Villarreal nu a lăsat-o să respire pe Sevilla în La Liga. Andaluzii au pierdut categoric

18 feb 2019 640 afişări Spania

Villarreal a spart gheaţa în La Liga. După 10 etape fără victorie, echipa pregătită de tehnicianul spaniol Javi Calleja a câştigat în faţa formaţiei clasate pe poziţia a patra în Primera Division. S-a impus pe teren propriu în faţa celor de la Sevilla cu scorul de 3-0.

Alvaro Gonzalez a deschis tabela de marcaj în minutul 20, iar Toko Ekambi a dublat avantajul pentru gazde după o pasă senzaţională, cu călcâiul, a lui Carlos Bacca.

Acelaşi Alvaro Gonzalez a stabilit scorul final. A reuşit dubla în minutul 86, iar Villarreal, aflată în continuare pe loc retrogradabil, poziţia 18, s-a apropiat la un singur punct de ultimul loc salvator, ocupat de Celta Vigo.

Este a doua victorie consecutivă, într-o săptămână, pentru Villarreal. Pe 14 februarie, a câştigat şi meciul tur din 16-imile Europa League, jucat în deplasare, cu Sporting Lisabona, scor 0-1.