Supercampioana Europei a debutat în Primera Division. Cum s-a descurcat echipa lui Simeone în prima etapă, cu Valencia

21 aug 2018 2229 afişări Spania

Atletico Madrid a debutat cu un egal în prima etapă din La Liga, împotriva Valenciei, 1-1. Echipa lui Simeone a deschis scorul în prima repriză, prin Correa, dar ”Liliecii” au revenit după pauză şi au punctat prin Rodrigo.

Atletico Madrid nu a mai reuşit să presteze jocul din Supercupa Europei împotriva Realului, când s-au impus cu 4-2. În prima etapă din Spania, echipa lui Simeone s-a deplasat la Valencia, pentru duelul cu echipa locală. Chiar dacă au folosit în primul ”11” cei mai buni jucători, oaspeţii nu au reuşit să obţină mai mult de un egal. Au deschis scorul prin Angel Correa (min. 26), care a finalizat din câţiva metri o pasă de geniu a lui Antoine Griezmann, dar, ulterior golului, Atletico a preferat să nu mai forţeze pe faza de atac. Chiar şi aşa, Valencia nu a pus mari probleme până la pauză, nereuşind să expedieze vreun şut pe spaţiul porţii.

În partea secundă, gazdele au fost mult mai prezente în faţă, iar, la 10 minute după pauză, Rodrigo a restabilit egalitatea din interiorul careului. Valencia a continuat să preseze, dar scorul a rămas acelaşi.

Echipele de start:

• Valencia: Neto- Piccini, Garay (Diakhaby 67), Gabriel, Gaya- Soler (Batshuayi 76), Parejo, Kondogbia, Wass- Rodrigo, Mina (Gameiro 67)
  • Atletico Madrid: Oblak- Juanfran, Savic, Godin, Filipe Luis- Correa (Thomas Partey 81), Koke, Saul, Lemar (Vitolo 63) - Costa, Griezmann (Gelson Martins 72)