VIDEO | Prelungire cu noroc. Diego Simeone şi o nouă victorie pentru Atletico în La Liga. Urmează duelul de foc din optimile Ligii Campionilor, cu Juventus

16 feb 2019 1670 afişări Spania

Atletico Madrid a mai adăugat trei puncte în clasamentul La Liga. În etapa cu numărul 24, echipa pregătită de tehnicianul Diego Simeone a câştigat cu greu meciul cu formaţia Rayo Vallecano. A fost 1-0 pentru madrileni, datorită golului marcat de campionul mondial, Antoine Griezmann.

Partida a început bine pentru Atletico, Saul a avut o ocazie importantă, dar nu a reuşit să o transforme în gol, iar echipa gazdă, Rayo Vallecano, le-a dat bătăi de cap oaspeţilor. Primul şi singurul gol al meciului a venit în minutul 74, atunci când Griezmann a punctat în poarta apărată de goalkeeper-ul Dimitrievski. Astfel atacantul de 27 de ani a ajuns la nouă goluri marcat în ultimele 10 meciuri pentru Atletico.

Până la final, Rayo a avut două mari ocazii de a restabili egalitatea. Şutul lui Bebe a trecut puţin pe lângă poartă, iar, în prelungiri, Oblak a intervenit incredibil în faţa lui Abdoulaye Ba.

S-a terminat 1-0 pentru Atletico Madrid, care are acum 47 de puncte şi a urcat pe locul secund în La Liga. Următorul meci al echipei lui Simeone va fi în optimile Ligii Campionilor. Miercuri, 20 februarie, de la ora 22:00, pe stadionul Wanda Metropolitano, Atletico va juca în faţa campioanei Italiei, Juventus.