci mare şi a fost implacabilă". Apoi,Maradona şi-a lăudat jucătorii: "Am 23 de fiare care abia aşteaptăsă îmbrace tricoul naaţionalei. Asta mă face liniştit şi fericit.Faţă de meciul cu Nigeria am reuşit să concretizăm pe tabela descor".

Al49-lea hat-trick din istoria CM

Argentinianul Higuain a devenit primul fotbalist de la CupaMondială 2010 care realizează un hat trick.
Jucătorul lui Real Madrid a punctat contra Coreei de Sud înminutele 33, 78 şi 82, a doua sa reuşită (foto) venind însă dintr-opoziţie suspectă de ofsaid. "Tripla" lui Higuain este a 49-a dinistoria Cupei Mondiale, pe listă aflân­du-se­ nume mari, precumPele, Eusebio, Gerd Müller, Rummenigge, Paolo Rossi, Butragueno sauBatistuta. La CM 2006 nu s-a reuşit niciun hat-trick. Recordul degoluri înscrise într-un meci la Cupa Mondială este deţinut de rusulOleg Salenko. Acesta a marcat de cinci ori în meciul jucat denaţionala sa contra Camerunului, la World Cup 1994.

Despre Higuain

ª valorează 32 de milioane de euro, conformtransfermarkt.de
ª a ajuns la Real Madrid de la River Plate pentru 12 milioane deeuro
ª are o clauză de reziliere de 200 de milioane de euro
ª în sezonul 2009-2010 a marcat 27 de goluri pentru Real Madrid,terminând pe locul doi în clasamentul golgheterilor din Primera,după Messi (34)
ª este născut în Franţa, la Brest, are dublă cetăţenie -argentiniană şi franceză
ª Maradona nu l-a convocat mult timp la lot. Având şi cetăţeniefranceză, Higuain a fost tentat să aleagă naţionala "cocoşilorgalici", deşi îşi dorea să joace pentru Argentina