Când "şmecheria" te ajută să marchezi un gol fabulos! FOTO şi VIDEO | David Luiz şi momentul care va rămâne în istoria acestui sezon de Premier League. Ce a reuşit brazilianul lui Chelsea în derby-ul cu Liverpool

1 feb 2017 9632 afişări Campionate Externe

Minutul 25 al derby-ului de marţi seară dintre Liverpool şi Chelsea a produs unul dintre cele mai interesante momente ale acestui sezon din Premier League, brazilianul David Luiz reuşind să înscrie un gol cu adevărat special.

Echipa lui Antonio Conte a mers pe Anfield Road pentru meciul care putea ucide şansele lui Liverpool la titlu, iar începutul le-a aparţinut gazdelor. Totuşi, la una dintre primele faze ofensive ale albaştrilor, Eden Hazard a fost faultat de Adam Lallana şi a obţinut o lovitură liberă periculoasă, de la aproape 30 de metri, care avea să se transforme într-un gol spectaculos.

Cu Willian în postura de executant, Simon Mignolet, portarul lui Liverpool, s-a concentrat foarte mult pe aranjarea zidului şi şi-a luat ochii de la un alt "pericol", urmărind cu atenţie mişcările mijlocaşului brazilian. Ignorat de portarul lui Liverpool, David Luiz a auzit fluierul lui Mark Clattenburg, a parcurs un elan foarte scurt, a lovit mingea în stilul caracteristic şi a trimis-o în poartă, cu ajutorul barei, înainte ca Mignolet să-şi dea seama ce se întâmplă.

CLICK AICI PENTR A VEDEA GOLUL LUI LUIZ

Iar camerele de luat vederi au surprins perfect momentul în care fundaşul brazilian de la Chelsea loveşte mingea. Pe imagini se vede clar cum privirea lui Mignolet e în altă parte, goalkeeper-ul belgian al lui Liverpool neluând în calcul altă posibilitate decât un şut sau o centrare a lui Willian. Întrebat după meci despre faza golului, Mignolet le-a spus reprezentanţilor mass-media că nu a auzit fluierul lui Mark Clattenburg.

După golul lui David Luiz, Liverpool a egalat prin Wijnaldum, în minutul 57, iar Mignolet şi-a răscumpărat greşeala cu un sfert de oră înaintea finalului, când a reuşit să apere un penalty executat de spaniolul Diego Costa. Liverpool - Chelsea s-a terminat, astfel, 1-1, iar echipa lui Conte a rămas lider în Premier League, cu nouă puncte peste prinipalele urmăritoare, Arsenal şi Tottenham.