Ce notă a primit Andrei Rațiu, după ce s-a calificat cu Rayo în cupele europene

Echipa spaniolă Rayo Vallecano, cu internaționalul român Andrei Rațiu integralist, a remizat, pe teren propriu, cu Mallorca, 0-0, calificându-se în cupele europene.

Rezultatul de egalitate a permis lui Rayo Vallecano să termine sezonul actual din La Liga pe locul 8 și, astfel, să joace în preliminariile pentru Conference League.

Nota luată de Andrei Rațiu în meciul care a calificat cu Rayo în cupele europene

Românul a fost integralist în partida cu Mallorca și a jucat în nota echipei, fiind recompensat cu 7,1 de site-ul de specialitate Sofascore. Românul a acoperit excelent partea dreaptă a echipei lui, chiar dacă a jucat la mijloc, nu în apărare, ala cum o face în mod obișnuit.

A dat 34 de pase precise și de 3 ori și-a pus colegii în situații de a marca, dar portarul advers, Greif, a făcut minuni între buturi, fiind recompensat cu 9,3. Jucătorii gazdă au șutat de 8 ori din careul mare, dar toate mingile au fost respinse sau reținute de Greif.

Într-un alt meci cu implicare în zona europeană, Osasuna a remizat, 1-1, în deplasare, cu Alaves. A încheiat competiția cu 52 de puncte, la fel va Alaves, dar echipa lui Rațiu a fost avantajată de rezultatele directe, 3-1 și 1-1.

În fine, Celta Vigo s-a impus cu 2-1 pe terenulor celor de la Getafe și și-a securizat locul 7 în clasament, care-i permite ca în toamnă să evolueze în grupa principală din Europa League, la fel ca Betis (locul 6).

În ediția viitoare a fazei principale din Liga Campionilor, Spania va avea 5 reprezentante: Barcelona, Real Madris, Atletico Madrid, Atlhetic Bilbao și Villareal. Rațiu și Villareal vor disputa play-off-ul pentru grupa principală din Conference League.

Duminică, 25 mai, se joacă ultimele 3 meciuri ale sezonului: Girona – Atletico Madrid de la ora 15:00, Villareal – Sevilla de la 17:15 și Bilbao – Barcelona de la 22:00.

Indiferent de rezultate, situația din zonele importante ale clasamentului nu mai poate fi schimbată. Ca urmare, Leganes, las Palmas și Valladolid vor juca, în sezonul viitor, în La Liga 2.

Publicat: 25 05. 2025, 00:51