Sergio Ramos şi-a lăsat echipa în 10 oameni. Real Madrid a pierdut în faţa formaţiei care luptă să scape de retrogradare şi s-a distanţat de liderul Barcelona

17 feb 2019 4676 afişări Spania

Real Madrid a pierdut locul secund în La Liga după etapa cu numărul 24. Galacticii au fost învinşi, acasă, de Girona, cu scorul 1-2, şi au terminat meciul în 10 oameni. Sergio Ramos a primit două cartonaşe galbene şi a părăsit terenul în minutul 90.

Lucrurile păreau să se aşeze bine pentru "Regina Europei". În minutul 25, Casemiro a deschis tabela de marcaj. Toni Kross a centrat, iar mijlocaşul brazilian a reluat cu capul în plasa adversă. Până la fluierul de sfârşit de repriză, Benzema a fost aproape să dubleze avantajul, iar Marcelo a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de offside.

În repriza a doua, acelaşi Benzema forţează din nou golul, dar mingea a trecut uşor pe lângă poartă.

Ghinionul însă îl însoţeşte pe căpitanul galacticilor, Sergio Ramos, a pus mâna la o centrare a echipei Girona, iar arbitrul a dictat penalty pentru formaţia gazdă. În minutul 65, Stuani nu a ratat de la punctul cu var, iar egalitatea a fost restabilită.

La doar un minut distanţă, Sergio Ramos a văzut şi cartonaşul galben.

A venit şi golul al treilea al partidei. Girona a punctat şi a stabilit scorul final, 2-1 pentru echipa clasată pe poziţia 17 în La Liga.

În minutul 90, Sergio Ramos nu a fost iertat de central, a văzut al doilea galben şi a fost eliminat.

Pentru Real Madrid, urmează o deplasare la echipa Levante, în La Liga, pe 24 februarie, de la ora 21:45.